Медия без
политическа реклама

Александър Овечкин инвестира в женски футболен отбор от САЩ

Заедно с руската хокейна звезда във "Вашингтон Спирит" средства вложиха и дъщерите на двама бивши американски президенти

24 Май 2021
През 2018 г. Овечкин затвърди статута си на мегазвезда, след като изведе "Вашингтон Кепитълс" до купа "Стенли".
ЕПА/БГНЕС
През 2018 г. Овечкин затвърди статута си на мегазвезда, след като изведе "Вашингтон Кепитълс" до купа "Стенли".

Една от звездите на Националната хокейна лига (НХЛ) Александър Овечкин реши да вложи средства в женския отбор по футбол "Вашингтон Спирит", който играе в женската лига на САЩ - NWSL.

Клубът обяви новината за инвеститора (но не и сумата) със снимка на фланелка с името на руснака на фона на офиса на отбора, в който той играе - "Вашингтон Кепитълс". А партньори на Овечкин станаха дъщерите на бившите американски президенти Джордж Буш и Бил Клинтън.

How we feeling this morning Spirit Fam? pic.twitter.com/VCFrTz3YO2

— Washington Spirit (@WashSpirit) May 10, 2021

"Мисля, че е важно да се поддържат жените и професионалните спортистки - не само в САЩ, но и по целия свят. За мен също така бе важно да подкрепя общността на окръг Колумбия, подкрепям всички в този град. С моята жена обичаме да гледаме футбол, американски футбол и бейзбол", заяви 35-годишният московчанин, който е капитан на "Вашингтон" и притежава куп голови рекорди на НХЛ.

Овечкин изтъкна също така, че за това решение го е вдъхновила майка му - двукратната олимпийска шампионка по баскетбол Татяна Овечкина: "Тя ме учеше, че не е важно дали си мъж или жена - като професионален спортист трябва да имаш възможност да преследваш едни и същи цели".

Освен това думите на хокеиста, че обича футбола, не са протоколни, а самата истина. Баща му бе футболист на "Динамо" (Москва), а самият Александър е страстен фен на "Ливърпул" от времето на Майкъл Оуен и Стивън Джерард.

Има и друго, още по-логично обяснение:

 

в САЩ женският футбол е по-популярен от мъжкия

 

Например финалът на женското световно първенство през 2015 г. бе гледан по FOX от 26.7 млн. зрители, което е рекорд за футболна транслация по американска телевизия.

NWSL също има нелош медиен дял, независимо че женският национален отбор на САЩ води дълга война с футболната федерация заради премиите, които са по-малки, отколкото на мъжкия тим. През лятото на 2020 г. NWSL първа от професионалните лиги в Америка излезе от локдауна и получи ръст на аудиторията от 300%. Мачът за Купата на предизвикателството привлече 600 000 тв зрители (166 000 през 2019-а), което е съпоставимо с показателите за мачовете от бейзболната МЛБ, излъчени същата седмица.

Импулс за този повишен интерес стана световната титла на САЩ на Мондиал `19. Заинтересуваха се медийни гиганти и по време на пандемията NWSL подписа договори със CBS и Amazon.

Има и още един важен фактор за повишения интерес - борбата с неравенството на половете. В клуб от NWSL инвестира не само Овечкин. Отборът на Лос Анджелис - "Ейнджъл Сити", който бе основан миналата година и ще се включи в лигата през 2022-ра, получи

 

финансово рамо от тенисистката Серена Уилямс,

 

актрисата Натали Портман и още няколко холивудски звезди. А Наоми Осака - една от настоящите лидерки в женския тенис, купи акции в тима от Северна Каролина - "Къридж". Очаква се също така в отбор от NWSL да навлезе "Фенуей Спортс Груп" (собственик на футболния "Ливърпул" и бейзболния "Бостън Ред Сокс") - тя има мощен лост за влияние върху аудиторията в лицето на баскетболната мегазвезда ЛеБрон Джеймс.

При това въобще не е важно гръмките имена на инвеститори да са свързани с мощни финансови вложения - за укрепващата NWSL, където е важна аудиторията, знаменитостите са важен инструмент за нарастване на популярността. А превръщането на аудиторията в постоянни тв зрители е най-важната задача, от решаването на която ще зависи и ръстът на медийните договори и заплатите на футболистките.

За самия Овечкин инвестицията също е важна от имиджова гледна точка - той просто следва тенденциите в САЩ и поддържа женския спорт. А пък ако NWSL покаже положителен и динамичен ръст, руският хокеен снайперист може да получи и материална изгода от футболното си приключение.

 

И ДРУГИ ИНВЕСТИЦИИ

Бейзболната легенда на МЛБ и "Ню Йорк Янкис" Алекс Родригес и бизнесменът Марк Лори постигнаха договорка да изкупят акциите на баскетболния "Минесота Тимбъруулвс". Настоящият собственик на тима от НБА Глен Тейлър ще ги продаде срещу $1.5 млрд.

Родригес (45 г.) - 14-кратен участник в Мача на звездите и три пъти избиран за MVP (Най-полезен играч), и Лори (49 г.) - бивш изп. директор на търговската верига "Уолмарт", ще притежават по 50% от клубните дялове.

През 2020 г. Родригес (45 г.) бе част от финансова група, която опита да закупи бейзболния "Ню Йорк Метс", но сделката пропадна.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата