Медия без
политическа реклама

CAS задължи Кастер Семеня да понижи тестостерона в тялото си

В противен случай южноафриканската атлетка трябва да смени дисциплината или да се състезава срещу мъже

02 Май 2019
Кастер Семеня напуска сградата на CAS в Лозана заедно с един от адвокатите си след изслушването през февруари.
ЕПА/БГНЕС
Кастер Семеня напуска сградата на CAS в Лозана заедно с един от адвокатите си след изслушването през февруари.

Южноафриканската лекоатлетка Кастер Семеня загуби заведеното дело срещу международната асоциация на атлетическите федерации (IAAF) за нарушаване на човешките ѝ права. Решението на спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана (Швейц) означава, че двукратната олимпийска и трикратна световна шампионка в бягането на 800 м трябва да започне прием на лекарства за понижаване на тестостерона в организма си, ако иска да продължи да се състезава с жени.

28-годишната Семеня оспорваше въвеждането на ново правило на IAAF, налагащо ограничение на нивото на мъжкия хормон при състезателките от женски пол. От международната асоциация предвиждат дамите със завишени нива на тестостерон в организма, състезаващи се в бегови дисциплини между 400 м и една миля, да се подлагат на медикаментозно лечение или да се състезават срещу мъже.

Позицията на IAAF е, че така ще бъде създадена "равнопоставеност и балансирана конкуренция" между атлетките. Семеня претендираше, че така се нарушават правата ѝ, тъй като нейното тяло произвежда повече тестостерон по естествен път, и евентуална забрана да се състезава с други жени би била "несправедлива". През октомври международната централа отложи въвеждането на новото правило до приключване на делото. Решението на CAS е окончателно и не подлежи на обжалване пред друга спортна инстанция.

След произнасянето му от IAAF обявиха, че правилата ще влязат в сила от 8 май. А това означава, че Семеня и всички останали състезателки в нейното състояние трябва да започнат да взимат лекарства до седмица, ако искат да участват на световното първенство по лека атлетика в Доха (Кат) през септември. Новото правило касае състезателките с хиперандрогенизъм - ендокринно нарушение, при което се наблюдава завишено ниво на мъжките хормони в организма на жената. Занапред такива атлетки трябва да поддържат нива на тестостерона под 5 наномола/литър.

Решението по случая се очакваше с голямо внимание заради очакванията за огромно въздействие върху бъдещето на спорта. Въпреки че отхвърли жалбата на Семеня, съдът посочва, че има "притеснения за практическото прилагане на разпоредбите в бъдеще".

Кастер Семеня привлече за първи път внимание върху себе си точно преди 10 години, когато на 18-годишна възраст спечели по безапелационен начин златния медал на 800 м от световното първенство в Берлин `09. Впоследствие тя се превърна в световна звезда, като завоюва олимпийските титли на две обиколки в Лондон `12 и Рио де Жанейро `16, както и още две световни титли - в Дегу `11 и Лондон `17.

Още след Берлин`09 южноафриканката бе принудена да се подложи на тестове за доказване на пола, вследствие на които IAAF предприе стъпки за промяна на политиката за нивата на тестостерона в женската атлетика. През 2015 г. CAS отхвърли първия опит за въвеждане на задължително медикаментозно лечение на състезателките с хиперандрогенизъм поради "липсата на доказателства, че състоянието дава значително предимство спрямо останалите атлетки". Също през 2015 г. Семеня сключи брак с дългогодишната си приятелка Вайълет Расебоя.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата