Медия без
политическа реклама

Виена е по-умна от София

Разликите между "София Тех Парк" и Езерния град в австрийската столица са много повече от приликите

От сайта на "София тех парк" - това се вижда, когато свърши рекламният клип за технопарка.
СТП
От сайта на "София тех парк" - това се вижда, когато свърши рекламният клип за технопарка.

София си има "София Тех Парк". И много се гордее с него. По-точно гордеят се управляващите. Техпаркът им е любим експонат от витрината на българските успехи в усвояването на европари. Но дали хвалбите са уместни? Да видим.

Ако направите анкета, ще установите, че малцина имат идея какво представлява "София Тех Парк" и какво се случва в него. Дори от интернет човек не може да добие представа. Новините на сайта на столичното хайтек чудо са оскъдни. Качено е видео, което рекламира

 

"София Тех Парк" като „адрес на иновациите“,

 

двигател на икономиката, който разполага със суперкомпютър, лаборатория по киберсигурност и страхотен 3D принтер. Има си и бизнес инкубатор -  около 6200 кв. м офисна площ, предназначена "за стартъпи, които разработват иновативни продукти в три фокусни области - информационни и телекомуникационни технологии, науки за живота и зелена енергия". Част от площта е за зрели компании, от които стартъпите могат да черпят ценни знания и опит, фондове, които инвестират в млади компании, предприемачески организации, които помагат за развитието на иновационната екосистема в България. На стартиращите компании инкубаторът предоставя оборудвани офис пространства, конферентни зали за споделено ползване, складови помещения, зони за отдих, спорт и др.", убеждава филмчето.

Ако някой се е е впечатлил от рекламата и понечи да влезе в инкубатора, чака го изненада - не може да кандидатства онлайн. „Всички документи следва да бъдат представени в деловодството на "София Тех Парк" АД на адрес: гр. София, бул. "Цариградско шосе" № 111ж, Лабораторен комплекс, ет. 2“, указва сайтът. Там пише още, че вече има "19 стартъпа, които развиват идеи, и че в инкубатора членуват фирми, които предлагат IТ услуги, софтуерни иновации в животновъдството, в областта на сигурността, създават нови продукти, разработват нови материали и др.  Тук са и утвърдени организации като мрежата за чисти технологии Cleantech, Microsoft Innovation Center, мрежата за рискови инвеститори Tech Tour, Junior Achievement България". По-нататък рекламата на инкубатора кой защо преминава в бъдеще време. "Стартиращите компании наематели не само ще използват офис площите, но и ще имат достъп до правни, счетоводни, маркетингови, административни, рекламни, услуги, съдействие при кандидатстване за финансиране по програми от различни институции и организации. Спомени от бъдещето? 

Сега да видим как стоят нещата във Виена. Още преди години местните власти си дават сметка, че населението расте с по 25 000 годишно и скоро ще надхвърли 2 милиона души, и решават, че Виена трябва да се развива като Smart City  - защото многолюдният град трябва да бъде управляван интелигентно, с модерни решения и технологии. За целта създават квартала Aspern Seestadt  - нещо като лаборатория, като

 

миниград, в който да се тестват идеите за подобряване на живота в големия град

 

 

Аspern Seestadt в момента се изгражда на мястото на старо летище. Когато бъде напълно завършен, в него ще живеят и работят 20 000 души. Тук вече действа консорциумът Aspern Smart City Research (в него участват Siemens и виенски фирми и институции), който изпитва енергийни проекти, обхващащи цялата система - сградите, електромрежите, комуникационните и информационните технологии, както и поведението на потребителите, и ги обединява в една голяма енергийна изследователска програма.

TZ1 е първият етап от Технологичния център Seestadt. Отворен е през 2012 г. Върху площ от 7000 кв. м са изградени производствени помещения, индивидуални, комбинирани и отворени офиси. Сред тях има по-малки офиси за стартиращи фирми със споделена рецепция и зали за семинари. Тук вече "живеят" 120 фирми -  от еднолични предприятия до гиганти като глобалната технологична група HOERBIGER с над 500 служители.

Иновативните технологии са приоритет в Aspern Seestadt. Първият цифров завод в Австрия е открит през 2015 г. Работейки съвместно с 20 компании, експертите от Виенския технологичен университет използват съоръжението за проучване и разработване на нови методи за виртуализация на производствения процес. Наред с пилотната фабрика университетът провежда и изследвания в центъра K1 "Австрийски център за цифрово производство", като разработва решения за Индустрия 4.0. С пристигането на HOERBIGER, Opel и Европейския център за компютърни умения Atos и с изследванията на най-високо ниво в пилотния завод на Технологичния университет Seestadt се оформя като силен научно-развоен център.

Откривате ли разликите със София, която се хвали, че в своя хайтек парк има суперкомпютър, лаборатории и 3D принтер, но не е съвсем ясно за какво се използват те. Между другото, и Виена разполага с триизмерен принтер – на макета на квартала Aspern Smart сградите са разпечатани 3D фигурки. 

Аspern Seestadt не е само бизнес център, но и жилищен квартал. Тукашният училищен комплекс е най-големият във Виена. Има детска градина, целодневно основно училище и училище за деца със специални физически нужди. От есента на 2017 г. има и гимназия. Нищо не липсва - магазини, ресторанти и кафенета, парк, разсадници. Изградени са SOS детско селище, студентско общежитие, Caritas център, младежки център. И както подсказва името (Seestadt означава езерен град), кварталът си има и езеро. С плаж.  В новата част, която още се строи, ще има още места за работа и развлечения. Така че 20 000 души да живеят и още толкова да работят тук. 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон