18-годишен българин влезе във финал на Евро 2023 по лека атлетика

Другите ни двама национали в днешната програма не успяха да преминат квалификациите

03 Март 2023Обновена
БНТ
До момента най-големият успех в кариерата на Саръбоюков е сребърният медал от световното за юноши, но в скока на височина.

Божидар Саръбоюков е първият български лекоатлет, който се класира за финал на европейското първенство на закрито в Истанбул. 18-годишният талант, който е дебютант на голям шампионат при мъжете, постигна 7.89 м в последния си опит от квалификациите в скока на дължина и влезе сред най-добрите осем с шесто постижение.

Квалификационният норматив за класиране на утрешния финал бе 7.95 м и бе постигнат от четирима атлети. Сред тях най-много скочи шведът Тобиас Монтлер - 8.14. С по 8.03 се класираха олимпийският шампион от Токио 2020 Милтиадис Тентоглу (Гър) и румънецът Габриел Битан, а Хайме Гуера (Исп) постигна 7.99.

Останалите финалисти допълниха Топ 8 за финала по постижения: Ерван Конате (Фр) - 7.93, Божидар Саръбоюков - 7.89, Радеш Юшка (Чех) - 7.86, и Лазар Анич (Сър) - 7.75. В квалификацията участваха общо 18 атлети.

18-годишният български талант държи националния рекорд при юношите със 7.96 м, които постигна през януари на турнира "Академик" в столичната зала "Асикс Арена". Този резултат го постави и начело на световната ранглиста за юноши през този сезон. Освен в скока на дължина хасковлията Саръбоюков участва и в скока на височина и миналата година стана световен вицешампион в тази дисциплина. В Истанбул обаче се представя само в дългия скок.

Също в предиобедната сесия в зала "Атъкьой" Александра Начева не успя да премине квалификациите в тройния скок за жени. 21-годишната бивша световна шампионка за девойки постигна 13.26 м и остана на 14-о място от всички 16 участнички.

Нормативът за влизане във финал бе 14.10 м, като не го постигна нито една скачачка. Най-близо бяха туркинята Тугба Данишмаз (европейска вицешампионка за девойки от 2019 г.) и олимпийската вицешампионка от Токио 2020 Патрисиа Мамона (Порт) - по 14.09 м.

Във вечерната сесия четвъртият от 5-членния български отбор - Тихомир Иванов, също не успя да премине квалификациите. В скока на височина той остана с 2.14 м при норматив 2.26. Това му отреди разделено 9-о място, заедно с унгареца Бакоши, португалеца Балде, турчина Шенсес, гърка Мерлос, украинеца Кравчук, германеца Вагнер и литовеца Байкщис. След като Топ 8 бе определен до височината 2.19 м, квалификацията бе прекратена.

Утре за място на финала ще се състезава Атлет №1 на България за 2022 г. - световната шампионка за девойки в скока на дължина Пламена Миткова.

Снощи първият ни участник Георги Начев не успя да премине квалификациите в тройния скок при мъжете. С 15.92 м той остана на 14-о място. След това националът, който живее и учи в САЩ, обясни, че преди европейското е имал травма, а след това и ковид инфекция и не е имал достатъчно време за тренировки - можело въобще да не пътува до Турция, но е отишъл да участва в Истанбул "за да скачам за кеф и за колкото мога да направя".