Българските биатлонисти започнаха с 15-о място на световното

10 Февр. 2021
Норвежкият тим посреща току що финиширалата на последния пост Марте Олсбу-Ройселанд (втората отляво)

Българският отбор по биатлон започна с 15-о място участието си на световното първенство в Поклюка (Слвн). Смесената щафета в състав Димитър Герджиков, Владимир Илиев, Милена Тодорова и Даниела Кадева се представи отлично в стрелбата, като четиримата използваха само 5 допълнителни патрона (без наказателни обиколки), за да завърши на 3:41.5 мин. след победителите от Норвегия.

Участваха общо 27 отбора, като три от тях - на Казахстан, Корея и Румъния, бяха затворени с по една обиколка и спрени от участие.

Норвежците (Легрейд, Й.Бьо, Екхоф, Олсбу-Ройселанд) бяха безапелационни по трасето, макар и да им се наложи да използват общо 11 допълнителни патрона след грешки в стрелбата, и спечелиха трета поредна световна титла за страната си в смесените щафети с общо време 1:20:19.3 ч.

За първи път пък в тази дисциплина медал спечели Австрия (Комац, Едер, Здоуц, Хаузер) - сребърен, с изоставане от 27 секунди (2 доп.патрона).

На трето място (8 доп.патрона) в оспорван финален спринт между четвъртите постове спечелиха шведите (Самуелсон, Понсилуома, Першон, Йоберг), като Хана Йоберг изпревари украинката Юлия Джима накрая само с 5 десети.

Your medalists of the Mixed Relay in @BiatlonPokljuka 🤩

🥇🇳🇴 @NSSF_Biathlon
🥈🇦🇹 @OESVbiathlon

— IBU World Cup (@IBU_WC) February 10, 2021

Световното първенстов в Поклюка ще продължи със спринтовете за мъже (в петък) и за жени (в събота), както и с преследванията (мъже и жени) в неделя. В понеделник е почивен ден, после в програмата са индивидуалните състезания за жени (15 км, на 16.02) и за мъже (20 км, но 17.02), индивидуалната смесена щафета (18.02) и класическите щафети (20.02). Световното ще завърши на 21 февруари с масовите стартове.