Президентът на ФИФА Джани Инфантино представи списък с 11 "ключови реформи", насочени срещу корупцията в световния футбол. Швейцарецът бе изслушан по време на видеоконференция на антикорупционната работна група към Г-20.
Инфантино засегна темата за своя предшественик Сеп Блатер, отстранен от поста заради шумен корупционен скандал през 2015 г. Шефът на световната централа увери, че планираните промени имат за цел "да преборят корупцията, да върнат отчетността във ФИФА и във футбола като цяло и да съхранят интегритета на играта и организацията".
Сред предвидените реформи са въвеждане на "напълно прозрачен процес" по кандидатстване за световно първенство; отделяне на политическата от изпълнителната власт във футболната централа; ограничена мандатност и задълбочена проверка на кандидатите за изборни позиции.
Също така Инфантино подчерта, че ФИФА смята "да формализира защитата на правата на човека" в спорта. Световната федерация търпи сериозни критики заради предстоящото домакинство на Мондиал `22 от страна на Катар - от една страна заради съмненията за корупция при кандидатстването и от друга заради робските условия на труд за мигрантите, участващи в подготовката на шампионата.
Според официалните данни 37 работници от Индия, Пакистан, Бангладеш, Непал и Шри Ланка са загинали по строежите на седемте нови стадиона в емирството. Разследване на британския в. "Гардиън" пък установи, че през последните 10 години общо над 6500 гастарбайтери са починали в Катар при подготовката на световното първенство.
"Интересът на Г-20 към тези проблеми е от решаващо значение и определя ясна политическа посока, защото футболът е много повече от спорт. Като цяло спортът е от изключителна важност за обществото както икономически, така и социално, а също и по отношение на образованието. Ние сме тук, за да предложим сътрудничество. Тук сме, за да предложим нашето участие като играч в глобалния отбор за борба с корупцията", заяви Джани Инфантино по време на видео срещата.
Самият бос на ФИФА е разследван в родината си Швейцария заради нерегламентирани срещи с бившия главен прокурор на конфедерацията Михаел Лаубер. Срещу Инфантино има открито съдебно производство, по което той признава за срещите, но твърди, че е невинен, защото "те не са били по никакъв начин тайни и съвсем сигурно не са били незаконни".