България е 23-та в класирането по нации на Европейските игри

Със 100 медала Италия е абсолютният шампион на III континентална олимпиада

03 Юли 2023
Натурализираният у нас кубинец Хавиер Ибанес донесе последния медал за България на III Европейски игри - злато в боксовия турнир.
БОК / Любомир Асенов - LAP.bg

България зае 23-то място в крайното класиране по медали на III Европейски игри в Краков-Малополска `23. На континенталната олимпиада в Полша спортистите ни извоюваха общо 12 отличия - 3 златни, 4 сребърни и 5 бронзови.

Шампиони станаха боксьорите Станимира Петрова и Хавиер Ибанес и двойката бадминтонистки Габриела и Стефани Стоеви.

На второ място се класираха каратистката Ивет Горанова, състезателката по стрелба Антоанета Костадинова, боксьорката Светлана Каменова и кикбоксьорката Кристина Николова.

Трета позиция пък заеха Костадинова и Самуил Донков в смесената надпревара в стрелбата, Калина Бояджиева в таекуондото, Йордан Морехон в бокса, Иван Кръстанов и Александра Димитрова в кикбокса.

В сравнение с предишните две издания на игрите делегацията ни се представи по-добре от Баку `15 (когато спечелихме 1 златен, 4 сребърни и 5 бронзови отличия и заехме 28-а позиция в класирането по нации) и по-слабо от Минск `19 (3-7-8, 16-о място).

На тазгодишните III летни игри на Европа абсолютен шампион стана Италия. "Адзурите" спечелиха общо 100 медала - 35 златни, 26 сребърни и 39 бронзови, и оглавиха таблицата както по стандартния показател за брой шампиони, така и по количество призови класирания.

На второ място завърши Испания с 21-17-19, а челната тройка допълни Украйна с 21-12-8. Разбира се, трябва да се отбележи фактът, че на Европейските игри в Краков-Малополска не участваха основателно прокудените от спорта Русия (която беше №1 по медали на предните две континентални олимпиади) и Беларус.

През 2023 г. медали на Европейските игри спечелиха 41 различни страни. Последното 39-о място в класирането поделиха Босна и Херцеговина, Северна Македония и Монако с по 1 сребро. За сравнение, през 2015 г. в таблицата фигурираха 42 държави, а през 2019 г. - 43 (включително Русия и Беларус).

Следващото издание на олимпийските игри на Стария континент е предвидено за 2027 г., но домакин все още не е избран.