Медия без
политическа реклама

Шахматната война в България е на път да приключи

Двете федерации направиха първа стъпка към обединение с меморандум за сътрудничество

09 Апр. 2025
Председателите на БСФШ Милен Василев (вляво) и на БФШ 2022 Васил Антонов (вдясно) си стискат ръцете след подписването на меморандума.
БСФШ / БФШ 2022
Председателите на БСФШ Милен Василев (вляво) и на БФШ 2022 Васил Антонов (вдясно) си стискат ръцете след подписването на меморандума.

След почти цяло десетилетие административен безпорядък в българския шахмат, на хоризонта сякаш се очерта примирие. Първата стъпка към обединение между враждуващите лагери бе направена днес с подписване на меморандум за сътрудничество между лицензираната у нас "Българска федерация по шахмат 2022" (БФШ 2022) и приетата за член на международните институции "Българска спортна федерация по шахмат" (БСФШ).

Подписите си под документа сложиха двамата председатели - Васил Антонов от БФШ 2022 и Милен Василев от БСФШ. През последните две години те и екипите им бяха в открита война - съдебна, медийна и личностна. Днес двамата застанаха един до друг и си стиснаха ръцете, което говори достатъчно за промяната в нагласата.

Пред "Сега" и двамата коментираха, че пътят ще е дълъг и постигането на крайната цел ще зависи и от външни фактори.

"Да, този меморандум е първа стъпка към обединение. С основни и конкретни точки е", заяви Васил Антонов.

"Сега всичко зависи от това дали министърът ще го одобри и приеме. Засега двете федерации ще продължат да съществуват паралелно", каза пък Милен Василев.

Меморандумът трябва да бъде официално представен пред министъра на младежта и спорта Иван Пешев в 10-дневен срок от подписването му. Двете федерации се ангажират след това да информират редовно ММС за изпълнението на поетите ангажименти.

"Целта на меморандума е да се създаде устойчиво и продуктивно сътрудничество между двете шахматни федерации в полза на всички шахматни клубове, състезатели и деятели в страната. Сред ключовите точки на сътрудничеството са единен национален календар и организация на държавните първенства, участие в международни турнири, координирано управление и подобряване на държавната подкрепа за шахмата", съобщиха в съвместно изявление БФШ 2022 и БСФШ.

"Сега" научи, че фактическото обединение на двете федерации ще се случи най-рано в началото на 2026 г. То зависи до голяма степен и от крайния изход на съдебните дела срещу държавния лиценз на БФШ 2022. В меморандума е записано, че ако Върховният административен съд (ВАС) прекрати лицензията, то "страните ще завършат процес по обединение до 6 месеца от влизане в сила на съдебното решение".

На този етап БФШ 2022 ще продължи приоритетно да се грижи за вътрешния календар, а БСФШ - за международния. По силата на споразумението обаче занапред БСФШ ще има право да организира турнири по шахмат в България и да определя съдийски екипи и комисии съвместно и съгласувано с БФШ 2022.

Относно финансирането на турнирите от държавния календар и международните състезания, двете страни са се договорили то да се осъществява чрез държавната субсидия, която БФШ 2022 е получила или ще получава занапред по програмите на спортното министерство. Като съорганизатор БСФШ ще има достъп до публичните средства, като е задължена да отчита разходите в съответствие с приложимите нормативни актове, въз основа на които те са отпуснати.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

шахмат, БФШ 2022, БСФШ

Още по темата