"Този акт е грубо погазване на българската Конституция и унижение на парламента. Напомням на министъра, че България е парламентарна република, а той, както и всеки министър и кабинет са назначени от парламента. Съветвам го, уютно седнал в топлия си кабинет, да отвори Конституцията, да я прочете много внимателно и да осмисли много точно мястото си като представител на изпълнителната власт, като слуга на народа". Тези остри думи по адрес на военния министър Тодор Тагарев на санкционирания от САЩ по закона "Магнитски" и пресен, но яростно-натрапчив евроатлантик Делян Пеевски буквално избухнаха в публичното пространство.
След тях на човек му оставаше само да се колебае какъв грях е извършил Тагарев - на парламента ли е обявил война или
е пратил повиквателни за запас на депутатите
Каква обаче се оказа изненадата като се разбра, че историята е като извадена от детската градина. Всъщност, най-вероятно, Делян Пеевски е използвал, че като шеф на парламентарна група - в неговия случай на ДПС, не е бил поканен от Министерство на отбраната на ритуала по водосвета на бойните знамена на Българската армия на Богоявление - затова люто се е обидил и обвинява Тагарев във всички смъртни грехове.
Разбира се, преди това топката бе вдигната още от по-високо, след като чак от далечен Виетнам, лично председателят на Народното събрание Росен Желязков нагнети напрежението с думите: "Бях информиран, че на Богоявление не е имало депутати и председатели на политически групи. Предполагам, че става въпрос за някакво недоглеждане". Почти в същата секунда се появи Пеевски с неговото "кърваво възвание" срещу Тагарев, който освен обвиненията за "грубо погазване на конституцията", наблегна на това, че военният министър е "евроатлантик само на думи и поза", и че партията ДПС нямало да допусне "парламентът да бъде унижаван от един министър", който "да се упражнява в собствена полза върху Конституцията, за да запази личния си интерес"
Думи, които звучат не само като поза, но и крайно нелепо като се разбра, че всъщност за водосвета са били поканени председателят на парламента и зам.председателите, както и цялата парламентарна Комисия по отбраната. От Министерство на отбраната заобясняваха, че имало все пак "пропуск по отношение на председателите на парламентарни групи" и, че погрешка бил използван неактуализиран списък. Така и не стана ясно дали всъщност някога точно за този ритуал са били канени председатели на парламентарни групи.
Така или иначе, МО обяви, че цялата процедура, използвана през последните 20 години, била спазена, но експерт от протокола на ведомството си видяла сама грешка, пак сама сигнализирала и накрая сама подала оставка. Или иначе казано
би могло да се мисли, че има някакъв протоколен гаф,
но не и някакво газене на конституция, лични интереси, унижаване на Народно събрание и какви ли не още.
Каква обаче беше изненадата след като доскорошният кандидат за председател на ДПС и настоящ кандидат само за съпредседател на Движението Делян Пеевски даде втори, още по-мощен залп срещу военния министър. "Министър Тагарев, отговорността винаги е лична. Не се крийте зад съветници и експерти! Поемете отговорност за гафа", призова председателят на ПГ на ДПС. "Предишният път съветникът ви подаде оставка заради скандала в “Пирогов”, но след като го крихте дни наред. Сега някакъв невинен експерт подава оставка, заради гафа с парламента. Министър Тагарев, бъдете мъж, поемете отговорност", нападна още Пеевски, припомняйки историята със съветника на Тагарев Мустафа Емин, който подаде оставка след обвинения на медицинска сестра, че се е държал арогантно в "Пирогов".
Че хиперактивността - по думите на Ахмед Доган, на Пеевски го тласкат към бомбастични изказвания и обвинения, едва ли има нужда някой да бъде убеждаван. Човек може да махне с ръка и ако му беше и за първи път срещу Тагарев. Дори може да се затворят очите и
ако в цялата история Пеевски нямаше високопоставен ортак
в лицето на бившия премиер, лидер на ГЕРБ и настоящ депутат и шеф на парламентарната комисия по външна политика Бойко Борисов.
Всъщност, въобще не става дума за епизодична атака на Пеевски срещу Тагарев, за някакъв случаен изстрел. И въобще не може да се мисли, че Пеевски не е подкрепян от ГЕРБ в тези атаки.
Първата атака на Пеевски срещу Тагарев бе покрай сделката със САЩ за закупуването на бронираните машини "Страйкър" в началото на октомври м.г. Тогава депутатът от ДПС изненадващо нападна министъра заради неговото желание Народното събрание да одобри купуването на бронетранспортьорите преди местните избори, защото в противен случай сроковете може да бъдат пропуснати.
"Ако Тагарев изисква нещо, трябва да си подаде оставката веднага. Той не може да изисква нищо от българския парламент. Може да внесе, комисиите да го разгледат - това е законовият ред. Не може да иска нищо", заяви тогава Пеевски. Светкавично и синхронно се включи и Бойко Борисов, за да каже, че е възмутен от Тагарев. “В момента всичко, което се е случило по отбраната, се е случило в НС. За страйкърите ще привършим процедурата декември месец. Да прави такива изявления не му прави чест”, нападна бившият премиер. В общи линии тезата беше, че не може Тагарев да казва на парламента какво да прави и че не може да се хвали с неща, които той е вкарал в НС, ама е гласувано от депутатите.
Тук човек се чуди дали да се смее или да плаче, като чува подобни думи точно от
лице, което 10 години като премиер или казваше на депутатите си
какво да правят и дори се хвалеше с това, или пък не се интересуваше кой знае какво точно прави парламентът.
За да е ясно, че акцията на Пеевски и Борисов срещу Тагарев не е случайна, е достатъчно да се даде и още един пример, който дойде само преди дни, когато бившият премиер намери за пореден път за какво да нападне военния министър. В този случай лидерът на ГЕРБ сам си подаде топката като използва журналистически въпрос какво мисли за идеята на министъра за евентуално участие на България в мисията по охраната на търговски кораби в Червено море.
"Изпращането на военнослужещи без решение на НС не може да се случи!", заяви тогава Борисов в Стара Загора. И рязко зави към Украйна, без да е имало конкретен въпрос в тази посока. Бившият премиер започна да обяснява, че "макар и солидарни за случващото се в Украйна и Газа, най-вече са солидарни с българския народ, а той не желае участие във военни действия." "Няма да допуснем България да участва във военни действия. Това е важно решение, което сме спазвали години наред", каза още Борисов. И посочи, че
"едно е да подпомагаме нападната държава,
както правят 50 държави, друго - да пращаш военни части". А веднага след това заби с думите: "Чудя се на Тагарев как може да говори без да е говорил с мнозинството в парламента ?! Българите трябва да знаят, че това няма да се случи".
Всъщност дни по-рано военният министър обяви, че се обсъжда участие на български военни в нови операции зад граница. Това стана по време на традиционната предколедна видеоконферентна връзка в София с военните представители зад граница на политическото и военното ръководство на армията. В момента български военни участват в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „ALTHEA”, в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и в небойната мисия на НАТО в Ирак.
Той даде да се разбере, че едната посока на новите мисии може да е Червено море. "Страната ни обмисля как може да допринесе за операцията на САЩ в Червено море", каза министърът на отбраната в отговор на журналистически въпрос и добави: "В Червено море имаше инциденти, два кораба бяха овладени, това няма как да не ни ангажира. САЩ обявиха предстояща операция, ние сме в контакт с нашите съюзници и с други страни, които имат интерес от стабилно безопасно корабоплаване в този регион и обсъждаме варианти как бихме могли да допринесем към тази операция". Той обаче натърти, че няма вариант за изпращане например на военен кораб.
Нито за момент Тагарев не бе споменавал, че сам ще праща български военни
във военни действия, още по-малко пък в Украйна. Той през цялото време правеше изявления точно в обратната посока. "Призивът ми е и медиите да спрат да разпространяват тази пропагандна дезинформационна теза. Няма дискусия, няма планове и подготовка, няма и да има изпращане на български войски за участие във войната в Украйна. И премиерът Николай Денков го заяви, и аз го заявявам. Това е теза, която се разпространява единствено и само в интерес на Кремъл от руски източници и, за съжаление, и от български източници. Това е елемент от хибридната война срещу България", каза наскоро министърът.
Случките са си случки, атаките - атаки, но тук основното е въпроса защо дуетът "Пеевски-Борисов" си избра точно евроатлантическа мишена като военния министър, който определено се харесва и на САЩ, и в НАТО. Още повече, че действията им се вписват в постоянните атаки срещу военния министър и на "Възраждане" и на БСП.
Тепърва ще се разбират истинските мотиви за всички тези атаки на Пеевски и Борисов - дали искат да се подложат на САЩ като монополизират разрешителния режим за оръжейни сделки и военно присъствие, дали депутатът от ДПС не прави опит да си постеле излизане от "Магнитски" или пък да показва мускули пред хората от Движението, дали предишната им русофилия не избива от време на време, дали имат свой човек за поста министър на отбраната, дали искат да имат силната дума при предстоящото разпределяне на милиарди левове и долари за ракети, дронове, радари ...
Каквато и да е причината, то очевидно е и желанието на двамата да махнат Тодор Тагарев - без значение сега, при ротация или по-късно. И това много, ама много им личи.