Бундестимът се отърси от шока с гръмка победа в Лигата на нациите

Останалите без постоянен селекционер англичани спечелиха срещу Ирландия в Дъблин

07 Септ. 2024
Германските национали са се скупчили да поздравят Кай Хаверц (№7), който е оформил от дузпа разгромната победа над Унгария в Дюселдорф.

Германският национален отбор по футбол се отърси по най-добрия начин от разочароващото отпадане на 1/4-финалите на Евро 2024, като в първия си мач след първенството разгроми с 5:0 Унгария в двубой от група 3 на Лига А в турнира Лига на нациите. Това бе много по-убедителен успех от двубоя между тези съперници на европейското първенство, когато Бундестимът би в 2:0 в групата си.

Сега селекцията на Юлиян Нагелсман се развихри след почивката на днешния мач в Дюселдорф. През първата част падна само един гол - на Никлас Фюлкруг ("Уест Хем") в 27-ата мин. Второто полувреме обаче бе като наказателна акция - точни бяха Джамал Мусиала ("Байерн") в 58-ата мин., Флориан Вирц ("Байер") в 66-ата, Александър Павлович ("Байерн") в 77-ата и Кай Хаверц ("Арсенал") в 81-ата от дузпа.

В очаквания с голям интерес двубой от Лига В между Ирландия и Англия в Дъблин се стигна до победа на гостите - 2:0. При това англичаните, водени от временния си селекционер Лий Карсли, си осигуриха успеха още в първия половин час игра. Халфът на "Арсенал" Деклан Райс откри в 11-ата мин., а върнатият в националния тим Джак Грийлиш ("Манчестър С") удвои в 26-ата. В този мач тимът на Англия показа много по-разнообразна игра в атака, в сравнение с тази при предишния треньор - Гарет Саутгейт.

Като изненада може да се приеме и убедителната победа на Грузия с 4:1 в домакинството срещу Чехия в друг двубой от Лига В. Звездата на грузинците Хвича Кварацхелия ("Наполи") откри в 33-ата мин. от дузпа, отсъдена за нарушение срещу него. Последваха още три попадения за домакините - на Гиорги Чакветадзе ("Уотфорд") в 53-ата, Жорж Микаутадзе ("Олимпик", Л) в 63-ата и Гиорги Кочорашвили ("Леванте") в 66-ата. Чехите, които завършиха 1:1 с Грузия в груповата фаза на Евро 2024, този път успяха да стигнат само до почетно попадение на Лукас Калвач ("Виктория", Пилзен) в 80-ата мин.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ЛИГАТА НА НАЦИИТЕ

Лига А

Група 3: Германия - Унгария 5:0 (Фюлкруг 27, Мусиала 58, Вирц 66, Павлович 77, Хаверц 81-д), Нидерландия - Босна и Херцеговина 5:2 (Зиркзее 13, Райндерс 45, Гакпо 56, Вегхорст 88, Симонс 90; Демирович 27, Джеко 73)

Лига В

Група 1: Грузия - Чехия 4:1 (Кварацхелия 33-д, Чакветадзе 53, Микаутадзе 63, Кочорашвили 66; Калвач 80), Украйна - Албания 1:2 (Конопля 49; Исмаили 54, Асани 66)

Група 2: Ирландия - Англия 0:2 (Райс 11, Грийлиш 26), Гърция - Финландия 3:0 (Йоанидис 23, 76, Калман 37-авт)

Лига С

Група 4: Фарьорски о-ви - Северна Македония 1:1 (Давидсен 9-д; Барди 49-д), Армения - Латвия 4:1 (Бичахчян 6, Дубра 35-авт, Зелараян 48, Сперстиян 86; Арутюнян 9-авт)