Изпълкомът на БФС е обсъждал как да се действа занапред без резки движения, предвид ограничения бюджет за 2025 г. Това призна президентът на Българската професионална футболна лига Атанас Караиванов след днешното заседание на комитета на базата на футболния съюз. Срещата е била с цел основно да се обсъжда въпросният бюджет, както и да се насрочи дата за редовен конгрес, на който членовете на БФС да гласуват финансовата рамка за годината. Форумът ще се състои на 11 април в НДК, но като цяло ще е протоколен.
За самия бюджет изпълнителният директор на БФС Андрей Петров призна, че ще е с по-малка приходна част от предишния, тъй като през 2025 г. България няма участие в турнира Лига на нациите, който е през година и иначе носи добри постпления от УЕФА за федерациите.
"Ще имаме по-малко приходи по отношение на участието на националния отбор в Лига на нациите, защото то е през година. Планирали сме спрямо това и разходите", обясни орязването Петров. Той допълни, че БФС все пак е завършил 2024 г. с "малък положителен финансов резултат".
Така новият свит в приходната си част бюджет идва в потвърждение на думите на президента на БФС Георги Иванов, който още през есента на м.г. обяви, че централата е на минус. Днес Иванов обясни, че трудното положение налага помощ от държавата, без която би било трудно да се мисли за развитие на детско-юношеския футбол. От БФС ще представят до месец пред Министерството на младежта и спорта 10-годишен план за развитие на футбола сред подрастващите.
"Разговорите, които говорим, са не парите да са към БФС, а директно към школите. Парите винаги не стигат и се опитахме от държавата да намерим финансиране за аматьорските клубове и професионалните школи. Всички неща, които променяме, няма как да се случат без държавата да помогне. С министъра (б.ред. - Иван Пешев) говорихме да направим 10-годишна програма за развитие на футбола. Футболистите и треньорите няма къде да тренират. Има 260 отбора до 14 години само в София и нали се сещате колко терена има. Има терени, на които тренират 4 отбора в един и същи час. Няма как да развием по този начин футболист. Няма как да пожънем, без да посеем. В случая имаме жито, а нямаме земя", заяви Иванов. Той упрекна и клубовете, че не ползват солидарните средства от УЕФА за инвестиране в школите: "Когато идват парите за солидарните плащания от УЕФА, има критерии. Трябва те да се изразходват за детско-юношеския футбол, но се съмнявам, че голяма част от клубовете ги влагат в материална база и ДЮШ. Детско-юношеският футбол се финансира от родителите. Всеки плаща за тренировки, екипировка, лагери и турнири. После родителите отиват и питат защо тяхното дете не играе, като плащат пари. Ние правим треньорите аниматори. По този начин няма да стане. Толкова са лоши нещата и изпуснати от контрол. Ние сега искаме да ги вкараме и това ще има доста отпор от всякакви места и нива. Превърнахме футбола в бизнес."
Президентът на футболния съюз също така показа, че смята за достатъчно изваждането от ранглистата за Първа лига на реферите Петър Кузев и Васимир Ел-Хатиб, като това се е отразило добре на съдийството.
"Взели сме мерки със съдиите. Извадени са двама съдии. Давам положителна оценка на съдийството след подновяването на шампионата. Смятам, че съдиите се справят добре. Да, има детайли, които не са се получили, но и ние не трябва да бъдем негативни. В България като си привърженик на един отбор, различно гледаш на съдиите", коментира Георги Иванов.