Американка подобри "невъзможен" световен рекорд по плуване

Кейт Дъглас подобри с 41 стотни най-доброто постижение от времената на супер банските

24 Окт. 2024
Кейт Дъглас няма загуба в шестте си старта за Световната купа тази година

Кейт Дъглас постави нов световен рекорд в плуването на 200 м бруст в малък (25-метров басейн), след като на турнира за Световната купа в Инчеон (Кор) финишира за 2:14.16 мин.

Това е с 41 стотни по-добро постижение от предишното най-добро, фиксирано от друга американка - Ребека Сони през 2009 г., когато все още бяха разрешени супер банските, намаляващи до краен предел съпротивлението на водата. Точно затова времето на Сони бе считано за едно от невъзможните за подобряване.

"Определено не очаквах това - заяви 22-годишната Дъглас след състезанието в Корея. - Това беше много стар рекорд и, честно казано, не бях сигурна, че някога ще мога да го доближа".

Дъглас, която на олимпийските игри в Париж спечели два златни (на 200 м бруст и на 4х100 м съчетано) и два сребърни (200 м съчетано и 4х100 св.стил) медала, до този момент имаше най-добро постижение в малък басейн 2:15.77 мин. - от световното първенство през 2022 г., когато стана шампион. На турнира за Световната купа миналата седмица в Шанхай (Кит), тя се доближи доста до това време, като плува 200 м за 2:15.96.

В Шанхай американката стана комплексен победител при жените, а сега, след първия ден в Инчеон, отново поведе, събирайки актив от 39,7 т. При това все още няма загуба в шестте си състезания за Световната купа в малък басейн през 2024-а.

След нейното днешно плуване остана само един "невъзможен" рекорд при дамите от времената на супер банските - на шведката Терезе Алшамар, чието време от 24.38 сек. на 50 м бътерфлай от световното първенство в Сингапур през 2009-а все още не е дори доближено достатъчно.