Медия без
политическа реклама

Филмът "Порточанов в атака" едва сега започва

Предизборната кампания на кандидата за президент на БФС вещае неприятни моменти за сегашното ръководство

СПОРТАЛ
Когато Христо Порточанов включи на скорост, винаги става интересно. Така се очертава да бъде и преди конгреса на БФС.

Тези, които бяха позабравили какво се случва, когато Христо Порточанов се развихри, започват да си припомнят. През август 2020 г. бившият шеф на футболния "Нефтохимик" потвърди, че ще се кандидатира за президентския пост в БФС. И реално веднага започна предизборната си кампания. Тя се води от Инициативен комитет в негова подкрепа, но за всички е ясно - зад действията на този комитет и публичните обръщения стои именно Порточанов. С целия си блясък, хъс и енергия.

 

Обвиненията

Въпросните отворени писма се подават регулярно от Инициативния комитет. И във всяко от тях има по някой неудобен момент за хора от ръководството на БФС. Най-вече за Емил Костадинов, за когото се спекулира, че ще е човекът от настоящата управа, който ще се кандидатира на конгреса. А екипът на Порточанов обвини нееднократно героя от "Парк де Пренс" и вицепрезидент на БФС, че се опитва да си спечели политически протекции. Затова и било лобирането за Александър Димитров да стане селекционер на мъжкия национален отбор.

"Г-н Костадинов, президентът на БФС не се избира от "Дондуков" 1 и 2, а от делегатите, не и от бизнесмени вече с бели якички", гласеше едно от посланията. А друго: "Разбираме желанието Ви да наложите треньор на мъжкия отбор на България само за да се харесате на една партийна централа. Уверяваме Ви обаче, че това е опасна заигравка."

Костадинов и друг от вицепрезидентите - шефът на Аматьорската футболна лига Румян Вълков, пък бяха предупредени: "Наслаждавайте се и двамата на последните си дни в управата на БФС. Колкото и да звъните на регионалните и зонални съвети на БФС да не се подписват за извънреден конгрес на 30 април т. г., танцувате последния си валс във футбола."

Отправено бе и искането Костадинов, Вълков и още 7 членове на Изпълкома - Кирил Домусчиев, Йордан Лечков, Спас Русев, Димитър Аргиров, Венцеслав Стефанов, Михаил Статев и Панайот Рейзи, да подадат най-сетне писмените си оставки, както го сториха всички останали техни колеги още през октомври 2019 г.

С искането за конгрес в рамките на един ден пък бе направен намек за корупционни практики, свързани с предишни конгреси: "Където и да се проведе конгресът..., той ще отнеме не повече от 3 часа и по този начин ще се спестят над 150 000 лева. Няма да има банкети вечерта преди конгреса и преспиване на делегатите в луксозни хотели, за да се избегнат всякакви съмнения относно тяхната чиста съвест."

 

Заканите

От екипа на Порточанов обявиха, че няма да се ограничат само с медийните изяви. "Надяваме се, че в съда ще назовете имената на хората, които ви наредиха и употребиха. След конгреса - всекиму според поведението му", бе казано общо към футболните функционери, заедно с обвиненията, че по зонални съвети се оказва натиск върху клубовете да не се включват в подписката за извънреден конгрес.

Сезиране на УЕФА и ФИФА са други предполагаеми следващи действия. Двете основни организации във футбола бяха споменати във връзка с предполагаемото лобиране в полза на Александър Димитров, което бе представено като политическа намеса в работата на футболните федерации.

И още - УЕФА бе намесена като предполагаем бъдещ арбитър относно срока за мандата на бъдещото ръководство. "Трябва да спрат спекулациите, че след извънредния Конгрес може би трябва да има и редовен. Уверяваме всички наши съмишленици, че няма такова нещо, което е видно от чл. 22 от Статута на УЕФА - "Мандатът на новоизбрания президент и членовете на изпълнителния комитет започва след края на проведения Конгрес".

 

Реакцията на БФС

Към момента от БФС официално се задоволяват единствено да определят част от твърденията на Инициативния комитет като "манипулативни и популистки". И по-специално - за заплащането на членовете на Изпълкома и за обвиненията за натиск в Зоналните съвети.

Не може обаче да не направи впечатление, че соченият доскоро за почти сигурен следващ селекционер на мъжете Александър Димитров тихомълком си направи самоотвод "по лични причини" и ще продължи да води младежите. Нищо че именно Костадинов, а и спортният министър Красен Кралев до този момент охотно твърдяха, че тъкмо Димитров е "точният човек".

След това, случайно или не, но избраният за селекционер Ясен Петров получи договор само за 1 година. След като преди това екипът на Порточанов излезе с обръщение към БФС: "Вашата задача е да насрочите възможно най-бързо извънредния Конгрес, а не да назначавате треньори на младежкия и мъжкия национален отбор. Ако все пак решите и назначите треньори, впишете клауза: "До провеждането на Конгреса"!

Факт е също, че от екипа на Порточанов предложиха вдигане на възрастовата граница за елитни съдии от 45 на 48 г., както и налагане на определена бройка български футболисти на терена в професионалния футбол. На заседание на Изпълкома на 14 януари т. г. възрастта за реферите бе увеличена, макар и на 47 г., и започна обсъждане как да се ограничи броят на чужденците в отборите... "Плагиатството не е творчество! То е омерзение", коментираха от опозицията.

Сега с интерес се очаква реакция от БФС на твърдението на Порточанов, че подписката за извънреден конгрес на 30 април на ст. "Васил Левски" вече включва 255 клуба. Според чл. 37, ал. 2 от Устава на БФС е необходимо писмено искане на 1/3 от клубовете, които са редовни членове, за да бъде свикан извънреден конгрес. Справка в регистъра за спортните клубове, воден от спортното министерство, сочи, че редовните футболни клубове у нас в момента са 674. Това значи, че 225 подписа са достатъчни. Накратко - хората около Порточанов имат предостатъчно клубове зад себе си, за да прокарат своето искане. Засега от БФС не са коментирали това и още стои за гласуване от Изпълкома предложението за конгрес на 25 юни в НДК.

При всички случаи във футболната управа трябва да са наясно, че Христо Порточанов се е завърнал и ще следват още удари от негова страна. Сиреч тепърва ще става интересно. Какво ли ще е, когато се появят и други кандидати...

Още по темата