Общо 366 трансфера са извършени в българския професионален футбол през 2022 г. Това сочи годишният доклад на ФИФА за трансферите на футболисти по цял свят. Посочената бройка е сумарна, като включва 216 входящи и 150 изходящи сделки, касаещи общо 32 клуба, които са били част от Първа и Втора лига през изминалата година.
Според статистиката на ФИФА за България е регистрирана печалба от извършените трансфери в размер на 11.9 млн. долара, тъй като за входящите са платени 14 млн., а за изходящите са получени 25.9 млн.
Рекордьор по похарчени средства в цял свят е английският професионален футбол - 2.20 млрд. долара, което е далеч повече от получените суми за продадени футболисти ($600.5 млн.). Следва Италия с изразходвани 673.3 млн. (срещу 617.8 млн. от продажби), а на трета позиция е Испания с платени 592.3 млн. (срещу 460.5 млн. от изходящи сделки).
Най-много постъпления от трансфери пък са реализирали френските професионални клубове (740.3 млн., срещу похарчени 545.3 млн.), следват германските (639.3 млн. от продажби срещу 537.6 млн. долара платени за футболисти), а на трета позиция е Италия.
В аматьорския ни футбол (б.ред. - тук се гледа само Трета лига), разбираемо няма суми по извършени сделки, а единствено е регистриран броят на трансферите. За България за отчетени 194 привлечени футболисти и 256 напуснали в посока друг отбор. Под внимание са взети 83 клуба в четирите дивизии на третото ниво на футбола ни.
ТЪЖНА СТАТИСТИКА ЗА ЖЕНСКИЯ НИ ФУТБОЛ
От данните на ФИФА за женския футбол в България става ясно, че БФС трябва да положи много повече усилия, за да популяризира още това първенство, да се вложат повече средства, а клубовете съответно да се развиват и в резултат на това да реализират повече трансфери. Защото за 2022 г. женските ни футболни отбори не са направили нито един официален входящ трансфер, а са извършени само три изходящи.