Медия без
политическа реклама

Видинско стана Северна Италия, защото властта подцени ситуацията

Още чакаме линейките, обещани от министър Ананиев, казва бившият шеф на НС Михаил Миков

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

- Г-н Миков, ситуацията във Видинско със заболелите от коронавирус ескалира с всеки изминал ден. Вие сте от Кула, където също има голям брой заразени хора, най-вече в дома за възрастни там. Какво се случва наистина?

- Ситуацията е кризисна. Огнището във видинската болница се прехвърли и в дома за възрастни хора в Гара Орешец и в Кула. От там в самите населени места. Не само възрастните в дома в Кула са с положителни проби, но има и хора от града, чиито близки са работели в него и също са дали положителни резултати. Те са поставени под карантина.

Като че ли жителите тук обаче не могат да разберат цялата сериозност на ситуацията и необходимостта от спазването на мерките. Страхувам се, че лоша шега може да ни изиграе отмяната на носенето на маски. Хората трябва да са наясно, че те са за предпазване на себе си и на другите, а не някаква административна приумица.

- Дълго време националният оперативен щаб се хвалеше, че именно в домовете за възрастни хора, както и в други социални заведения, няма коронавирус. Как така толкова драматично сега се промениха нещата, особено в Северна България?

- Проблемът тръгна именно от Видинската болница. За този проблем аз и други колеги сигнализирахме властта многократно. Практически болницата не работи. Няма как след заболяването на медицинския персонал в Кардиологията, Неврологията и Хирургията, Уши, нос и гърло и др. отделения да има пълноценно здравно заведение. Но по-големият проблем е, че заразата и в дома в Орешец, и в Кула тръгна след лекуване на пациенти от тези домове. Явно беше подценен проблемът, свързан с пренасянето на заразата. И то при най-рисковия контингент – възрастните хора.

Очевидно и мерките, които са били предприети за ограничаване на заразата, също не са били адекватни. Затова и тези резултати – взрив на зараза и практическа невъзможност на здравната система в цялата Видинска област да поеме в този момент болните. Фактически Видин се превърна в българския Бергамо.

- В същото време като че ли цялата информация за този взрив беше крита или по-скоро неглижирана…

- Може би в желанието България да се покаже с добри резултати в борбата с коронавируса, които наистина като цяло на фона на другите европейски страни изглеждат добри, се пропускат такива кризисни точки. Не се взимат обаче адекватни мерки тези точки да бъдат неутрализирани. Проблемите на Видин трябва да получат много по-голямо внимание – и от националния щаб, и от хората, които са ангажирани от здравното министерство, например.

В момента извозване на заболелите от дома в Кула в други болници в Северна България, както и в София. Трябва ясно да се признае отсъствието на какъвто и да е капацитет в болницата във Видин, да започне една цялостна дезинфекция и вкарването на това лечебно заведение в някаква нормална възможност за функциониране. Фактически имаме една цяла област в България, в която няма нормално здравно обслужване, което е и резултат от създалата се ситуация и неглижирането й.

- Защо управляващите подцениха ситуацията?

- Здравният министър дойде във Видин, даде оценка „много добър“ и нагоре, цитирам го буквално, на работата на болницата. От следващия ден започна и увеличението на смъртните случаи, както и взривът на заразяването с вируса. Очевидно или той е подценил проблема, или отговорните кметове и други управници са му обрисували доста розова картина. Все още чакаме линейките, които Ананиев обеща за Видин.

В същото време капацитетът на Спешната помощ също не е повишен, а линейките, с които се извозват заразените в други здравни заведения, не могат да бъдат използвани за друго. Няма и допълнителен ресурс от линейки, които да поемат нормалното функциониране на спешната помощ. Тоест кризата с коронавируса се отразява на цялата здравна система в областта. Това е и пример, който може много добре да послужи за анализ. Защото никой не е застрахован! Парализирането на една здравна област води до пренатоварване на съседни. Те пък не могат да поемат обслужването на гражданите, които живеят там.

В същото време кметовете на Видин и Кула са лекари и като че ли по никакъв начин не си пролича тази им професионална квалификация в създалата се ситуация. Трябваше да кажат на хората ясно – положението е тежко, да вземат допълнителни мерки. Не става въпрос за някаква сложна медицина – за дезинфекция, за миене на улиците и пр.

Местните управници обикновено не искат да признаят проблема, защото е атестат за справяне със ситуацията. За да не излезе, че не са се справили с нея, често премълчават, прикриват, включително и пред гражданите, а това води до демобилизация и разпускане.  

Ананиев разреши консултациите и ваксинациите, но в същото пусна и плановите операции, за да не пострадат приходите предимно на частните болници. Последното обаче е допълнителен фактор за заразяване с коронавирус. А в условията на пандемия частните здравни заведения останаха встрани от кризата и държавата не можа да ги ангажира. Като поставим въпроса да се мобилизират лекари във Видин, отговорът на управляващите е "ами никой не иска да отиде".

Централният ресурс на държавата трябва да бъде пренасочен спешно и своевременно. Защото когато насочването се забави, вече е късно. След месец няма да има никакво значение.

- Казвате болните се транспортират към други лечебни заведения, но взимат ли се адекватни мерки, за да не тръгне заразата и към други области?

Сигурно има и реакция на хората от тези области – „защо да приемаме други болни?“. Само че има два варианта – или тези хора да бъдат оставени без лекарска грижа и така да бъдат обречени, или държавата да се ангажира в целия този процес и да напрегне всички сили на съществуващите здрави ресурси. Нашата държава няма способност да мобилизира лекари, медицински персонал като цяло, и да покрие там, където е най-тежко. В София тези проблеми не стоят, защото има много лечебни заведения.

Не само Видин, но и други области, са подложени на риска при едно взривно увеличение на заразените, тези хора да останат без никаква медицинска грижа.

- На цялата тази стряскаща картина, за която говорите, властта постепенно разхлабва мерките по извънредното положение.

- Според мен щабът разчита до голяма степен на климатичните особености на страната ни и на топлото време, което естествено ще потисне възможностите за разпространение на вируса. Но има риск това да ни изиграе лоша шега. Тези сигнали за разхлабване на мерките, особено за гражданите, които ги възприемат само като административни, ще са повод да не се спазват никакви ограничения. Едно разхлабване може да предизвика нарастване на заболеваемостта.

- Вие като юрист и бивш председател на парламента как възприемате обявеното, че едва ли не ще бъде отменено извънредното положение, но ще продължи да се управлява с нещо като декрети на здравния министър?

- Тези нормативни упражнения, особено когато се извършват без сериозно обсъждане, много често могат да доведат до объркване в живота като цяло. Вижте какво се случи при предишния закон – уж ще стимулираме икономиката, а спирането на сроковете за обжалване на обществени поръчки, дори и онези сектори, които по време на извънредното положение можеха да работят, бяха блокирани. Трябва да изчакаме да изтече извънредното положение и чак след това да започнат да текат сроковете с обжалването.

Новите мерки трябва да бъдат изключително добре обмислени, когато се прехвърлят в капацитета само на здравното министерство, се страхувам, че няма да бъдат обхванати всички сложни сфери от обществения живот. Отново ще има неуредици, неразбории, защото да се приеме нов закон, то трябва и много сериозен анализ на всички сектори.

Този анализ трябва да се направи именно в Народното събрание при приемането на закона. Всички комисии, всички народни представители да бъдат ангажирани в изчистването и максималното опростяване на текстовете, за да могат хората да познават мерките и реално да ги спазват.

Има и друг важен въпрос. Какво ще стане с общинските съвети, които досега заседаваха само по „важни“ въпроси. Ще разглеждат ли парцеларни планове или други градоустройствени планове, които запушват процеса на строителството. Тези два изминали месеца и нерешаването на натрупаните въпроси ги изсипват следващите месеци. Но не е ясно извънредното санитарно положение дали ще даде възможност на общинските съвети да функционират нормално, за да отпушат сектора на строителството, в който уж правителството се кълне.  

Още по темата