Дания спечели историческа трета поредна световна титла на хандбал

В чест на новите-стари шампиони мостът Йоресунд светна в червено и бяло

30 Яну. 2023

Дания спечели историческа трета поредна титла от световното първенство по хандбал за мъже, след като на финала в Стокхолм победи олимпийските златни медалисти от Франция с 39:34 (16:15).

На първенството, което се проведе в Швеция и Полша датчаните допуснаха само едно равенство - 32:32 срещу Хърватия във втората групова фаза, докато "петлите" стигнаха до мача за титлата само с победи.

Във финала обаче тимът на Дания, воден от топреализатора Расмус Лауге (10 гола от 11 шута) бе неудържим - водеше на почивката само с един гол, но след това увеличи аванса си и го задържа майсторски до края и триумфира пред 23 050 зрители в "Tele2 Arena", повечето от които датчани.

Frankreich und Dänemark stehen sich im Finale der Handball-Weltmeisterschaft 2023 in Polen und Schweden gegenüber. Hier die Highlights der Endspiels aus Stoc...

Освен Расмус Лауге за шампионите във финала се отличиха Симон Питлик (9 гола) и Матиас Гидсел (6). От французите най-резултатен бе Недим Ремили с 6 попадения, а Дика Мем вкара 5.

Титлата за Дания е историческа, защото нито един отбор при мъжете не бе печелил досега три поредни световни титли. Скандинавците триумфираха също така и през 2019 и 2021 г.

В чест на техния триумф мостът Йоресунд - свързващ датската столица Копенхаген с шведския град Малмьо над едноименния проток бе осветен в цветовете на датското знаме.

Тимът на Швеция пък не успя да спечели бронзовите отличия, след като отстъпи в малкия финал пред състава на Испания с 36:39 (22:18), допускайки обрат от 4 гола аванс на почивката.

Германия зае петото място след като победи Норвегия с 28:24 (16:13), а Египет надделя над Унгария в спора за 7-ото място с 36:35 (17:11) след продължения.