Константин Костадинов дебютира за националния отбор по баскетбол и се превърна в най-младия баскетболист в историята, облякъл фланелката на България за официален мач. В последния двубой от европейските квалификации - срещу Босна и Херцеговина в "Арена Рига" в латвийската столица, младото крило на "Реал" (Мадрид) бе на 17 г., 5 месеца и 29 дни и така постави рекорда в мъжкия ни баскетбол.
При това треньорът Росен Барчовски пусна Костадинов на терена за общо 20:16 мин. и младокът се отплати, като стана най-резултатен от нашите с 11 т. (3 тройки), плюс 2 борби под кошовете и една асистенция. С 11 т. завърши и Христо Захариев, а отборът ни загуби мача с 61:80.
В досегашната история на българския баскетбол на 18 г. дебют в А отбора бяха правили легендата Георги Панов (през 1951 г.), Спас Натов (1986), Божидар Аврамов (2008), Бойко Младенов (1999), Йордан Минчев (2016) и Цветомир Чернокожев (2018-а).
В мача срещу Босна и Херцеговина треньорът Барчовски даде почивка на американския гард с наш паспорт Дий Бост и на капитана Чавдар Костов, с оглед на факта, че преди три дни тимът ни победи домакина Латвия и се класира на Евробаскет 2022.
Затова и в последния двубой нашите не бяха чак толкова съсредоточени и логично загубиха от победителя в квалификационната ни група. В мача дебют направи и баскетболистът на "Черноморец" Константин Коев.
Утре отборът ни се връща от Латвия и ще очаква жребия за разпределение на групите на Евробаскет 2022. Първенството ще се проведе от 1 до 18 септември догодина в Чехия, Грузия, Италия и Германия, като ще участват общо 24 отбора.
Освен тимовете на 4-те домакина за европейското се класираха още БЪЛГАРИЯ, Хърватия, Гърция, Босна и Херцеговина, Израел, Испания, Словения, Украйна, Русия, Сърбия, Финландия, Полша, Унгария, Белгия, Нидерландия, Турция, Франция, Великобритания и Естония.
За последно българският мъжки отбор по баскетбол игра на европейско първенство през 2011 г., когато треньор на тима отново бе Росен Барчовски. Тогава нашите победиха Белгия и Грузия, а загубиха от Словения, Украйна и Русия и не успяха да се класират напред само заради по-лош коефициент вкарани срещу допуснати точки. Същия актив (2-3) имаха и грузинците, но те заеха третото място, даващо право на участие във II фаза. Нашите останаха 4-и, а също с 2-3 Украйна бе на петото място в групата.