Олимпийските игри в Париж 2024 през лятото са били проследени от 3/4 от населението на България. Това обяви пред комисията на МОК по "Обществени въпроси и корпоративни комуникации" българският ѝ член Весела Лечева.
Бившият министър на младежта и спорта участва в онлайн заседанието в понеделник. То бе първото след края на XXXIII летни игри и на него бяха изнесени конкретни данни за аудиторията и оценка на представянето.
"Освен успехите на българските спортисти, данните от българските медии показаха, че 75% от нашите сънародници са гледали, чели, следили през социалните мрежи случващото се в Париж. Във френската столица целите бяха поставени високо и нашата задача е да направим така, че олимпийските ценности и идеи да бъдат във фокуса на общественото внимание през всички останали дни от годината", каза Лечева.
По думите на 5-кратната световна шампионка и двукратна сребърна олимпийска медалистка в стрелбата с пушка интересът към ТВ предаванията у нас е постигнал ръст от 49% спрямо игрите в Токио 2020, проведени през лятото на 2021 г. Тази година състезанията от олимпиадата бяха излъчвани по четири различни канала в България - БНТ 1, БНТ 3, "Евроспорт 1", "Евроспорт 2", както и в стрийминг платформата "Макс".
"Преките предавания на Българската национална телевизия от шампионските опити на щангиста Карлос Насар, финалите в художествената гимнастика, борбата и церемонията по откриването на олимпийските игри постигнаха рекордни резултати и се превърнаха в най-гледаните летни събития. Ежедневните обзорни предавания на БНТ за всичко случващо се в Париж също привлякоха голяма аудитория, която стана част от олимпийското семейство", коментира Лечева.
В доклада на комисията на МОК беше отбелязано, че игрите са постигнали "безспорен успех не само заради спортните постижения, но и заради огромния зрителски интерес". Половината население на света е следило състезанията в Париж, съобщи президентът на олимпийското движение Томас Бах.
"Въпреки политическото напрежение и бушуващите войни имахме мирни игри. В Париж спортистите и всички членове на олимпийското семейство отправиха призив за край на конфликтите, а състезанията успяха, поне за малко, да обединят света срещу агресията и омразата, дадоха надежда. Важно е МОК да остане независима организация, която да не се съобразява с моментната политическа конюнктура, а да следва олимпийските принципи и идеали", обобщи германецът, който в началото на следващата година ще освободи поста след два мандата начело на организацията.