Медия без
политическа реклама

БФС призна 7 грешни решения на VAR в Първа лига

Няколко клуба се опитват да шикалкавят с очертанията на терена, обявиха от Съдийската комисия

16 Ноем. 2021
По време на пресконференцията на Съдийската комисия бяха разглеждани кадри със спорни ситуации в продължение на над два часа.
Булфото
По време на пресконференцията на Съдийската комисия бяха разглеждани кадри със спорни ситуации в продължение на над два часа.

До момента от началото на сезона системата "Видео асистент рефер" (VAR) е довела до седем грешни отсъждания. Това стана ясно на пресконференция на Съдийската комисия към БФС, на която се отчете работата на VAR във футбола ни.

"В изминалите 94 мача от първенството имаме 55 намеси на VAR съдиите. Това е средно 1.7 на мач. От тях положителните намеси са 48", обяви мениджърът на VAR за България Петър Петров. Главният инструктор на съдиите в България Радан Мирянов допълни: "Седем неуспешни намеси са 13% от всичките. Но с всеки мач реферите подобряват работата си с VAR. Бих се радвал грешките да паднат под 10%".

Една от грешките е посочване на дузпа в полза на "Ботев" (Пд) срещу "ЦСКА 1948", като при ситуацията нарушението е извън наказателното поле, а след намеса на VAR наказателният удар се потвърждава. Заради това от "ЦСКА 1948" реагираха след загубата с 1:3 и поискаха отстраняване на главния рефер Димитър Димитров от съдийството. В други пет ситуации не се препоръчва на главния рефер да прегледа ситуацията. "Заради нерешителност на VAR рефери или от солидарност", уточниха от Съдийската комисия.

Петров отчете положителните промени след въвеждането на "Видео асистент рефер" в българския футбол. "Ние нямаме допуснат гол от засада или отменен гол за неправилно маркирана засада. Това е факт. Имаме 48 ситуации, решени правилно, които преди VAR, биха довели до 48 скандални издънки. Препоръчани са 25 прегледа за наказателни удари. Това са 25 скандални грешки, които ВАР е успял да коригира", каза той.

Отговорникът за VAR у нас призна и за няколко клуба от елита, които умишлено стеснявали очертанията на терените или увеличавали дъгата пред наказателното поле. Това пречи на нормалното функциониране на VAR и често преди мач реферите и отговорните за системата лица мерят терена с ролетки, като дават указания да се коригират очертанията. "За да бъдем точни при определяне на засада и дали топката е преминала голлинията, очертанията трябва да са стрикно направени", допълни Петър Петров.

В момента има 15 стадиона, които са одобрени за използване на VAR, включително на втородивизионните "Етър" и "Монтана". Предстои да бъде одобрен стадионът на "Витоша" (Бистрица), където вече ще домакинства "ЦСКА 1948". Има принципно одобрение за стадиона на "Локомотив 1929" (Сф) в квартал "Надежда", но там се очаква поставяне на осветление, за да бъде лицензирано съоръжението. Изготвя се и проект за стадиона в Драгалевци, където домакинства "Септември" (Сф).

"Ние не искаме да се оправдаваме, а да сведем до обществеността, че се работи по-добрият на терена да победи. Нека да работим, проектът е нов. Дайте ни шанс", призова още Петър Петров. Той призна, че основното, което трябва да се подобри, е да се понижи пасивността на VAR при спорни ситуации.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата