Снежнобяла ваканционна къща на хълм на няколко километра от Ибиса. Три спални, четири бани, външен басейн и отделна къща за гости с обща жилищна площ около 500 кв. м за 1000 евро на нощ.
Група гости се забавляват на терасата вечерта на 24 юли 2017 г., пият шампанско, хапват суши и обсъждат деликатната тема как да гарантират, че руски инвеститор ще получи обществени поръчки от правителството и бизнеса в Австрия.
Дискутират с размах, за тях няма невъзможни неща. Обсъждат се лицензи за казина, покупката на стар луксозен хотел, договори за изграждане на магистрала - всичко в полза на руския инвеститор. Дори обсъждат придобиването на "Кронен цайтунг", един от високотиражните таблоиди в Австрия. В групата са жена, за която се предполага, че е рускиня, австрийка със сръбско потекло и трима австрийци в небрежно облекло. В онзи момент двама от тях са на път към върха на политическата власт - Хайнц-Кристиан Щрахе, лидер на крайнодясната Партия на свободата на Австрия (FPÖ), и Йохан Гуденус, член на федералния борд на FPÖ и бивш зам.-кмет на Виена, който е и съпруг на родената в Сърбия дама.
Близо три месеца след срещата във вилата австрийците избират нов Национален съвет - членове в долната камара на парламента. Още два месеца след това Щрахе ще положи клетва като вицеканцлер на Австрия. Гуденус пък става шеф на парламентарната група на партията.
В Ибиса, докато двамата весело обсъждат сделки за милиони евро, приличат на приятели по чашка, които прекарват заедно ваканцията си. Но от декември 2017 г. те участват в направляването на курса на федералното правителство на Австрия. FPÖ е част от управляващата коалиция в Австрия, като след изборите се озовава решаващ партньор за канцлера Себастиан Курц и консервативната му Австрийска народна партия (ÖVP).
Двамата мъже седят заедно почти 6 часа в онази топла вечер, когато в един момент мрачно съмнение обзема Щрахе. "Клопка, клопка, това е клопка", прошепва той на Гуденус. Скоро обаче подозренията му се изпаряват. "Не е клопка", уверява го Гуденус.
Лидерът на FPÖ обаче е прав.
Клопка е.
Вилата е натъпкана с подслушвателни устройства и камери. Предполагаемата рускиня Альона Макарова, която твърди, че е с латвийско гражданство, играе ролята на петимна за инвестиции племенница на руски олигарх. Тя иска да инвестира над 250 млн. евро в Австрия, но парите "не могат да бъдат депозирани в банка", защото "всъщност не са напълно законни", обяснява непринудено компаньонът на дамата.
Видеозаписите от онази вечер в Ибиса бяха предоставени на "Шпигел" и в."Зюддойче цайтунг". Записите са политически експлозив. Те разкриват как тези политици искат да подсилят изборните резултати на партията с руски пари. Обещанията, дадени онази вечер, и практиките, които разкриват, биха могли да бъдат престъпни за хора, участващи в политиката. Заради политическата значимост и обществения интерес "Шпигел" и "Зюддойче цайтунг" решават да публикуват разговорите. Източникът на записите е известен и на двете редакции, но настоява за анонимност. Не е ясно обаче кой и с какви мотиви е подмамил политиците от FPÖ.
Аудио- и видеозаписите бяха изследвани от двама независими експерти и автентичността им бе потвърдена. Не са открити съмнения записите да са манипулирани. Лицензиран преводач преведе основните части от диалозите на руски език. "Шпигел" видя преснимана фактура за наема на вилата в Ибиса. Тя е наета от 22 до 25 юли 2017 г. за 2936 евро. Снимките от уебсайта на агенцията, която отдава под наем вилата, показват същите помещения, които се виждат и на записите. Потърсихме за коментар замесените политици.
Видеозаписите от Ибиса са като свидетелства от семинар в бананова република: двамата водещи австрийски политици любезно разговарят с жена, която едва познават, за идеите си да контролират лостовете на властта и как биха могли да я компенсират, ако тя им помогне да стигнат до властовия връх. След няколко часа групата започва да обсъжда в. "Кронен цайтунг" или просто "Кроне", както е известен вестникът, и влиянието му върху предстоящите избори. Направено е предложение младата рускиня от Латвия дискретно да придобие половината от "Кронен цайтунг". Щрахе казва, че ако вестникът "ни подкрепи" преди изборите, "ще вземем не 27, а 34 на сто" от гласовете. Всяка статия, "която ни помага, вбесява червените и черните". Той има предвид Социалдемократическата партия на Австрия (SPÖ) и ÖVP, които управляват страната след войната, в повечето случаи заедно.
"Кронен цайтунг" достига до над една четвърт от австрийците. Щрахе, който оглавява партията си от 2005 г., е напълно наясно, че подкрепа от този вестник ще подсили значително усилията му да се настани в канцлерството във Виена. А именно това е целта на Щрахе през лятото на 2017 г. По това време младият кандидат на ÖVP Себастиан Курц тъкмо изпреварва FPÖ в сондажите.
Първоначално Щрахе изглежда предпазлив по отношение на твърденията на рускинята, че възнамерява да купи половината от собствеността в "Кронен цайтунг" и че вече е в контакт с двама от четиримата наследници на издателя на "Кронен цайтунг" Ханс Диханд. "Не очаквах това", казва Щрахе. Постепенно обаче съмненията му, изглежда, изчезват и надделява апетитът му към сделка, която потенциално би го доближила до канцлерството. Той обаче не спира да подчертава, че бъдещата сделка "трябва да е законна". Щрахе казва също, че с вестника дамата ще е в "един отбор с 10-те най-могъщи хора в Австрия". Той добавя, че във вестника има "трима-четирима души, на които трябва да се покаже вратата", но добавя, че "ние бързо ще доведем петима нови". Наистина ли нещата са толкова прости? "Журналистите са най-големите курви на планетата", казва той.
Младата жена пита какво ще й донесе инвестицията лично на нея. "Ще имаш в ръцете си оръжие, което
ще ти позволи да правиш каквото си поискаш
в Австрия", отговаря й Щрахе. Който притежава "Кроне" е не само лидер на мнение, но има и "монопол върху властта, която позволява да се откриват други бизнес хоризонти", пояснява той. По-късно той говори за възможността за договори по обществени поръчки за изграждане на магистрала, които преди в повечето случаи се възлагали на Щрабаг (STRABAG).
Щрахе се ангажира да осигури "липсващата връзка" към Funke Media Group. По това време германската издателска група, известна преди като ВАЦ (WAZ), притежава половината от "Кронен цайтунг", докато наследниците на дългогодишния издател Ханс Диханд държат другата половина. Щрахе казва, че познава точния човек, който да даде новата посока на таблоида - Хайнрих Печина. Инвеститорът, когото Щрахе описва като "голям играч",
"изкупи всички унгарски медии за Орбан през последните 15 г."
Печина организира консолидирането на унгарската преса за премиера Виктор Орбан. "Непсабадшаг" и други вестници, които бяха критични към правителството, бяха купени или спрени или продадени на хора, симпатизиращи на Орбан. Можем да се поучим от Унгария, казва Щрахе: "Искаме да изградим медиен пейзаж като този, който направи Орбан".
Запитан за коментар, Хайнрих Печина каза, че никога не е имал нищо общо с "Кронен цайтунг". "Във всеки случай никога не съм имал, нито имам възможност да контролирам или да влияя на "Кронен цайтунг" по никакъв начин. Никога не съм и твърдял подобно нещо".
На записа Щрахе допълва, че освен "Кронен цайтунг" обществената тв и радиокомпания ORF също е много важна. Той казва, че е възможно тя да бъде частично приватизирана с продажбата на голям дял на медийния предприемач Дитрих Матешиц, шеф на Red Bull и на притежаваната от него медийна компания. Можем да си представим пълно преструктуриране на ORF, казва Щрахе. Отново и отново предполагаемата рускиня пита какво ще има за нея. Ако вземете "Кронен цайтунг" преди изборите и помогнете на партията "да заеме първа позиция", можем да говорим за всичко, отвръща й председателят на FPÖ. Това е голямото обещание на Щрахе от онази юлска вечер - че могат да говорят за всичко. За всичко.
Пожеланията от онази вечер в Ибиса постепенно се превръщат в
реалност за коалиционното правителство
на ÖVP и FPÖ. Настоящият шеф на надзорния съвет на ORF е Норберт Щегер, бивш шеф на FPÖ. Преди три седмици той попадна в новините с атаките си срещу един от най-известните журналисти на ORF. След като Армин Волф направи в едно от водещите новинарски предавания на медията критично интервю за FPÖ, Щегер каза саркастично: "На негово място бих си взел творчески отпуск, бих обиколил света с парите на данъкоплатците и бих опитал да преоткрия себе си". Вицеканцлерът Щрахе обеща във Фейсбук, че "ще се бори като лъв" да отпаднат задължителните такси, които австрийците плащат за издръжката на ORF. Партията му не само контролира обществената медия, но и много други сектори в страната. Тя има ключови министри - на външните работи, на вътрешните работи, на отбраната и на социалната политика.
И трите разузнавателни служби в Австрия се контролират от министри от FPÖ - партията, свързана с "Единна Русия" по силата на споразумение за сътрудничество от 2016 г. Опасенията, че Москва може да има достъп до австрийското разузнаване, накара западните разузнавателни служби да ограничат данните, които споделят с Виена.
Афинитетът на FPO към Русия играе решаваща роля и за срещата в Ибиса. Йохан "Йоши" Гуденус, който превежда на предполагаемата рускиня, е следвал в Москва. Син на бивш политик от FPÖ и осъден за отричане на Холокоста, Гуденус е част от крайнодесния лагер от младини. Той е смятан за един от най-важните посредници между FPÖ и Русия. Той приема покана да посети Грозни от жестокия чеченски лидер Рамзан Кадиров, както и от руските окупатори на Крим. В московския катедрален храм "Христос Спасителят" той говори срещу ЕС и го нарича убежище за "хомосексуалното лоби".
"Йоши" е нещо като дясна ръка за Щрахе. Двамата са близки от години - във виенското студентско братство "Вандалия" Щрахе е настойник на Гуденус. Щрахе гледа на Гуденус като на своя човек за Русия, тъкмо той организира срещата във вилата. Младият активист от FPÖ бил чувал от известно време добри неща за предполагаемата рускиня. Научил, че тя се интересува от имоти в Австрия, а семейството на Гуденус притежава земеделска земя в Долна Австрия. Двамата се срещат във Виена. Във видеото от Ибиса се чува Гуденус да казва, че жената предложила да купи земята за пет пъти повече, отколкото струва. В Ибиса Щрахе казва, че Австрия трябва да се ориентира в бъдеще към Вишеградската група, че страната "трябва да се отвори много силно на изток", към Русия. "Западът е в упадък, но на изток хората са нормални" , казва Щрахе. Той добавя, че е бил в Москва по много поводи, среща се със съветници на Путин от 10 г. и прави планове "как можем да работим стратегически заедно". Допълва, че Сърбия е прекрасна страна, че няколко негови приятели са инвестирали сериозно там.
Основна тема на разговорите в Ибиса е как FPÖ може да бъде подкрепена финансово. Щрахе обяснява на рускинята как може да заобиколи законовите прегради, за да дари пари на партията му. Ако описаният от Щрахе модел наистина съществува, ще е ясен пример за незаконно партийно финансиране.
"Има няколко много богати хора, те плащат между 500 000 и 1,5-2 милиона", твърди Щрахе. В друг момент казва, че парите още не са преведени, но са обещани. За такива големи суми имало организация с нестопанска цел, която нямала нищо общо с партията. "Затова те
не са длъжни да се отчитат
в Сметната палата", казва Щрахе и протяга ръце широко с цигара в ръка. Гуденус добавя, че никой не знае за съществуването на организацията. Щрахе уточнява, че тя се оглавява от трима адвокати.
Според законите в Австрия дарение над 50 000 евро трябва да се декларира в Сметната палата. Дарения от чужденци не бива да надхвърлят 2641 евро. Щрахе твърди, че има 10 потенциални големи донори за партията му и че възнамерява да навести всеки от тях лично. Споменава, че част от неговите поддръжници са готови да дадат пари и на партията на Себастиан Курц, а някои "големи играчи" дават и на трите големи партии - Австрийската народна партия, Социалдемократическата партия и Партията на свободата.
(Със значителни съкращения)