14:0! Франция постигна рекордна победа в историята си

Клетите футболисти на Гибралтар станаха за посмешище в Ница

19 Ноем. 2023
Оливие Жиру ликува след последния гол, с който оформи крайното 14:0

Световният вицешампион Франция постигна най-голямата победа във футболната си история, след като попиля с 14:0 гостуващия в Ница скромен тим на Гибралтар в мач от гр. В на квалификациите за Евро 2024.

Предишният рекорд на "петлите" бе 10:0 срещу Азербайджан през 1995 г., а това е и най-голямата победа в историята на европейските квалификации въобще.

Клетите футболисти на Гибралтар, които в тези квалификации вече имат 7 загуби от 7 мача, станаха за посмешище заради развихрилите се французи. Мачът започна с автогол на Сантос в 3-ата мин., а още в следващата Тюрам удвои. До почивката резултатът набъбна на 7:0, а във вторите 45 минути домакините нанизаха още 7 попадения.

Мачът се оказа исторически и по друга причина - халфът на ПСЖ Уарен Заир-Емери стана най-младият футболист, играл за националния отбор на Франция - на 17 г., 8 месеца и 10 дни. При това той дебютира с гол за 3:0 в 16-ата минута, но при попадението се контузи и бе сменен. Нарушението срещу него доведе до червен картон на Сантос и това също стан апричина за разгрома.

Звездата Килиан Мбапе реализира хеттрик и направи три асистенции, а Оливие Жиру влезе като резерва и вкара два гола, като сложи край на мача с попадение след задна ножица в първата минута на даденото продължение. С два гола и асистенция се отличи и Кингсли Коман, а се разписаха още Клос, Фофана, Рабио и Дембеле.

В другия мач от гр. В Нидерландия се наложи с 1:0 над гостуващия тим на Ирландия с гол на Ваут Вегхорст в 12-ата мин. и се класира за Евро 2024. "Лалетата" (15 т.) имат три точки повече от третия тим в групата - Гърция (12 т.), срещу който имат две победи в директните мачове. В последния кръг нидерландците гостуват на Гибралтар, а гърците приемат лидера Франция (21 т.) в протоколни срещи.

Други резултати от снощи:

Група D: Армения - Уелс 1:1, Латвия - Хърватия 0:2; Води Турция с 16 т. (вече се е класирал), пред Хърватия с 13, Уелс с 11, Армения с 8 и Латвия с 3;

Група I: Беларус - Андора 1:0, Израел - Румъния 1:2, Швейцария - Косово 1:1; Води Румъния с 19 т., пред Швейцария със 17 (двата отбора са се класирали вече), Израел с 12, Косово с 11, Беларус с 9 и Андора с 2.