Софийският градски съд осъди болница в София заради използването на генетичен материал без разрешение на собственика му, разказа Нова тв.
Земеделският производител от Кнежа Людмил Петровски живее на семейни начала с жена от Варна. Двамата планират инвитро процедура. По препоръка на негова стара позната - лекар, оставя за съхранение генетичен материал в столична болница с идеята да го използва за инвитро процедурата. Година по-късно разбира, че е станал баща, но не от жената от която иска дете, а от неговата позната лекарка. Без разрешение тя е използвала генетичния му материал и е направила инвитро процедура.
Мъжът завежда дело срещу лечебното заведение, а преди дни Софийският градски съд излиза с решение. Болницата е осъдена. В мотивите на съда пише: "Нарушаването на правото на телесна неприкосновеност на ищеца Людмил Петровски чрез провеждането с негов биологичен материал на медицинска дейност на асистирана репродукция без негово съгласие следва да се квалифицира като вреда".
Заведеният иск от Петровски срещу болницата е в размер на 150 хиляди лева. Съдът го уважава частично. Съдът осъжда болницата да изплати 10 000 лева, а Петровски трябва да внеса 7600 лв. на адвокатите на лечебното заведение.
В мотивите на съда пише, че други вреди за Петровски не са настъпили. СГС намира за недоказано настъпването на други вреди за ищеца, освен вредата, причинена му със самото нарушение на неговата лична неприкосновеност. "Раждането на живо дете, което при това е физически здраво и се развива нормално, не е и не може да бъде вреда нито за майката, нито за лицето, с чийто биологичен материал е заченато, с или без негово съгласие. Ако ищецът субективно възприема раждането от негов биологичен материал като вреда, това възприятие е в причинна връзка с ценностната система на самия ищец, а не с противоправни действия или бездействия на служители на ответника", допълват от там.
Людмил Петровски ще обжалва решението, съобщи Нова тв.