Медия без
политическа реклама

ПРАВО НА ОТГОВОР

БФШ 1928: Ще намерим верния път

10 Дек. 2021

Във връзка с публикувания в брой 47 от 26 ноември 2021 г. и в онлайн изданието на в. "Сега" на 27 ноември 2021 г. материал, озаглавен "SOS: Българският шахмат загива", представител на ръководството на "Българската федерация по шахмат 1928" поиска да се възползва от право на отговор. На редакционния мейл пристигна писмо от председателя на ШК "Левски" Николай Тодоров, представил се като упълномощен представител на председателя на БФШ 1928 Руслан Тошев.

"Във внушителния обем от повече от страница и половина авторът посочва неверни факти и на тяхно основание прави тенденциозни и манипулативни изводи. Изнесената информация води до накърняване на авторитета на БФШ 1928 и намирам правото ми на отговор за начин да защитя не само представляваната от мен лицензирана от ММС организация, но и доброто име на спорта шахмат", пише Тодоров.

Първият оспорен акцент в статията, посветена на трагичното състояние на българския шахмат, е фактът, че през 2021 г. за първи път след Втората световна война няма да бъдат излъчени държавни шампиони при мъжете и жените.

"През 2021 г. България няма да излъчи свои шампиони по шахмат при мъжете и жените" - твърди авторът на статията. Истината е, че в спортния календар на БФШ 1928 за 2021 г. са планирани общо 12 шампионата за мъже и жени, съответно по класически шах, рапид и блиц, индивидуални и отборни. От тях са проведени 10 и вероятно до края на годината 2 няма да се състоят. В световния шахматен календар по причини най-вече на пандемията от Ковид-19 отпаднаха над 45% от планираните първенства и турнири. Що се отнася до най-престижното състезание - Световната шахматна олимпиада, то през 2020 г. отборът на България (мъже и жени) зае престижното 9-о място от 167 участващи държави!"

Вторият оспорен акцент е твърдението, че "страната ни практически вече не присъства на международната карта", аргументирано в материала с факта, че през 2021 г. България пропусна четвърто поредно европейско отборно първенство (след 2015, 2017 и 2019 г.).

"Загиващият в агония", според в-к "Сега" български шахмат през 2021 г. в лицето на БФШ 1928 беше домакин на престижни международни прояви - квалификация за световно първенство за мъже (с 11 участници, 9 от България, 1 от Испания и 1 от Македония), на Европейско  първенство за деца, юноши и девойки от 8 до 20 години (с 34 участници от България!) и на Семинар за международни съдии (14 участници, 12 от България, 1 от Турция, 1 от Танзания и 2 лектори от Сърбия). Цветан Стоянов спечели сребърен медал при юношите до 18 г., а общо 4 българи намериха място в европейските челни десетки в своите възрастови групи. За 2021 г. на световно индивидуално първенство в Русия участваха 5 българи (3 жени и 2 мъже), на Европейско - съответно в Исландия и Румъния - 2 мъже и 6 жени. Тази година България спечели 4 медала от първенствата на Европейския съюз за деца (8-14 г.) в Австрия и Чехия, в т.ч. златен за Александра Пехливанова от Пловдив."

Третият оспорен акцент е интерпретацията на двете паралелно проведени общи събрания на БФШ 1928 през есента на 2018 г., когато в разстояние на денонощие в Трявна беше запазен УС с председател Руслан Тошев, а в Плевен беше избран алтернативен УС с председател Васил Антонов.

"През октомври 2018 в разстояние на по-малко от 24 часа се проведоха две събрания ... на които бяха избрани двама различни президенти на една и съща организация" - информира читателите си в-к "Сега". Звучи абсурдно, но не е вярно. Това е лъжа. През 2018 г. е избиран само един за председател - на 18 ноември в Плевен - Васил Антонов, в скандално събрание, вписването на решенията на което в Търговския регистър не бе допуснато от Софийския градски съд."

Четвърти акцент от материала е подкрепен от упълномощения представител на БФШ 1928 Николай Тодоров:

"Българският шахмат без никакво колебание може да се нарече един от най-успешните ни спортове в историята" - тук напълно съм съгласен с в. "Сега". Бих добавил - ние, шахматистите, ще намерим верния път и спортът ни ще заеме мястото, което му принадлежи."

 

КОМЕНТАР НА "СЕГА"

- По първия акцент Николай Тодоров по никакъв начин не отрича цитирания факт, че през 2021 г. България все пак няма да има шампиони по класически шахмат при мъжете и жените, тъй като двете републикански първенства изобщо няма да се проведат. Що се отнася до шахматната олимпиада през 2020 г., тя дори не е засегната като тема в материала.

- По втория акцент са изброени редица международни прояви с българско участие, които не променят факта, че България не участва на най-авторитетния континентален турнир тази година - европейското отборно първенство за мъже и жени в Чатеж (Слвн) през ноември. Що се отнася до цитираните домакинства, някои от тях звучат съмнително ("световно първенство за мъже" в шахмата не съществува, така че не е ясно каква квалификация се е провела у нас), а други - несериозно ("семинар за международни съдии" с по един участник от Турция и Танзания не би следвало да е повод за гордост). Също така не е ясно на какво "световно индивидуално първенство в Русия" са участвали три жени и двама мъже, при положение че както вече беше отбелязано, подобен шампионат не съществува в календара на международната федерация (FIDE).

- По третия акцент в материала наистина е допуснат лапсус, като вместо "ноември" е написано "октомври". Що се отнася да избора на Васил Антонов за председател на БФШ 1928, в материала неколкократно се подчертава, че съставът на този УС е нелегитимен заради отказа на съда да го впише в Търговския регистър.

Българският шахмат е произвел двама световни шампиони - Веселин Топалов оглавяваше и световната ранглиста в продължение на почти 4 години, Антоанета Стефанова се изкачи до №2 при жените.
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

шахмат, БФШ 2022

Още по темата