Медия без
политическа реклама

София заложи супер странни цени в поръчката за чистотата

Спрямо заложени през 2017 г. суми отделни дейности поскъпват, спрямо договори от 2015 г. - поевтиняват

10 Септ. 2019
София продължава да се мете на ръка въпреки здравния риск и за работници, и за преминаващи наоколо. Цената на ръчното метене скача.
Илияна Кирилова
София продължава да се мете на ръка въпреки здравния риск и за работници, и за преминаващи наоколо. Цената на ръчното метене скача.

Поръчките за чистота на София винаги са имали потенциал за скандал. Кой не помни драматичната криза с боклука и епичната битка на кмета Бойко Борисов с Вълка, който за кратко бе ритуално "изгонен" от чистотата, за да дойдат следващите с по-високи цени, а и Вълка да се завърне с нови договори? Все при управлението на ГЕРБ.

Последната мегапоръчка на Столичната община за чистенето на 7 зони на града за над 400 млн. лв. не прави изключение. От конкурсната документация става ясно, че столицата е предпочела да заложи не само общи прогнозни цени за всяка обособена позиция по поръчката, но и единични прогнозни цени за всяка от изпълняваните дейности. Този подход на практика предопределя какви оферти ще бъдат подадени - цените в тях винаги са близки до прогнозните, поради което конкуренция на практика няма и София доброволно се лишава от възможността да спести пари от едно честно състезание. Не е ясно и

 

как точно са калкулирани очакваните суми

 

Спрямо 2017 г. цените по отделни дейности растат, но спрямо 2015 г. има намаление. Което може да означава само едно - някои от цените в изпълняваните до момента договори са много надути.

Това показва внимателното сравнение на документациите и сключваните договори в сектор "Чистота" в последните 5 години. Опозицията настоя Столичната община да не бърза със сключването на договорите, които ще са за 5  години, и да остави тази задача на новия кмет. Към момента призивът не среща разбиране в администрацията на СО, която е твърдо решена да отвори офертите за чистенето на града днес.

Мегапоръчката за чистотата покрива 7 зони на града, чиито договори са възлагани през 2015 г. и контрактите изтичат през пролетта на 2020 г. Общата прогнозна стойност на цялата поръчка е 435.8 млн. лв. с ДДС. Това е значително над общата сума за същите тези 7 зони (разместване има само в зона 6) от 2015 г., когато по договорите за чистотата са заложени около 290 млн. лв. с ДДС (точно изчисление отново не е възможно заради зона 6, прехвърлена през 2016 г. на общинското предприятие "Чистота Искър").

 

Набъбването на сумата е значително

 

и би следвало да се обяснява с повишена кратност на извършването на дейностите и нараснал обем на задачата, защото при единичните цени няма подобно рязко движение.

Сравнението на единичните цени също е интересно. През 2017 г. Столичната община проведе обществена поръчка за чистенето на две други зони на града -  "Триадица" и "Младост" и  "Витоша" и "Овча купел", като за пръв път освен обща прогнозна цена за отделните позиции заложи и пределни цени за всяка една от залегналите в поръчката дейности. Така за събиране и транспортиране на отпадъци до депото при тези райони беше заложена пределна цена от 129 лв. на тон (цените са без ДДС), за ръчно метене на тротоари - 9.16 лв. на декар, за миене на улици с автоцистерна с маркуч - 37.87 лв. на декар. За някои от тези дейности, които включват транспорт, цените са специфични, защото се калкулира средното разстояние от съответния район до депото, тоест сравнението с други райони няма да е коректно. При други дейности обаче такава особеност няма. 

Сравнението с обявената сега поръчка показва, че цените по някои ключови за класирането на офертите дейности нарастват. Прогнозната цена за събиране и транспортиране на отпадъци до депото е сметната на 153 лв. на тон, като тук вероятно е правено осредняване за всички райони. Прогнозната цена за ръчно метене на тротоари скача от 9.16 лв. на 14.15 лв. на декар, миенето с цистерна с маркуч се вдига от 37.87 лв. на 51.07 лв. Скачат и единичните цени за обработване през зимата със солни и калциеви и магнезиеви смески. Машинната обработката с натриев хлорид на декар се увеличава от 37.50 през 2017 г. на 41.27 лв., при калция скокът е от 41.67 на 53.47 лв. на декар. Сериозно скача цената за ръчната обработка със смеси - от 5 лв. на декар през 2017 г. на 12.6 лв. през 2019 г. Този ръст съвсем не е невинен, защото декарите, които трябва да се обработват, са много.

Сравнението с 2015 г., когато са сключвани изтичащите сега договори, е още по-интересно. Ако настоящите цени са меродавни, излиза, че за някои дейности

 

в старите договори общината е плащала много солено

 

Така например през 2015 г. миенето с маркуч на един декар при консорциум "Титан София център 1" за зона 7 е струвало 65 лв. на декар без ДДС. Това е с 14 лв. по-скъпо спрямо прогнозната цена през 2019 г. Миенето с автоцистерна с дюзи през 2015 г. е струвало 15 лв. на декар при същата фирма и зона срещу 10.57 лв. прогнозна цена през 2019 г. За дейност миене с дюзи консорциум със сходно участие - "Титан София изток 1", през 2015 г. е дал по друг свой договор - за зона 5, цена от 3 лв. на декар - 5 пъти по-ниско. Тоест за една и съща дейност единичната цена варира драстично, а умножена по декарите, разликата става колосална.

През 2015 г. и по двата споменати договора - за зони 5 и 7, консорциумите са дали много по-висока цена за извозването на тон отпадъци до депото - 180 лв. на тон при прогноза за 2019 г. от 153 лв. на тон.

Любопитен е и резултатът от залагането на пределни цени като подход при провеждането на поръчката. При конкурса от 2017 г. фирмите, класирани за двете оферти, са следвали плътно заложените от общината предели и офертите им се разминават с посочените нива с левчета или стотинки. При 129 лв. на тон прогнозна цена за събиране и транспорт до депото едното дружество е дало оферта от 128 лв. на тон, а другото е на предела със 129 лв. При таван от 6.94 лв. за ръчно чистене на платното от наноси, пясък и др. получените оферти са за 6.5 и 6.90 лв. на декар. Интересно е, че

 

община Бургас буквално е прекопирала прогнозните цени

 

от поръчката на София през 2017 г. за дейностите, които не са свързани с транспорт, и е заложила абсолютно същите прогнозни суми до стотинка по открита в края на миналата година процедура. За миене с маркуч община Бургас е заложила пределна цена от 37.87 лв., за ръчно метене на тротоари - 9.16 лв. и др. Ако община Бургас бе изчакала няколко месеца, можеше да прекопира цените от новата поръчка на Столичната община за 2019 г., които при отделни дейности са по-високи.

 

ЗАБАВЯНЕ

Мегапоръчката на Столичната община за сметосъбирането и уличното чистене вече се забави заради неуредици в документацията. Кметството удължи сроковете за подаване на оферти по процедурата от 21 август на 9 септември. Като причина за отлагането се посочва извършването на промени в документацията за участие, методиката за оценка и техническата спецификация. От сайта на общината става ясно, че са допуснати грешки и неясноти в документацията - разминаване на вместимостта на съдове за отпадъци, липсваща, а в същото време изисквана декларация за спазване на трудовото и данъчното законодателство, неуточнена кратност на лятното миене и др. По тази поръчка общината не е въвела ограничение кандидатите да се състезават само за една позиция и вместо това е допуснала един изпълнител да може да вземе до 2 позиции. При високия залог може да се очаква и обжалване на класирането в КЗК.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата