България спечели още 3 медала на Евро 2022 по борба

Вече четвърти ден националните ни отбори обаче така и не успяват да вземат титла

31 Март 2022
bul-wrestling
Тайбе Юсеин приключи полуфинала си срещу полякинята Кубати (отдолу) само за 42 секунди

България спечели още 3 медала днес, но и след четвъртия ден на европейското първенство по борба в Будапеща остава без титла. Независимо, че в унгарската столица не участват сила №1 на континента в този спорт - Русия (заради инвазията в Украйна), както и много стабилният тим на Беларус, нашите така и нямат златно отличие.

В свободния стил националите завършиха със сребро и две бронзови отличия, а същевременно титли спечелиха страни без традиции в борбата, като Сан Марино, Македония и Гърция.

След половината битки при жените също засега нямаме злато. Днес шанс за такова имаше единствено европейската шампионка от 2020 г. Миглена Селишка при най-леките (кат. 50 кг), но бе победена на финала от туркинята Евин Явуз с 4:2 т. Така, на четвъртия си пореден европейски финал, българката за трети път не успя да стигне до титлата.

В тежката категория при дамите (кат. 76 кг) пък 6-кратната световна и 10-кратна европейска шампионка по самбо Мария Оряшкова, която се подвизава и в борбата, пък се бори за бронзов медал срещу унгарката Бернадет Наги - №1 в Европа при девойките до 23 г. Тя обаче не успя да спечели отличие в борбата и при четвъртото си участие на европейско първенство, след като загуби с 2:8.

Утре пред женския ни отбор има нови две възможности най-после да бъде завоюван златен медал, тъй като бронзовите медалистки от олимпийските игри в Токио 2020 - Тайбе Юсеин и Евелина Николова, се класираха за финалите (така те вече имат минимум сребърни отличия).

Николова (кат. 57 кг) стигна до схватката за титла след победи с туш над унгарката Тамара Долак и туркинята Елвира Камалоглу. Утре съперничка ще ѝ бъде украинката Алина Хрушина. Юсеин ( 62 кг) пък отстрани туркинята Ягмур Чакмак с 9:0 т. и полякинята Наталия Кубати с технически туш - 10:0 само за 42 секунди. За третата си европейска титла (след 2018 е 2019 г.) тя ще спори утре на финала с Луиза Ниймеш (Гер).

Други две българки, които излязоха на тепиха днес, се класираха за утрешната битка за медали, макар и бронзови.

София Георгиева (65 кг) загуби с 2:3 от Кристина Инче (Рум) и победи с технически туш (11:0) над Аслъ Тугчу (Тур). Така тя се класира за полуфинал от групата (понеже участваха само 6 състезателки, те бяха разделени на две групи по 3) и там бе туширана още в първата част от Тетяна Рижко (Укр). Георгиева ще спори за бронза с Криста Инче (Рум).

При 72-килограмовите Юлияна Янева загуби още първата си схватка - от Буше Тусун с 3:4, но пък туркинята стигна до финала и я изтегли директно до двубоя за бронза. Тук нямаше репешаж, защото категорията е неолимпийска и в нея имаше само с 9 участнички. Съперничка на Янева утре ще бъде Александра Ангел (Рум).

Само Ирена Бинкова (53 кг) отпадна в ранна фаза - тя бе туширана още в първата схватка от унгарката Мерцедеш Денеш.

Утре сутринта започват схватките на мъжете в класическия стил, които ще "затворят" първенството в неделя.