България има значителен напредък в борбата с черното тото. Това твърди американският адвокат Ник Улдридж, който защитава някои от най-известните хакери в света. Пред авторитетното икономическо списание "Форбс" експертът обясни, че ситуацията у нас се е подобрила значително в последните 10 години.
През 2009 г. "Уикилийкс" разкри доклад от посолството на САЩ в София, наречен "Българският футбол получава червен картон за корупция". В него се описва, че у нас има схема за уреждане на мачове, управлявана от местни олигарси.
"Най-често срещаните схеми са подкупи на рефери или плащания към играчи от противниковия тим, за да се подсигури, че ще има загуба с определен резултат", се казва в доклада, в който пише също, че има много "нелогични резултати и необяснима игра" в мачове от първенството. Според разследването някои отбори се разбират кой ще спечели преди започването на даден двубой.
Пред "Форбс" Уулдридж, който дълго време защитава хакери от страни от Източна Европа, твърди, че предишни онлайн измами вече са във взаимодействие с нови измами, включително и сайтове за залози на мачове. Адвокатът твърди, че измамите с черно тото не са се променили, а са се развили. Попитан за въпросното разследване относно българския футбол и дали ситуацията се е променила оттогава, той отговаря: "Да и не. В случая на България, да, промените са значителни. Докладът изтече малко след влизането на България в Европейския съюз през 2007 г. Страната предприе безброй реформи оттогава след критики от Брюксел. Политиците опитват да се справят с корупцията и споделят данните с Европейския съюз. Но има редица юрисдикции, където ситуацията не е такава и където киберпрестъпници могат да се скрият зад корумпирани политици почти по същия начин, за който се говори във въпросното разследване. Такъв е случаят с Албания. През 2018 г. УЕФА разкри как уреждането на мачове може да се разрасне в среда със слаби закони".
Уулдридж даде пример с албанския "Шкендербег", който бе обвинен в уреждане на повече от 50 мача в рамките на 8 г., а впоследствие глобен с 1 млн. евро и бе изваден от международни турнири за 10 години. Един от тримата ключови обвинени в доклада на УЕФА бе Ридван Боде, бивш министър на финансите в Албания в периода 2009-2013, когато са се играли повечето уговорени срещи.
"Скоро потърсих "Боде" в Гугъл и видях, че в момента е управител на националната банка на Албания. Не съм експерт в албанската политическа система, но когато човек, попаднал в разследване на УЕФА, не само избягва съдебно преследване, но е на позиция в борда на националната банка, може да се види как киберпрестъпниците могат да приемат подобна страна като подходящо място за действие", допълва Уулдридж.
Според него Централна и Източна Европа дават добра среда за развитие на такива измами. "Не искам да звуча ксенофобски в коментарите си. Но има три неща, които правят Централна и Източна Европа невероятни инкубатори за електронното залагане и неговата манипулация. Първо - в региона има много млади мъже и жени, които са много компетентни в математиката, науката и физиката поради обучение, подчертано от съветската образователна система. Второ - възможностите за работа в тези страни са изключително ограничени заради бедност и корупция и не е изненадващо, че има малцинство, което се замесва с нелегални дейности поради трети фактор. В този регион работят утвърдени престъпни мрежи и осъзнават, че могат да вземат значителна част от индустрията с онлайн залози, чиято стойност е по-голяма от брутния вътрешен продукт на страната, от която оперират", казва още Уулдридж.
Според него практики, усъвършенствани в Източна Европа или в някои от бившите съветски републики, стигат "безпроблемно" до Югоизточна Азия, където също има редица примери за измами и черно тото. Уулдридж твърди, че от залози вече може да се печели не само чрез уреждане на мачове, а чрез различни схеми в сайтове - някои отделят процент от печалбата, а други пък директно не изплащат печеливши залози: "Много нелицензирани и нерегулирани онлайн платформи предлагат огромни бонуси, които традиционно не се предлагат от лицензираните платформи. Въпреки това много хора влизат там, плащат повече и губят повече, а от тях се възползват нерегулирани платформи. Има случаи, в които сайтове "премахват" печалби без причина, не изплащат печалби, използват подправен софтуер или мамят с депозитни бонуси, които идват с изненадващи условия, с които е почти невъзможно да не загубиш пари."