Медия без
политическа реклама

Вашингтон ще се тресе и след разследването на Мълър

Демократи и републиканци се опитват да извлекат ползи от доклада, а мнението на избирателите не помръдва

Противник на Тръмп излезе сам на протест пред Белия дом след огласяването на обобщение на доклада на Мълър за руска намеса в полза на Тръмп преди президентските избори през 2016 г.
ЕПА/БГНЕС
Противник на Тръмп излезе сам на протест пред Белия дом след огласяването на обобщение на доклада на Мълър за руска намеса в полза на Тръмп преди президентските избори през 2016 г.

Следва още от същото, но при по-дълбоки разделения, при още по-ожесточен кръстосан огън и накрая - президентски избори през 2020 г.

Дългоочакваните заключения на разследването на Робърт Мълър за руска намеса в изборите през 2016 г. вероятно ще укрепят републиканската стена в подкрепа на президента Тръмп в Конгреса, ще подхранят исканията на демократите да се търси отговорност на Тръмп и почти няма да повлияят на общественото мнение. Така поне смятат историци и политици, изследвали последните национални скандали.

Заключенията на Мълър, който не е открил доказателства за намеса на Русия, но не е склонен да изключи възпрепятстване на правосъдието от страна на Тръмп, може да хвърлят Вашингтон в период на дълга и може би дори още по-ожесточена политическа битка. Докладът, представен обобщено от главния прокурор Уилям Бар, съдържа достатъчно гориво и за двете основни партии - да налагат своята версия на истината за връзките на кампанията на Тръмп с Русия, но и недостатъчно, за да гарантира на една от страните, че ще успее да наложи своята позиция.

"Възможно е голяма част от републиканската база да продължи да възприема това разследване като "лов на вещици", казва Дейвид Грийнберг, историк, изследващ президентската институция в университета "Рутгерс". "В миналото и при Уотъргейт, и при Иран-контри, някои републиканци искаха да скъсат с президента си, но сега сме в друг културен период по отношение на политическо и идеологическо разделение, има ги и крайнодесните медии, които крепят единството на партията зад Тръмп."

Поддръжниците на Доналд Тръмп в Конгреса и в страната вероятно ще се сплотят около президента на фона на заключенията на Мълър. Новината вече даде глътка въздух на републиканците в неделя вечер и подхрани надеждата, че някои от критиците на Тръмп са победени и че неизбежното редефиниране на понятието "републиканец" в САЩ все пак се отлага.

"Няма средно положение в разделението по повод на Тръмп", казва Крейг Шърли, биограф на покойния президент Роналд Рейгън и бивш политически консултант на републиканците. "Докладът ще задълбочи болката и противопоставянето. Дори в първите 48 часа след внасянето му, когато никой още не знаеше нищо, видяхме как и двете страни даваха свои интерпретации и заключения. Засега партията ще продължи да стои зад Тръмп заради лоялност, страх и политическата реалност."

Междувременно пък демократите сигурно ще възприемат решението на Мълър да изложи фактите за евентуално възпрепятстване на правосъдието, без да прави заключения,

 

като покана

 

за последващи разследвания по схемата, по която последните скандали около президента доведоха до слушания в Конгреса.

Макар в неделя доста демократи да потвърдиха решимостта си за широкомащабни разследвания срещу Тръмп, заключенията на Мълър вероятно ще усложнят тези процедури занапред. Вместо да продължат въз основа на установеното от прокурора, демократите в Конгреса сега ще са принудени да искат подновяване или да започнат отново едно разследване, след като през последните няколко години яростно защитаваха работата на Мълър. Още в неделя вечер демократите започнаха да задават въпроси как така Бар толкова бързо е заключил, че установеното от Мълър не е достатъчно за предявяване на обвинения за възпрепятстване на правосъдието.

Лидерите на демократите в Конгреса - сенатор Чарлз Шумър и шефката на долната камара Нанси Пелоси, в съвместно изявление обърнаха светлините на прожекторите към доклада на Мълър от липсата на доказателства към призив за повече прозрачност и за публикуване на доклада. "Американският народ има право да знае", казваха те. 

Дори в следващите месеци и двете страни да не променят позициите си - "спрете лова на вещици" срещу "какво е знаел президентът и кога го е научил", това няма да означава, че работата на Мълър е била безсмислена.

Разследването, което доминираше в новините и в съзнанието на президента почти през целия му мандат досега, от самото начало се отнася не само до това кои от членовете на кампанията му какви контакти са имали с руснаци. Досущ като при Уотъргейт, Иран-контри и импийчмънта на Бил Клинтън, разследването на Мълър освен разследване, бе и тест за морал, средство за национална проверка на това какви всъщност са американците и какви ценности и стандарти определят тази страна.

Прокурорите обаче

 

не могат да разследват

 

душата на народа - те само търсят факти и схеми. Болезненият процес на избор на посоката за нацията идва след публикуването на докладите, след издаването на обвинителните актове и съдебните процеси, след края на разследванията в Конгреса.

Когато републиканците в Конгреса организираха през 2016 г. слушания за гибелта на 4-ма американци при атаката срещу американското консулство в Бенгази, Либия, окончателният доклад не откри доказателства за нарушения от страна на тогавашния държавен секретар Хилари Клинтън, но и нямаше особено въздействие върху общественото мнение. Демократите нарекоха двегодишното разследване "лов на вещици", а републиканците - че то е показало как Клинтън е подвела общественото мнение. Проучванията на общественото мнение пък показаха как мнението изобщо не се е повлияло.

Разследванията върху действията на Тръмп и като кандидат, и като президент, сега ще преминат в друга фаза - множество комисии в Конгреса и федерални прокурори разследват множество сигнали за нередности, включително и руски усилия за намеса в американски избори, финансите на Тръмп, набирането на средства от екипа за подготовка на встъпването му в длъжност, бизнеса му, след като влезе в Белия дом, както и брачните му изневери и плащанията, свързани с тях.

Последните президентски скандали бяха или лични - като изневярата на Бил Клинтън с Моника Люински, или политически - като мръсните трикове на Никсън и усилията за възпрепятстване на разследвания. Но обвиненията срещу Тръмп се простират от интимни лични отношения до официални действия в президентството и досега няма никакъв сигнал, че критиците и разследващите Тръмп ще свият фокуса.

"Често има смесване на старомодната корупция и по-сериозни форми на злоупотреба с изпълнителна власт в тези разследвания", казва Грийнберг. "При Уотъргейт следователите избраха да не включват бомбардирането на Камбоджа и укриването на данъци от страна на Никсън в процедурата по импийчмънт" и вместо това се фокусират върху основната тема - престъпленията от предизборната му кампания.

"При Тръмп няколко неща вървят успоредно - секс, пари и Русия. Демократите в Конгреса ще трябва да решат върху какво да се съсредоточат и какво въздействие ще има върху общественото мнение", смята Грийнберг.

В неделя, преди огласяването на обобщението на доклада, и двете страни вече репетираха посланията си за следващите седмици - демократите говореха по тв каналите, че е твърде рано да се говори за импийчмънт, а републиканците контрираха, че демократите смятат

 

да отстранят Тръмп на всяка цена

 

Перспективата, че поне още 20 месеца разследвания, обвинения и взаимни нападки ще доминират в националния дебат и ще парализират политиката, може да не е чак толкова изтощителна, ако в крайна сметка една от двете страни може да разчита, че ще привлече общественото мнение на своя страна.

Но политическото прегрупиране и в двете партии вече е в ход, макар че тръмпизмът все още е сила. Демократите се впускат в дебати доколко вляво са готови да стигнат, за да станат примамлива алтернатива, а републиканците печелят време и очакват да видят доколко здрава е хватката на Тръмп върху партията.

Едва когато Тръмп излезе от Белия дом, в Републиканската партия ще има честна дискусия, смята Шърли. "Хората ще вземат решения, които са правилни за тях самите. Ако икономиката тръгне надолу, същото ще се случи и с подкрепата за Тръмп. Политиката е защита на личния интерес - и за избирателите, и за кандидатите."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата