Циципас отстрани Мъри след епичен мач в два дни

Алкарас се измъчи с французин, но стигна III кръг на "Уимбълдън"

07 Юли 2023Обновена
Циципас осъществи единствения пробив в мача с Мъри през днешния ден и това бе достатъчно да спечели решаващия пети сет

Поставеният под №5 в схемаха Стефанос Циципас отстрани любимеца на британската публика и двукратен шампион на "Уимбълдън" Анди Мъри в епичен мач от II кръг на Откритото първенство на Англия по тенис, продължил в два дни.

Късно снощи, в 23:00 местно време, двубоят бе прекратен при 2:1 сета за 36-годишния Сър Андрю, но днес 24-годишният грък направи пълен обрат. В четвъртата част и двамата печелиха своите подавания, а в тайбрека Циципас извади железни нерви и измъкна победата със 7:3 точки. След това, в началото на петия сет, гъркът използва моментен срив в играта на шотландеца и проби подаването му, като до края не допусна рибрейк.

Така Циципас триумфира за втори път в три мача срещу Мъри - 7:6 (3), 6:7 (2), 4:6, 7:6 (3), 6:4, след 4 часа и 40 минути игрово време и общо два дни на централния корт. Гъркът направи 17 аса срещу 13 на противника и допусна една двойна грешка по-малко (1:2). Той реализира само една от шестте си възможности за пробив - решаващата в петия сет, докато Мъри бе 100-процентов, оползотворявайки снощи единствения си шанс - в третата част.

В III кръг Циципас ще играе за място на 1/8 финалите срещу сърбина Ласло Джере, отстранил с 3-1 сета Максим Креси (САЩ).

Днешниян ден за домакините в Лондон стана още по-мрачен, след като и първата ракета на Великобритания Камерън Нори отпадна. 12-ият поставен отстъпи пред 43-ия в света американец Кристофър Юбанкс с 3:6, 6:3, 2:6, 6:7 (3).

Малко по-рано лидерът в световната ранглиста по тенис Карлос Алкарас неочаквано трудно се справи със съпротивата на французина Александер Мюлер (№84 в света), но все пак спечели чиста победа с 6:4, 7:6 (2), 6:3 и след 2 часа и 32 минути на корта продължи към III кръг.

На централния корт 20-годишният испанец често изпитваше затруднения да си вземе подаванията, пропусна цели 12 от открилите му се 14 шанса за пробив в сервиса на противника и направи повече двойни грешки от него (3:1). Алкарас успя да направи втория си брейк в подаването на Мюлер в самия край на мача, когато поведе с 5:3. Но и когато севираше за победата трябваше да се мъчи - наложи му се да спасява две точки за пробив и пропусна един мачбол, преди все пак да приключи битката.

Мачът по нищо не приличаше на първия двубой на Алкараз на тазгодишния "Уимбълдън", когато той се справи експресно с друг франзузин - 36-годишния Жереи Шарди само за 1:53 часа с 6:0, 6:2, 7:5.

В третия си мач в Лондон Алкарас ще играе срещу победителя измежду Джейсън Кюблър (Авл, №77 в света) и поставения под №25 в схемата Николас Джари (Чили, №28).

Напред продължава също третият в схемата Даниил Медведев (Рус), отстранил в мач, продължил два дни заради падането на нощта вчера, французина Адриан Манарино с 6:3, 6:3, 7:5 (3). Норвежецът Холгер Руне (№6) се справи с Роберто Карбаес Баена (Исп) - 6:3, 7:6 (3), 6:4, а финалистът от 2021 г. Матео Беретини (Ит) победи №15 в схемата Алекс де Минор (Авл) с 6:3, 6:4, 6:4.

РЕКОРД

В мача между Леся Цуренко (Укр) и Ана Богдан (Рум) бе подобрен рекордът за най-много точки в тайбрек на женски мач в турнирите от Големия шлем. В III кръг украинката победи с 4:6, 6:3, 7:6 (20:18) а 3 часа и 40 инути игра.

Разиграните 38 точки в тайбрека са с две повече от предишния рекорд в Шлема - от "Ролан Гарос 2015", когато чехкинята Дениза Алертова и британката Джоана Конта игриха 36 т.

Рекордът при мъжете е също 38 точки - от Australian Open 2007. Този тайбрек беизигран от Анди Родик (САЩ) и Жо-Вилфрид Цонга (Фр).

ВИКТОРИЯ ТОМОВА ПРИКЛЮЧИ И НА ДВОЙКИ

След като вчера отпадна във II кръг на сингъл - 0:6, 6:3, 3:6 от британката Кейти Боултър, днес първатани ракета при жените Виктория Томова приключи участието си на "Уимбълдън" и при двойките.

Софиянката и партньорката ѝ Лучия Брондзети (Ит) отстъпиха пред поставените под №13 в схемата Мию Като (Яп) и Алдила Сутджяди (Индз) с 4:6, 4:6 за час и 15 минути на корта. Българо-италианският дует допусна по един пробив във всеки от сетовете, а същевременно не успя да реализира нито една от общо шестте си възможности за пробив в сервиса на противничките.