Студентски организации в някои от най-елитните американски университети излязоха с изявления, в които цялата вина за атаката на ''Хамас'' се прехвърля върху гърба на Израел. Те включват поне дузина учебни заведения, между които са Колумбийският университет, юридическият факултет на Мичиганския университет и Северозападният университет.
Местните университетски клонове на ''Студенти за справедливост в Палестина'' пък организираха ''ден на съпротива'' и ''протест за Палестина''. Тези, които получиха най-голямо внимание обаче, са 30 студентски групи в Харвардския университет, които подписаха писмо, в което се посочва, че ''държат израелския режим изцяло отговорен за разгръщащото се насилие''. ''Днешните събития не се случиха във вакуум'', заявяват студентите. ''През последните две десетилетия милиони палестинци в Газа бяха принудени да живеят в затвор на открито. Израелските власти обещават да ''отворят портите на ада'', а кланетата в Газа вече започнаха. В следващите дни палестинците ще бъдат принудени да понесат цялата тежест на насилието на Израел'', пишат студентите от ''Харвард'' в писмото си.
Трудно е да си представим,
но борците за социална справедливост в универистетите в САЩ се обявяват в подкрепа на терористите, които убиха невинни хора, включително деца, жени и възрастни в Израел. Това са същите студенти, които са недоволни, когато някой говори за раса или пол по начин, който намират за обиден, или изискват ''канселиране'' на лектори, с които не са съгласни. И все пак, за някои от тях изглежда напълно нормално да защитават зверствата, извършени от ''Хамас'', когато групировката нахлу в Израел. И въпреки че много от тези студенти вярват, че ''думите са насилие'', те защитават истинското насилие, пише USA Today.
Pro- Palestinian protest at Harvard University pic.twitter.com/PVlvPCjNss
— ميّ (@MayeM358) 20 октомври 2023 г.
Не е изнендаващо, че изявлението на студентите от ''Харвард'' предизвика остра обратна реакция и Комитетът за солидарност към Палестина от Харвардския университет скри имената на студентските групи, които са подписали писмото. Студентите обаче не се извиниха. Те просто изглеждат изненадани, че
възмутителните им възгледи не се посрещат с отворени обятия.
Някои големи изпълнителни директори и инвеститори в елитния университет призоваха ''Харвард'' да оповести имената на студентите, подписали изявлението, за да могат да се уверят, че никога няма да наемат тези хора на работа.
Някои преподаватели в американски университети описват ограничаването на свободното слово във връзка с войната като обезпокоително. Други смятат, че разгорещената реторика се е превърнала в директни антисемитски възгледи, както и че колежите трябва да уволнят служители, които подкрепят атаките на ''Хамас'' в Израел.
Професор Ханк Джонстън, който изследва социалните и политическите движения, обяснява, че по-младите членове на социалните движения често са по-войнствени в своите искания независимо от идеологическата основа. Младите активисти са готови да поемат по-големи рискове за каузата, която подкрепят. Те може да нямат материалните ресурси на по-старите поколения, но имат повече време, енергия и способност да мобилизират другите. Често по-радикалните групи се мобилизират по-бързо в периоди на засилено напрежение. По този начин те определят дневния ред, като влияят на умерените групи да възприемат коренно различна позиция.
Тези радикални гледни точки, отчасти произхождащи от млади хора, повлияват на отношението към Палестина и Израел. Ето защо е важно да се обърне внимание на напрежението в американските университети около конфликта. Историческото значение на младите гласове предполага, че те могат да оформят дневния ред за бъдещето.
Освен това организаторите на протестите в американските университети от ''Студенти за справедливост в Палестина'' са известни със своя антисемитизъм. Пропалестинската студентска активистка организация има 30-годишна история и провежда кампании за бойкот на корпорации, които работят с Израел, и организира събития, свързани с нарушаване на човешките права от страна на Израел. Към 2019 г. групата има над 200 клона в американски и канадски университети. Според New York Daily News организацията протестира срещу факта, че в Чикагския университет преподават професори от Израел. В онлайн кампания пък призовават за публично унижение на еврейски студенти и разпространяват рисунки, на които евреите са представени като прасета.
Липсата на открит дебат в университетските кампуси е огромен проблем.
Въпреки че студентите имат правото да говорят каквото си поискат, със сигурност си струва да се запитаме защо толкова много елитни институции защитават такива ужасни изявления.Тук не са виновни само студентите. Те се учат на това поведение. Доцентът от Йейл Зарина Греуал, например, излезе открито в подкрепа на тероризма на ''Хамас''. Професор от университета ''Корнел'' се извини, след като заяви, че е ''развълнуван'' от терористичната атака на ''Хамас'' срещу Израел. Извинението на професора по история Ръсел Рикфорд беше публикувано същия ден, в който преподавател от Чикаго се извини за антиизраелски коментари в социалните медии. И двете извинения са били продиктувани след разговори с университетски директори, недоволни от факта, че големите спонсори оттеглят подкрепата си за университетите им.
''Целта на университетите е, независимо какво се случва във външния свят, в кампуса да цари култура на сътрудничество'', казва Ебу Пател, основател на Interfaith America, организация с нестопанска цел, която се стреми да преодолее религиозните разделения и работи с над 600 университета. ''Университетите са места, където хората се насърчават да имат ярка идентичност и да изразяват възгледите си, но те трябва да бъдат още повече институции на цивилизованост и сътрудничество и институции за обучение'', казва Пател.