Александра Начева остана 11-а на троен скок в Европа

Мирела Демирева се класира да финала в скока на височина в Мюнхен

19 Авг. 2022Обновена
Мирела Демирева

Александра Начева успя да направи само един редовен опит и завърши с 11-о място първото си участие във финал на европейско първенство по лека атлетика при жените. В тройния скок бившата световна шампионка за девойки (от 2018 г.) на троен скок направи фаулове в първите си два опита, а в третия постигна скромните 13.33 м.

Така Начева остана извън първите 8, добиващи право на по още три опита. Тя успя да се класира единствено пред литовката Довиле Килти, останала с 13.04.

Европейската титла спечели украинката Барина Бех-Романчук, която в петия си опит направи личен рекорд от 15.02 м. Това е и най-добрият резултат в Европа за годината. След нея челната тройка допълниха финландката Кристина Мекеле с 14.64 (национален рекорд) и украинката, състезаваща се за Израел Хана Миненко с 14.45.

По-рано днес Мирела Демирева успя да се класира за финала в скока на височина на европейското първенство по лека атлетика в Мюнхен. Олимпийската вицешампионка от Рио 2016 преодоля от първи опит 178 и 183 см, а след това и 187 см, но от втори опит. След това тя се пробва неуспешно на 191 и на квалификационната норма за финал - 194 см. Въпреки фауловете на по-големите височини, тя успя да си намери място сред 13-те финалистки, защото никоя от тях не скочи повече от 187 см.

Финалът в скока на височина е в неделя от 20:05 ч. българско време.

Така Демирева стана третият български представител, преодолял квалификациите след Тихомир Иванов, който снощи завърши 8-и в скока на височина при мъжете. Тази вечер от 21:55 ч. пък Александра Начева ще скача във финала на тройния скок при жените. При мъжете в тази дисциплина Георги Начев не успя да се класира за финал. Малкият тим на България на Евро 2022 включва още Милица Мирчева и Маринела Нинева, които участваха в маратона. Мирчева не успя да завърши дистанцията, а Нинева завърши 45-а от 63 стартирали лекоатлетки.

Тихомир Иванов завърши осми във финала в скока на височина на европейското първенство по лека атлетика в Мюнхен. годишният плевенчанин всъщност направи само един успешен опит - третия на началната височина от 218 см.