18-годишен германец победи Магнус Карлсен

Нургюл Салимова направи реми в първата партия от 1/8-финалите за Световната купа по шахмат

10 Авг. 2023
Световният №1 Магнус Карлсен се държи за главата в сетен опит да измисли как да противодейства на Винсент Каймер.
FIDE

Германският шахматист Винсент Каймер сътвори най-голямата сензация от началото на турнира за Световната купа в Баку. В първата партия от 1/16-финалите при мъжете 18-годишният вундеркинд победи с белите фигури световния №1 Магнус Карлсен.

Петкратният световен шампион се предаде на 58-ия ход, след като беше тактически надигран в разменен вариант на Дамски гамбит (D35) и се оказа в безизходна ситуация. 32-годишният норвежец, който никога в славната си кариера не е печелил Световната купа, ще има предимството на белите във втората класическа партия.

Карлсен (ЕЛО 2835) се нуждае от задължителна победа, за да предизвика тайбрек по ускорен шах и да запази шансовете си за продължаване в V кръг. За заемащия 34-то място в ранглистата на FIDE Каймер (2690) пък ще е достатъчно реми, за да елиминира абсолютния фаворит.

В надпреварата при жените в столицата на Азербайджан последната представителка на България - Нургюл Салимова, има добра изходна позиция да се класира на 1/4-финалите. 20-годишната състезателка от Крепча направи реми с черните фигури за 60 хода в първата партия срещу индонезийката Медина Варда Аулия.

Международен майстор Салимова ще направи първия ход с белите във втората партия, която започва днес в 14:00 ч. наше време.