17-годишен кениец спечели маратона на Стара Загора

Участваха общо 1000 бегачи от 9 държави

31 Март 2024
Езекиел Кипкорир пресича финала точно пред сънародника си Кимайо
БГНЕС

17-годишният Езекиел Кипкорир спечели маратона на Стара Загора. Кениецът пробяга класическите 42.194 км за 2:19:26 ч., като победи във финален спринт сънародника си Шедрак Кимайо (2:19.27). Бронза завоюва турчинът Омер Алканоглу с 2:24:00.

Първа при жените завърши кенийкаха Виталайн Кибий с време 2:45:54 ч., следвана от сънародничките си Роуз Джепчумба (2:46:46) и Шийла Чебет (2:47:24 часа).

На половината дистанция от 21.1 км първи отново е кениец - Алберт Тонуи, финиширал за  1:07:16. На две секунди зад него остана сънародникът му Хилари Кимайо, а трети е угандиецът с български паспорт Исмаил Сенанджи , който се състезава за клуб "Евър" (Варна). Десетката бе допълнена все от български лекоатлети - Николай Кауфман, Александър Божилов, Мирослав Спасов, Кристиян Иванов, Стефан Йорданов, Йордан Велков и Николай Начев.

Най-добрата ни състезателка и национална рекордьорка на маратон - Милица Мирчева, участва на 21.5 км и завърши общо на 14-о място.

На 10.55 км победител стана Станислав Рачков с резултат 35:56 мин., следван от Стилиян Александров и Алекс Василев.

В деветото издание на надпреварата участваха 1000 души, от които 80 (мъже и жени) бягаха на класическата маратонска дистанция.