Българските боксьори спечелиха три титли на "Странджа"

Светлана Каменова и Радослав Росенов получиха престижната купа

11 Февр. 2024
Светлана Каменова (вляво) заслужи купа "Странджа" при жените
БГНЕС

Българските боксьори спечелиха три златни медала на най-стария международен турнир в Европа - "Странджа", който проведе своето 75-о издание. Две от титлите са за женския ни тим и една за мъжете, а носители на престижния едноименен трофей станаха Светлана Каменова и Радослав Росенов.

Първото злато за националите ни спечели световната шампионка от 2014 г. Станимира Петрова, която за девети път триумфира на турнира. На хинала в кат. 54 кг. 33-годишната асеновградчанка обърна негативния развой след първия рунд и се наложи с 4:1 съдийски гласа над китайката Джън Юан, предизвиквайки бурни овации от пълните трибуни в зала "София".

Малко след нея златен медал спечели и европейската вицешампионка и бронзова медалистка от последното световно - Светлана Каменова. Тя победи чисто (5:0) във финала на кат. 57 кг представителката на Таджикистан Мижгона Самадова, като затвърди отличното си представяне в турнира, в който спечели убедително всичките си мачове и заслужено взе купата.

Третата титла за България взе Радослав Росенов, който за трети пореден път е №1 в кат. 63.5 кг на "Странджа". Двукратният еврошампион за младежи се наложи над узбека Адхамжон Мухидинов с 4:1. Като единствен български шампион при мъжете Росенов получи купата след края на турнира.

Загуби в своите финални двубои претърпяха други 4-ма български финалисти.

Уилиам Чолов отстъпи в кат. 75 кг с 0:5 пред световния шампион за младежи Жавохир Уматалиев (Узб), а Ясен Радев (кат. 54 кг) също остана със сребро след 2:3 срещу друг узбек - Хужаназар Нортожиев. Кристиян Николов загуби от световния вицешампион в кат. 80 кг Танлатихан (Кит), докато в свръхтежка категория (над 92 кг) кубинецът с български паспорт Йордан Морехон въобще не излезе на ринга срещу Жахонгир Зокиров (Узб), като бе съобщено, че има контузия на ръката.