Българските рефери предимно бързат да сложат край на мачовете

Първа лига е на едно от предните места в света по кратко добавено време във футбола

По-скоро като рядкост в Първа лига може да се приеме съботният двубой между "Лудогорец" и "Ботев" (Пд) в Разград, завършил 2:2, който имаше 10 минути добавено време след края на втората част. Домакините отбелязаха изравнителното си попадение чрез Якуб Пьотровски (на преден план, №6) в 99-ата минута.
Лудогорец

Новите директиви към футболните съдии за назначаване на допълнително време след края на редовното, които видяхме в сила по време на Мондиал 2022, а след това и в доста от клубните шампионати, продължават да предизвикват дискусии. В новото изследване на Международния център за спортни изследвания (CIES) е направен анализ на средната продължителност на мачовете в 74 първенства по света, включително и българската Първа лига. Разгледаният период е от началото на миналия сезон (2022/23) до 15 септември т. г. от настоящия (2023/24).

Данните показват, че средно в света мачовете са продължавали по 100:15 мин. Най-дълго (над 106 минути, или 16 над редовните) се играе в двете дивизии в Саудитска Арабия, а най-кратко (96:07 мин.) - в елитната финландска Веикауслиига, т.е. там се назначават около 6 мин. допълнително. Уточнението е, че навсякъде отчетените продължения са сумарни от първото и второто полувремена.

Интересно е как се променя времетраенето на двубоите в основните първенства в Европа от Мондиал 2022 насам и дали се следват новите указания на ФИФА. До голяма степен - да. В момента в испанската Ла Лига съдиите дават най-много допълнително време измежду останалите първенства от Топ 5 - средно 13:03 мин. на мач. Следват английската Премиър лийг (11:46) и италианската Серия А (11:04).

В нашата Първа лига мачовете продължават средно 97:53 мин., което означава, че реферите дават средно 7:53 мин. допълнително време. Това ни отрежда 65-о място по обща продължителност на шампионатните двубои. В обратен ред - като класация за първенствата с най-кратки мачове, българското е на 10-о място в цял свят.

От включените в изследването 57 двубоя от шампионата ни, едва 31.6% (или по-малко от 1/3) са продължили 100 или повече минути. Останалите 68.4% са имали времетраене под 100.

За отбелязване е, че във втора дивизия на Саудитска Арабия и елитната Про лига в ОАЕ 100% от мачовете са продължили 100 и повече минути. В другата крайност са швейцарската втора дивизия, където едва 6.7% от двубоите са завършвали след 99-ата, както и споменатото вече финландско първенство със само 9.8%.