В края на всяка година, около раздаването на наградите за най-заслужилите спортисти, британският в. "Гардиън" прави една алтернативна класация - за Антиспортисти на годината. Ето как изглежда тя за 2024-та:
Скандалите в Китайския шахмат
Това е най-мътната история в света на Сянци (Xiangqi) една от най-старите и безспорно най-популярната игра в Китай, известна още и като Китайски шахмат.
Тя започва още в навечерието на миналата Коледа, когато Ян Чънлун (в дясно на снимката) спечели Националния турнир и се прибра в хотелската стая с няколко приятели, за да отпразнува успеха. В резултат на случилото се в следващите часове той бе лишен от титлата.
"Ян е консумирал алкохол с други хора в стаята си през нощта на 17 декември и след това се е изходил във ваната, като е повредил хотелската собственост, нарушил е обществения ред и добрите нрави и е оказал отрицателно въздействие върху състезанието", пише в изявлението на китайската асоциация по Сянци след проведеното разследване.
Ако има нещо положително в цялата история, то е, че не са били открити доказателства в подкрепа на разпространявани в интернет теории, че Ян е мамил по време на турнира, използвайки скрито комуникационно устройство. "Въз основа на нашето разбиране за ситуацията, в момента е невъзможно да се докаже, че Ян е участвал в измама чрез "анални мъниста", се казва още в доклада на асоциацията.
По-късно Ян обясни, че е страдал от диария и е направил поразиите, защото не е успял да стигне навреме до тоалетната. Възнамерявал бил да почисти, но трябвало да бърза да хване самолет.
Но и това не бе дъното на Китайския шахмат.
През септември Сянци отново беше в заглавията на китайските медии. Уан Тяни - неизменният лидер в световната ранглиста за последните 11 години и считан от мнозина за най-великия играч на всички времена, и неговият съотборник от Ханджоу - Уан Юфей (гросмайстор от 2013 г.), получиха доживотна забрана, след като бе установено, че "в продължителен период от време" са уреждали резултати от партии.
Това не е единичен случай и китайският спорт се опитва да се справи с широкоразпространения проблем с корупцията. Скандалът с двамата Уан дойде само 9 дни след като китайската футболна асоциация обяви, че 43-ма играчи и служители, включително трима бивши международни играчи, са били наказани доживот за уреждане на мачове, други 17 замесени получиха по 5 г. затвор, а вицепрезидентът на асоциацията бе вкаран зад решетките за 11 години заради вземане на подкупи.
Канадските футболни шпиони
Канадската футболна федерация изпрати своя женски отбор на олимпийските игри в Париж 2024 като шампион от Токио 2020, а се наложи да обявява, че "ще се промени във федерация, на която канадците вярват и с която се гордеят".
Този неочакван обрат стана, след като се разбра, че канадският тим не само се и опитал да шпионира с дрон тренировките на съперниците си в Париж, но и го е правил дълго време на много други турнири.
Фаталното разкритие бе направено от службите за сигурност в Париж, които прихващаха средно по 6 дрона дневно по време на игрите, повечето от тях, според тогавашния премиер Габриел Атал, управлявани от "хора, може би туристи, които искат да направят снимки".
Системата за сигурност разобличи почти веднага канадския шпионин, докато заснемаше тренировката на отбора на Нова Зеландия - дронът му бе конфискуван, а той получи 8 месеца лишаване от свобода условно.
Скандалът бе величествен. Канадският олимпийски комитет отпрати у дома пом.-треньора Джасмин Мандър и анализатора на отбора Джоузеф Ломбарди, а британската треньорка Бев Пристман заяви, че иска "да поеме отговорност", но добави: "в никакъв случай не съм насърчавала хората да правят това".
Дейвид Шумейкър, главен изп. директор на Канадския олимпийски комитет, каза, че е "убеден, че Бев Пристман не е участвала, нито е знаела", но промени решението си след проведеното разследване. Пристман първо беше изтеглена от олимпийския турнир и временно отстранена, а след това я уволниха през ноември и получи едногодишно наказание да се занимава с футбол.
After the drone scandal during the 2024 Olympics, Canada Soccer fired head coach Bev Priestman, Assistant coach Jasmine Mander and analyst Joseph Lombardi following an independent review. pic.twitter.com/y8Vr6aUh5F
— Soccerdonna (@soccerdonna) 13 ноември 2024 г.
В крайна сметка шпионирането се оказа разрушително за канадския отбор и същевременно ненужно: Нова Зеландия беше откровено по-слаб противник, а канадките бяха достатъчно добри, за да се класират за елиминациите, въпреки че бяха лишен от 6 точки.
Камил Херън и Конър Холт
Американката Камил Херън е изключителен ултрамаратонец. Вече като многократен световен рекордьор, през март тя участва в шестдневно състезание за издръжливост в Калифорния, по време на което счупи рекордите за бягане на 300, 400 и 500 мили, 500, 600, 700, 800 и 900 км, както и за пробягано разстояние за 3, 4, 5 и 6 дни. Тя измина дългото 4,1 км трасе 220 пъти, пробягвайки общо 901,76 км, като счупи и 34-годишния рекорд с 18,129 км.
Тогава съпругът ѝ Конър Холт се върна към своето хоби - да редактира страниците в Уикипедия на най-известните ултрамаратонци, както и тази на самата Камил.
Първата му намеса, наред с други редакции, бе премахването на изречението "считан за един от най-добрите бегачи в света" от страниците на каталунеца Килиан Жорнет и американката Кортни Доуолтър (те наистина са двама от най-добрите ултрамаратонци) на основание, че е прекалено "рекламно". Същевременно Холт промени описанието в Уикипедия за съпругата си на... "считана за един от най-великите ултрамаратонци на всички времена".
През септември списание "Канейдиън Рънинг" (Canadian Running) публикува подробности за дейността на съпруга редактор, включваща добавяне към описанието на Камил Херън на думи и фрази като "легендарно", "престижно" и "стоманена издръжливост". Това доведе до разваляне на договора на спортистката с "Лулулемън" (Lululemon) - канадска марка за екипировка, която организира споменатото шестдневно бягане.
US ultrarunner Camille Herron, husband accused of editing competitors’ Wikipedia pages to remove accomplishments; loses Lululemon sponsorship: Ultrarunner Camille Herron, 42, along with her husband and coach Conor Holt are accused of removing and… https://t.co/M2edz2p5zD pic.twitter.com/guGKs13IcZ
— ZBreakingNewz (@ZBreakingNewz) 2 октомври 2024 г.
Конър Холт пое пълната отговорност за редакциите из Уикипедия, но се оправда, че ги е направил в отговор на това, че други "редактираха значителни части от живота ѝ".
Междувременно през септември датчанката Стине Рекс подобри шестдневното бягане на американката. Но постижението ѝ не е ратифицирано. Същият е случаят и с времето на Рекс, когато подобри 48-часовия рекорд на Херън през май, и с бягането на японката Михо Наката при подобряването на 24-часовия рекорд на Херън от 2023 г. Всички тези постижения остават нератифицирани поради различни подадени оплаквания от Херън за нередовност при провеждането на бяганията.
Тришул Чърнс, президент на световната организация на многодневните маратонски бягания, заяви пред "Канейдиън Рънинг": "През 46-те години, в които се занимавам с ултрамаратони, никога не съм виждал някой толкова талантлив като Камил и същевременно толкова отдаден на създаването на разделение и враждебност в нашата общност."
Кристиан Давид Москера Дуран
Руският баскетболен национален отбор получи забрана да участва в олимпийските квалификации заради войната в Украйна и искаше да остане във форма, осигурявайки си по някакъв начин международни мачове. Кристиан Давид Москера Дуран - колумбиец, изучаващ архитектура в Казан, пък тъгуваше по приятелите си в родината.
Руският баскетболен тим сметна, че решение на проблема му ще е да покани няколко чужди отбора за турнир в Перм. А Дуран пък сметна, че решение на неговия проблем ще е да прихване една от поканите и да я използва, за да се види с приятелите си.
Как точно го е направил остава неясно. Колумбийската баскетболна федерация твърди, че никога не им е предлагано участие на турнира в Перм, а руската - че "всички комуникации са извършени по официални канали". Но руснаците получават по пощата писмо на бланка от колумбийската федерация от човек, който се представя за неин президент.
"Ние с радост приемаме предложените условия - пишело вътре. - включително настаняване в 4-5-звезден хотел, пълен пансион за нашата делегация от 20 души и полети от Богота до Перм и обратно." А надолу се уточнява, че цялата по-нататъшна комуникация да трябва да се изпраща до личния Gmail адрес на Дуран.
Няколко седмици по-късно наистина пристига отбор от Колумбия и излиза срещу местния клуб от Перм в първия ден от турнира. След първата четвърт гостите изостават с 2:41 и въпреки че все пак донякъде се разиграват, губят с 53:102. "Току-що пристигнахме и даже смятахме, че може да паднем и с по-голяма разлика", казва записаният като треньор на отбора Хорхе Васкес.
Повечето от колумбийците определено са аматьори: Дуран, който също е в тима, е играл от време на време в трета дивизия на баскетбол 3х3 в Казан; друг от тима е инженер, който води баскетболен блог; а Васкес наистина е треньор по баскетбол, но в девическо училище в Колумбия.
Още след първия мач обаче руските организатори незабавно "прегледаха графика и формата, за да осигурят по-балансиран и конкурентен турнир" - с други думи, отпратиха колумбийците у дома.
В друг случай на фалшив отбор тази година, параолимпийски тим от Гана от 11 души пристигна през април в Норвегия за участие в маратон. Нито един не се появи на старта; три дни по-късно треньорът им почина в болница в Осло; един от членовете на отбора бе арестуван при опит да влезе в Швеция, а останалите 9 потънаха някъде из страната и все още не се знае къде са.