Електрически болид счупи световния рекорд за скорост на превозно средство на закрито с повече от 50 км/ч, постигайки максимална скорост от 218,71 км/ч във вътрешността на състезателен комплекс в Лондон. Автор на новото върхово постижение стана пилотът на "Макларън" във Формула Е Джейк Хюз, управлявал революционната кола "Дженбета" (Genbeta) по време на изпитанието, регистрирано от Книгата на рекордите "Гинес".
Британецът постави рекорда в съревнование с бразилския си колега Лукас ди Граси, състезател на "Махиндра Рейсинг" в електрическия световен шампионат. Двамата имаха на разположение един и същи автомобил, като един след друг трябваше да опитат възможностите му на права отсечка от едва 346 м в прочутата "ExCeL Арина".
Тъй като никой от двамата не беше сядал в кокпита на "Дженбета", те имаха право на по три пробни преминавания по трасето и едно официално, скоростта от което важеше за рекорда. Още по време на тренировъчните сесии обаче предишният световен рекорд от 165,6 км/ч (от февруари 2021 г.) беше разбит на пух и прах.
Първи своите опити направи Хюз, който с всяко следващо преминаване беше по-бърз и по-бърз - в пробните постигна последователно 214,80 км/ч, 215,05 км/ч и 217,65 км/ч, а в официалното закова рекорда на 218,71 км/ч. След това изглеждаше, че Ди Граси се справя още по-добре, тъй като беше по-бърз във всеки от трите си загряващи опита спрямо първите времена на конкурента си - съответно 216,87 км/ч, 217,92 км/ч и 218,18 км/ч, но в решаващото преминаване по трасето постигна върхова скорост от 217,65 км/ч.
Пилотите стартираха от място и влизаха в ляв 130-градусов завой с около 40 км/ч, преди да се изстрелят с максимално ускорение по почти 350-метровата права. Въпросната отсечка е част от уникалната в света на моторните спортове 2,09-километрова писта, преминаваща през вътрешността на "ExCeL Арина" и обикаляща я отвън на площ от общо 100 000 кв. м в района на Доклендс в Източен Лондон. Скоростта за рекорда беше засичана от сложна измервателна система във фиксирана точка на пет метра преди зоната за спиране - пътя, необходим за пълно спиране и оставане вътре в сградата.
КОЛАТА
Електромобилът "Дженбета", управляван от двамата пилоти, за да постави новия световен рекорд, включва набор от модификации за ефективно "отключване" на спецификациите на официалния състезателен болид GEN3. Представен този сезон във Формула Е, GEN3 е най-бързият, най-лекият, най-мощният и най-ефективен електрически автомобил, създаван някога. С максимална скорост над 322 км/ч той се използва от всички 11 отбора и 22-ма пилоти в световния шампионат.
Модификациите на GEN3 като част от проекта "Дженбета" включват:
- Подобрена мощност на батерията от 400 кВт (в сравнение с 350 кВт в стандартния GEN3) и осигуряване на задвижване на четирите колела за първи път в болид от Формула E;
- Нова, по-мека смес на гумите iON Race, позволяваща по-бързо загряване и по-добро сцепление, разработена от официалния доставчик на електрическия шампионат - "Ханкук";
- Отпечатани на 3D-принтер външни плочи на предните крила, джанти и дефлектор за вятър с обли и по-устойчиви термопластични решения за оптимизиране на аеродинамиката и подобрена скорост по права линия.
В допълнение към технологичните иновации в колата "Дежнбета", Google Cloud предостави генеративен изкуствен интелект (AI) за анализ на карането на пилотите. Използвайки основната платформа Vertex AI, Джейк Хюз и Лукас ди Граси можеха да интерпретират телеметрични данни в реално време, за да генерират препоръки за скорост, мощност и сцепление. Това им даде възможност да взаимодействат и да разговарят с интерфейса, за да помогнат за фината настройка по време на трите си пробни опита.