Бермуда стана най-малката държава с олимпийски шампион

Британският остров в Северния Атлантик се превърна в 109-ата територия със златен медал на летни игри

27 Юли 2021
Щастливата Флора Дъфи развява знамето на Бермуда като първата в историята олимпийска шампионка на родината си.

Бермуда стана най-малката държава по население, която печели златен медал на летни олимпийски игри. Новата страница в историята отвори Флора Дъфи, която тази сутрин спечели титлата в женския триатлон в Токио 2020.

След 1,5 км плуване, 40 км колоездене и 10 км бягане 33-годишната състезателка пресече финалната линия за 1:55,36 ч., с повече от минута преднина пред втората - Джордия Тейлър-Браун (Вбр) с време 1:56,50. Бронза заслужи Кейти Зафирис (САЩ) с резултат 1:57,03.

"Мисля, че този медал е по-голям от мен. Той ще вдъхнови младите в Бермуда и ще накара всички останали у дома да вярват, че е възможно тръгвайки от малък остров, да се състезаваш на световната сцена", коментира Дъфи, за която това е четвърто участие на олимпиада. Предишното ѝ най-добро класиране беше 8-о място в Рио `16.

Това е изобщо втори олимпийски медал за Бермуда след бронзовия на боксьора Кларънс Хил в Монреал `76. С него британският остров в северния Атлантически океан с население от 64 000 души измести Гренада като най-малката страна с олимпийски шампион. Титлата за карибския остров със 114 000 жители извоюва спринтьорът Кирани Джеймс на 400 м в Лондон `12.

Общо Бермуда е 109-ата територия или отбор в олимпийската история с поне един златен медал от летни игри. На първо място във вечната ранглиста са САЩ с 1022 олимпийски титли.

Subscribe to the #HomeOfTheOlympics in Europe to stream every unmissable moment from the Tokyo 2020 Olympics eurosport.com For news, results, schedules and a...