Финансовата криза в българския футбол се е разпростряла върху почти всички клубове от Първа лига. Това призна президентът на Българския футболен съюз (БФС) Георги Иванов по време на редовния отчетен конгрес на организацията. Той заяви, че поне 9 клуба имат проблеми с получаването на лиценз за следващия сезон (2025/26) заради задължения към НАП и на практика са почти пред фалит.
"Държавата трябва да се намеси. Не към БФС, а към клубовете. Освен 5-6 клуба, които са стабилни, другите са пред фалит. Девет клуба в Първа лига са застрашени за лиценза. Във Втора лига са 6-7. И всичко това е заради липсата на реален, работещ футболен пазар, отсъствието на вътрешни трансфери, които да вкарват приходи в касите на отборите. Българският футбол няма финанси да излезе на ниво, което очакваме. Не може да имаш 2 милиона, а да харчиш 6. Всеки клуб трябва да работи с това, което има. Понякога има неправилна преценка и ето до какво води тя", заяви Иванов. Сред проблемните клубове са "Ботев" (Пд), "Крумовград", "Берое" и втородивизионния "Ловеч", който имат действащи забрани от ФИФА за осъществяване на трансфери заради задължения към бивши играчи или служители.
Трудностите са и в самия футболен съюз, който през последните месеци трябваше да тегли кредити, за да плаща заплати. Но сега Георги Иванов увери, че започва леко стабилизиране и дори за 2025 г. приходната част в бюджета ще е по-голяма от разходната, макар и съвсем леко. "За 2024 година отчетът на одита е минус 4 милиона и 225 000 лева. За 2025 година сме на 47 000 лева плюс. Имаме 2 милиона и 400 000 по-малко приходи, че не участваме в Лига на нациите. От юни месец ще имаме 4 милиона приходи само от спонсорски договори, така че ще покрием всички липси", каза той.
Президентът на футболния съюз
призова клубовете да налагат повече български футболисти.
През новия сезон ще влязат в сила промени, които ще задължават отборите да пускат в игра определен брой българи. В момента комисия уточнява нормативните промени. "Ще намерим формула, от която всички да бъдат доволни – и тези, които искат да разчитат на българи, и такива с предпочитания да внасят легионери. Трябва клубовете да обърнат внимание на школите си. Само с чужденци няма къде да я докараме. Клубовете ползват прекалено много чужденци. Има отбори, които не се борят за нищо. "Хебър", "Ботев" (Пловдив), "Берое", "Ботев" (Враца) са пълни с чужденци, а нямат цели за титла и европейски турнири и това е проблем за българския футбол. При "Левски" и ЦСКА, клубове с традиции, винаги с високи цели и амбиции, е разбираемо", коментира Георги Иванов. Той изрази и
надежда, че държавата ще помогне на футбола.
"Трябва да опитаме да оправим инфраструктурата. Футболният съюз е направил 35 игрища, но са крайно недостатъчни, за да се опитаме да създаваме футболисти. Ако четири отбора тренират на един терен, едва ли може да се направи футболист, какъвто очакваме. Ние не получаваме субсидия от държавата, нито от Министерски съвет, нито от спортното министерство. Благодарим на ФИФА и УЕФА за терените, които изградихме с техни средства, но е много трудно. Предстои изготвяне на следващата стратегия за периода 2026-2030 година. С ФИФА са обсъдени нови инфраструктурни проекти. Но ако държавата не се включи в помощта за изграждане на футболисти, като финансира детско-юношеските школи и инфраструктура, ще бъде много трудно да се върнем на световната сцена по начина, по който очакваме", изтъкна президентът на БФС.
Той акцентира и върху
скрит проблем във футбола ни -
големият брой временни членове на БФС. "Изключително много отбори се регистрират в Министерството на спорта и влизат там, за да вземат субсидии от държавата. Няма нищо концентрирано. Един град като Търговище примерно има 10 футболни клуба, които получават субсидия, вместо да получават един или два. Прекалено многото отбори правят така, че да няма нормално финансиране. Какви клубове да приемем?! Още 209 клуба, които ритат само уикенд?!", каза президентът. Той коментира и
скандалната снимка от VAR-буса,
на която бе уловен служител на компанията Hawk Eye да следи сайт за футболни залози на мобилния си телефон, непосредствено до главния VAR рефер и неговия асистент. "За човекът във VAR-буса - абсолютно той няма нищо общо с футболния съюз. Това е служител на фирмата, която покрива VAR-системата. Ние сме направили всичките неща. Фирмата, която поддържа VAR-камерите, тя излезе със становище. Пуснали сме сигнал в прокуратурата, за да се разбере, че не толерираме такива неща", изтъкна Иванов.
Самият конгрес бе свикан, за да се приеме финансовия отчет за 2024 г., да се гласува бюджета за настоящата година и да се одобрят
Етични правила за работа с децата във футбола.
За последната точка Георги Иванов подчерта: "Голям проблем е агресията в детско-юношеския футбол. Не само децата, но и треньорите, и родителите. Треньорите трябва да преди всичко да са педагози, да имат голяма обща култура. Трябва да правим личности със самочувствие, достойнство, образование, за да може спортът да им даде стъпка в развитието, ако не станат футболисти. Ако виждаме, че родителят или треньорът се бие на трибуните, какъв пример му даваме на това дете?! Затова вкарваме тези етични правила. Агресията е проблем, с който трябва да се справим. Децата са нашето бъдеще и ние трябва да подкрепяме идеята за футбол без насилие."