Медия без
политическа реклама

5-има щангисти са първите жертви на реанализа на допинг пробите от московската лаборатория

14 Авг. 2019
Руслан Албегов (31 г.) стана световен шампион през 2013 и 2014 г., европейски шампион (2012, 2013) и бронзов олимпийски медалист в Лондон`12 - все в периода, от който са реанализираните проби, държани в московската лаборатория.
ЕПА/БГНЕС
Руслан Албегов (31 г.) стана световен шампион през 2013 и 2014 г., европейски шампион (2012, 2013) и бронзов олимпийски медалист в Лондон`12 - все в периода, от който са реанализираните проби, държани в московската лаборатория.

Петима руски щангисти са със спрени състезателни права, считано от 12 август, за нарушение на антидопинговите правила, обяви международната федерация (IWF), без да назовава имена. Но от руската централа по вдигане на тежести (ФТАР) признаха, че това са: Давид Беджанян (кат. 105 кг) - двукратен еврошампион и двукратен световен вицешампион; Олег Чен (69 кг) - 3 пъти втори в света и два пъти №1 в Европа; Руслан Албегов (+105 кг) - бронзов олимпийски медалист от Лондон`12, двукратен световен и европървенец, Егор Климонов (96 кг) - настоящ еврошампион; и Тима Туриева (69 кг) - световна и двукратна европейска шампионка.

Срещу всички тях IWF е открила дисциплинарно разследване, след като е получила данни от Независимата агенция за допинг тестване (ITA), с която сключи договор наскоро. 

"IWF съжалява за тези нови допинг случаи в нашия спорт, макар и отпреди няколко години. Но можем да сме доволни, че взехме правилното решение благодарение на сътрудничеството ни с ITA. Не се колебахме при вземането му", заяви президентът на IWF Тамаш Аян.

Шефът на антидопинговата комисия към ФТАР Александър Петров изрази надежда да не се стига до наказание на самата ФТАР "заради пет стари случая". Той добави, че пробите са взети в периода 2012-14 г.

Петимата щангисти обаче са само първите жертви на повторния анализ на съхраняваните доскоро в Московската антидопингова лаборатория шишенца. WADA вече съобщи, че заради резултатите от тях е отворила 43 производства срещу руски спортисти, като подозрителните проби са 298, а общият брой на пробите, които може да се окажат положителни, е 578. 

Предоставянето на данните от затворената московска лаборатория бе едно от условията за възстановяването на правата на руската антидопингова агенция (РУСАДА). На 20.IX.2018 г. изпълкомът на WADA върна лиценза на РУСАДА и без данните да са предоставени. Все пак Русия бе задължена да даде достъп до 31.XII.2018 г., но пак не го стори. Експертите на WADA получиха достъп до базата данни едва на 10 януари, а до шишенцата - в началото на май. Тогава бяха опаковани и изнесени 2262 проби в 4524 шишенца (разделени на А и Б проби).

Именно те са обект на щателен реанализ, след който първите обявени имена са на руските щангисти. Впрочем заради над 20 положителни резултата при реанализите на проби след 2008 г. Русия е наказана от IWF да има само един щангист и една щангистка на олимпиадата в Токио 2020. След новите 5 случая допинг нарушенията на руски щангисти след 2008 г. набъбна до 32.

България също е сред прегрешилите по този показател и заради 16 положителни проби след 2008 г. е с наполовина орязана квота - по двама мъже и жени.

Последвайте ни и в google news бутон