"Байерн" е в Топ 8 на Шампионската лига с нов рекорд

"Челси" се класира на 1/4-финалите в турнира за първи път от 7 години насам

18 Март 2021
 Роберт Левандовски (вдясно) открива резултата от дузпа в реванша срещу "Лацио".

Миналогодишният победител в Шампионската лига - "Байерн", продължи по безкомпромисен начин успешния си ход в настоящия турнир. Баварците достигнаха 1/4-финалите след нова победа над "Лацио" - 2:1 в реванша в Мюнхен и общ резултат 6:2. По този начин "Байерн" се класира за 19-ти път сред последните 8 отбора в елиминационната фаза, което е рекорд в турнира.

Резултатът на ст. "Алианц Арена" беше открит от Роберт Левандовски в 33-ата мин. от дузпа, отсъдена за нарушение на Ведат Мурики срещу Леон Горецка. По този начин полският голмайстор вече има 5 или повече попадения в девет поредни сезона в Шампионската лига.

🔴 Robert Lewandowski has scored 5 goals or more in 9 successive seasons in the Champions League ⚽️#UCL pic.twitter.com/pDaQ7H4om5

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) March 17, 2021

Левандовски имаше шанс да се разпише поне още веднъж, но негов удар в 46-ата мин. бе спасен от вратаря на "Лацио" Хосе Рейна, а в 67-ата мин. улучи греда. Вторият гол за "Байерн" в крайна сметка бе отбелязан от Ерик Максим Чупо-Мотинг в 73-ата мин. след асистенция на Давид Алаба. Крайния резултат оформи Марко Пароло ("Лацио") с глава в 82-ата мин.

За следващата фаза се класира и "Челси", след като спечели и втория си 1/8-финал срещу "Атлетико" (М) - 2:0 в Лондон. "Сините" достигат 1/4-финалите за първи път от сезон 2013/14. Мениджърът на "Челси" Томас Тухел пък продължава да няма загуба вече в 13 мача, откакто зае поста. В 11 от тях пък тимът му не е допускал гол.

Хаким Зиеш поведе за лондончани в 34-ата мин. след асистенция на Тимо Вернер. Така той стана вторият по резултатност мароканец в историята на Шампионската лига с общо седмото си попадение в турнира. Лидер засега е Маруан Шамах (8 гола).

🇲🇦 Moroccan goalscorers in Champions League history:

⚽️8⃣ Marouane Chamakh
⚽️7⃣ Hakim Ziyech
⚽️6⃣ Youssef En-Nesyri
⚽️4⃣ Achraf Hakim
⚽️4⃣ Nourredine Naybet#UCL pic.twitter.com/hHb9TKiRRF

В 80-ата мин. бе и най-спорният момент в мача - италианският рефер Даниеле Орсато изненадващо показа червен картон на защитника на гостите Стефан Савич за бутане и посягане с лакът срещу Антонио Рюдигер ("Челси").

Това окончателно уби интригата в реванша и до края се стигна до нов гол за домакините. Отбеляза го Емерсон в четвъртата минута на добавеното време, само минута след влизането си в игра.

Така "Байерн" и "Челси" станаха последните отбори, класирали се сред осемте най-добри в турнира. Жребият за 1/4-финалите е в петък от 13:00 ч. българско време.

🤩 Introducing your 2020/21 quarter-finalists!

🏆 Predict the champion...#UCL pic.twitter.com/we74XekV76

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2020/2021 - 1/8-ФИНАЛИ, РЕВАНШИ

"Борусия" (Дортмунд) - "Севиля" 2:2 (Холанд 35, 54-д; Ен-Несири 69-д, 90+6) (в първия мач 3:2)

"Ювентус" - "Порто" 3:2 (след прод.) (Киеза 49, 63, Рабио 117; Серджио Оливейра 19-д, 115) (1:2)

"Ливърпул" - РБ (Лайпциг) 2:0 (Салах 70, Мане 74) (2:0)

"Пари Сен Жермен" - "Барселона" 1:1 (Мбапе 30-д; Меси 37) (4:1)

"Манчестър Сити" - "Борусия" (Мьонхенгладбах) 2:0 (Де Бройне 12, Гюндоган 18) (2:0)

"Реал" (Мадрид) - "Аталанта" 3:1 (Бензема 34, Рамос 60-д, Асенсио 85; Муриел 83) (1:0)

"Байерн" (Мюнхен) - "Лацио" 2:1 (Левандовски 33-д, Чупо-Мотинг 73; Пароло 82) (4:1)

"Челси" - "Атлетико" (Мадрид) 2:0 (Зиеш 34, Емерсон 90) (1:0)