Американка спря Томова за титлата във Валенсия

16 Юни 2024
Виктория Томова допусна четири пробива в сервиса си и успя да върне само два от тях, което се оказа решаващо за изхода на финала срещу Ан Ли.
ЕПА/БГНЕС архив

Тенисистката Виктория Томова не успя да спечели втора титла в кариерата си от веригата на женската професионална асоциация (WTA). Първата ни ракета (№69 в света) загуби финала на турнира на клей от категория "WTA 125" в испанския град Валенсия, отстъпвайки с 3:6, 4:6 пред американката Ан Ли.

29-годишната софиянка, която беше поставена под №1 в схемата, допусна ранен пробив и изостана с 0:3 гейма в началото на мача, но успя да изравни при 3:3. Представителката на САЩ обаче осъществи втори брейк в осмия гейм и веднага затвори частта, макар да пропусна първия си сетбол.

Във втория сет Томова загуби два от първите си три сервис гейма и съперничката ѝ се откъсна с 4:1. Българката не се предаде и върна единия пробив, а в 10-ия гейм стигна до три поредни шанса за изравняване на резултата, но Ли се измъкна от 0:40 и завоюва шампионската купа с пет поредни точки.

Така Вики допусна второ поражение в общо третия си финал в тура. През септември 2022 г. тя загуби последния мач в Будапеща (Унгария), а през август 2023 г. извоюва единствената си титла в Чикаго (САЩ).

Все пак силното представяне във Валенсия ще донесе личен рекорд на Виктория Томова в световната ранглиста. Утре тя ще се изкачи с шест места до №63 в класацията на WTA, което е с една позиция по-нагоре от досегашния ѝ персонален връх - №64 от 5 февруари 2024 г.