Медия без
политическа реклама

Заплашват Пеевски с убийство - този филм сме го гледали

Сюжетът се повтаря, когато политическият феномен има нужда от специално спасяване

"Не мога да разбера какво става, всяка седмица ме разкарват. Бях на разпит при прокурор", коментира Пеевски на излизане от столичното следствие на 24 юни 2014 г., когато се разиграваше драмата с "убийците" му.
БГНЕС
"Не мога да разбера какво става, всяка седмица ме разкарват. Бях на разпит при прокурор", коментира Пеевски на излизане от столичното следствие на 24 юни 2014 г., когато се разиграваше драмата с "убийците" му.

Има филмови сюжети, които са много експлоатирани. Било, защото са вечно златни и винаги събуждат интереса на публиката, било заради творческата немощ на авторите. В българския съдебно-политически живот също има един сюжет, който циклично ни се представя. Вероятно авторите му разчитат на късата памет на публиката, но трудно ще грабнат интереса ѝ с нещо не просто изхабено, ами вече и досадно - като заплашения с убийство Делян Пеевски.

Депутатът мултимилионер, санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция, трудно може да се възприеме като потенциална жертва. Обичайно той е от другата страна. А и ако някой готви нечие убийство, той едва ли ще тръгне да разказва за него. От друга страна, темата е "брадата" - от десетилетия в страната "висят" неразкрити куп поръчкови убийства. Последното - на Алексей Петров от миналия август.

Така че сюжетът със застрашения Пеевски очевидно има съвсем друга цел. Може би да го героизира. Но по-скоро е - 

 

да впрегне институциите по абсурден сигнал,

 

чрез което ще бъде унищожен някой враг на Пеевски.

През 2014 г., когато раздорът между Делян Пеевски и собственикът на КТБ Цветан Василев вече беше непоправим, свързваните с феноменалния политик и неуспял председател на ДАНС Делян Пеевски сайтове пуснаха информацията, че банкерът се разследва за подготвяно убийство на Пеевски. Седмица по-късно банката рухна и затвори. Прокуратурата погна Василев, който така и не се върна от Виена в София, а отседна в Сърбия, където се намира и понастоящем.

Така и не се разбра наистина ли е бил разследван за готвено покушение срещу някогашния си приятел. Но пък трима бяха арестувани - Георги Христов, Венцислав Върбанов и Красимир Методиев. Беше съобщено, че месец по-рано тримата подготвяли атентат, като се свързали с охранители на депутата и им предложили пари, за да им дадат информация за движението му. Те обаче издали плана и

 

последваха арестите.

 

Тримата бяха задържани за 72 часа, а съдебното заседание за постоянното им задържане беше проведено в МВР-болница, защото Методиев беше в прединфарктно състояние. В крайна сметка съдът нареди тримата да бъдат незабавно освободени, защото няма нито едно доказателство, което да ги свързва с повдигнатото обвинение.

Разследването беше възложено на Столичното следствие, ръководено тогава от Петьо Петров, известен с прякора си Петьо Еврото и с кръга за влияние в съдебната власт, носещ името на заведението в центъра на София "Осемте джуджета". Разбра се, че в рамките на разследването тримата обвиняеми са следени и подслушвани в продължение на близо месец.

В конкретния случай не се е установило по какъвто и да е начин тримата да са предприели действия по осъществяване на опит за убийството на Делян Пеевски, нарушавайки неговия телесен интегритет", се казваше в определението на градския съд. Прокуратурата се закани да протестира, но тогавашният главен прокурор

 

Сотир Цацаров каза, че държавното обвинение е допуснало грешка

 

и разследването трябва да бъде прекратено. Официално то продължи повече от 3 месеца, тъй като първоначално прокуратурата го прекрати поради недоказаност, а обвиняемите обжалваха и съдът посочи, че всъщност в случая липсва престъпление. В последствие Христо осъди МВР и прокуратурата - за незаконния си арест и за незаконното обвинение.

След пускането на тримата Пеевски обяви, че "ако бях приятел на съдебната власт, надали моите убийци днес щяха да бъдат пуснати на свобода". Така този фарс вероятно трябваше да ни убеди и в това - че депутатът бизнесмен не е приятел на съдебната власт.

Георги Христов подаде сигнал в прокуратурата срещу Пеевски, че го е набедил в престъпление. Прокуратурата обаче

 

отказа да образува разследване срещу Пеевски

 

с мотива, че не той, а охранителите му са подали сигнала за опита за убийство. Постановлението беше подписано от Димитър Франтишек. Името на този прокурор, който беше и шеф на спецпрокуратурата, отново нашумя напоследък покрай случая на Нико Тупарев, а преди това и с "Осемте джуджета". ''Осемте джуджета'' трябвало да се нарича ''кръгът Пеевски'', каза неотдавна Цветан Василев по време на изслушване в парламента.

Това лято, 10 години след лятото на КТБ, отново сме свидетели на брутален конфликт на Пеевски. Този път с Ахмед Доган - идеолога на ДПС - партията, която го подслони и която го превърна във феномен. Пеевски опитва да измъкне ДПС от Доган и ситуацията е толкова сериозна, че последният отива на предсрочните избори с формация, различна от ДПС.

И сега в разгара на този конфликт, покрай задържането на близкия до Доган Джейхан Ибрямов и обвинението му в търговия с влияние, основният свидетел по корупционното дело отваря дума за готвено убийство на Доган. "Искам да посоча, че по време на същата среща Ибрямов ми спомена, че Ахмед Доган му е казал, че нямало да е все така и че

 

по-натам ще убият момчето,

 

като имаше предвид Делян Пеевски. Каза, че са говорили вероятно да го застрелят, като ми показа с пръсти формата на пистолет, но само да намерят парите за това." Тези думи на свидетеля са цитирани от прокуратурата по време на заседанието на съда за мярката за неотклонение на Ибрямов пред първата инстанция. Пред втората пък прокурорът направо прави лапсус (така се обяснява после) и говори пред съда за убийство.

В първите дни на октомври се разбра, че Софийската градска прокуратура е възложила на МВР проверка заради показанията на свидетеля Мирослав Тодоров, свързани с Доган и "момчето". За проверката призна вътрешният министър Атанас Илков по време на брифинг за делата за изборни престъпления. На въпрос за показанията на Тодоров и дали се извършва проверка, той посочи, че са постъпили данни, които не може да коментира, но който "протича по сигнала, ще бъде призован". В отговор на друго питане Илков беше категоричен, че няма да се уплаши да бъде призован и Доган. Все още не сме чули Доган да е бил привикан да даде сведения в МВР. А може да сме сигурни, че това няма как да се случи тихомълком. Пеевски ще се погрижи всички да разберем. Интересно дали ще се случи предизборно.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Делян Пеевски

Още по темата