Медия без
политическа реклама

Галеник на БФС ли е реферът Никола Попов?

"ЦСКА 1948" е поредният клуб, поискал изхвърлянето на сина на шеф в съюза, но съдията за кой ли път бе лустросан

Никола Попов
СПОРТАЛ
Никола Попов

Във футбола съдиите обикновено плащат за своите грешки. В нормалните държави, де. Тук, в България, обаче явно не е така, поне за "точните хора" сред реферите, на които постоянно им се разминава. А съдейки по броя на грешките, Никола Попов явно е сред най-точните хора.

Той за пореден път се забърка в скандал в неделния мач "ЦСКА 1948" - "Левски", когато отсъди дузпа в полза на домакините - за събаряне на Димитър Митков от вратаря на "сините" Звонимир Микулич, а след това я отмени сам, без консултация дори с асистента си, и даде жълт картон на Митков за симулация.

Това отприщи бента на недоволството на домакините. На терена играчите на "ЦСКА 1948" недоумяваха с различни изразни средства (което донесе наказание от 2 мача и глоба от 5000 лв. за капитана Галин Иванов). А след това спонсорът на клуба Цветомир Найденов поиска доживотно изваждане на Попов от футбола със серия постове във Фейсбук. 

В част от тях се четеше: "Попов трябва да бъде разследван допълнително също за това, че съмнително след неговото назначение коефициентът за победа на ЦСКА започна да се качва и се обърна предимството при букмейкърите! Беше ми чудно защо се качва, но след вчерашното съдийство вече разбрах" и "Попов, защо си промени решението? И кой те прати на този мач? Как стана? Защо коефициентите тръгнаха нагоре, след като те назначиха?".

За човек, който притежава именно букмейкърска компания, която определя коефициентите, подобно изказване е странно, но да се върнем на рефера. Оставяме настрана

 

странното поведение на Попов в ситуацията

 

(първо категорично отсъжда дузпа, която сетне отменя заради симулация, но вдига и високо ръка като при засада). Дори само заради нормалния в такива случаи стрес, породен от скандала и отзвука от него, той трябваше да бъде оставен да се възстанови и да пропусне поне един наряд. Но не - шефът на съдиите Костадин Гергинов му даде да свири мач само 3 дни след скандала (1/8-финала за купата "Царско село" - "Лудогорец"). Попов дори бе похвален за реакцията си на терена и проявения кураж сам да промени решението си.

На какво да вярваме тогава - на очите си или на думите на Гергинов? Опитът да се неглижират грешките би минал някак, но не и за по-паметливите, които знаят, че това далеч не е първото излагане на Никола Попов. Нито са първите нападки срещу него.

Само преди две седмици президентът на "Славия" (и член на Изпълкома на БФС) Венцеслав Стефанов бе глобен с 5000 лв., защото след загубата с 0:1 от "ЦСКА-София" каза за Попов: "Един кастриран съдия, който свиреше всичко за ЦСКА и нищо за "Славия"... Още когато видях назначението на Никола Попов, ми стана ясно какъв ще бъде резултатът на терена."

Но да се върнем още по-назад и видим къде още се "прочу" този рефер.

 

ЧАСТ ОТ ГРЕШКИТЕ НА ПОПОВ

- 25.VII.2015 г. Като допълнителен асистент-рефер на аутлинията не зачита гол на "Литекс", макар топката да минава над метър във вратата на "сините" при равенството 2:2 в София. Тогавашният началник на съдиите Никола Джугански е принуден да каже: "Голът на "Литекс" бе чист, но не бе зачетен". Попов е изваден от нарядите за месец.

- 13.V.2017 г. "ЦСКА-София" печели с 1:0 като гост срещу "Черно море". В края на мача Попов "извади" игра с ръка на Антон Недялков от наказателното поле и вместо дузпа отсъди пряк свободен удар.

- 6.IХ.2017 г. - Попов не гони Натанаел ("Лудогорец") за два удара без топка срещу Антонио Вутов ("Левски"), а вместо това измисля нарушение на играча на "сините" при нулевото равенство на "Герена". Бразилецът пък получава само жълт картон. Тити Папазов се заканва да поведе въстание срещу Попов, ако не бъде изваден от ранглистата.

- 25.XI.2017 г. Реферът позволява на "Левски" да победи с 1:0 като гост "Верея" с гол на Давид Яблонски в последната минута, макар че чехът игра с ръка.

- 21.VII.2018 г. - На "Лудогорец" - "Етър" (1:0) Попов не отсъжда дузпа в полза на "Етър" за явна игра с ръка на Якуб Швиерчок.

- 8.XII.2018 г. На "Левски" - "Етър" (2:1) отменя по необясними причини гол с глава на Иван Петков от гостите в последната минута, изтъквайки, че нападателят е извършил нарушение в атака. В този мач Попов записва Станислав Костов като автор на първия гол за "Левски", макар да става въпрос за автогол на Иван Скерлев.

- 16.XII.2018 г. Попов не посмява да отсъди дузпа за "Дунав" при домакинската загуба с 0:2 от "Лудогорец", въпреки че ясно се видя как Козмин Моци удря с лакът в лицето Ахмед Ахмедов. 

- 23.II.2019 г. Реферът си навлича гнева на "Лудогорец", след като в мач срещу "Черно море", спечелен от варненци с 1:0, отменя гол на Якуб Швиерчок и не дава дузпа за игра с ръка на Пламен Димов. После обяснява, че видял как Димов играе с глава вместо с ръка, а Швиерчок е фаулирал вратаря при атаката си.

- 31.III.2019 г. В двубоя "Левски" - "Ботев" (Пд) - 1:1, Попов отсъжда несъществуваща дузпа за домакините за игра с ръка на Филип Филипов, макар топката да се удря в рамото му.

 

И това не е пълна извадка на допуснатите грешки. Има и други предишни пропуски, но се спираме само на тези, направени след обявяването му за футболен рефер №1 в България за 2016 г. от Асоциацията на българските съдии. В повечето случаи след грешките си Попов е оправдаван от Съдийската комисия или леко смъмрен. А при по-сериозен гаф е спиран от наряди за два-три кръга, след което отново е реабилитиран.

Което не пречи да бъде включен в листата на международните рефери. Последното му осигурява някои назначения за главен съдия (основно евроквалификации до 21 г. или срещи от Младежката шампионска лига), но също така сигурни и нелоши допълнителни доходи като четвърти съдия, където има основно задачата да вдига таблото за смени и да показва колко минути е продължението. През 2020 г. Попов е ръководил три международни мача, а в други два е бил допълнителен съдия. През 2019 г. съотношението е било четири двубоя като четвърти съдия и три като главен, и т.н.

Срещу Попов

 

не от вчера има брожения във футболните среди,

 

че лансирането му като международен рефер, а и осигуреният му комфорт за вътрешното първенство въпреки грубите грешки се дължат на неговия баща. Антон Попов дълго време беше директор на направление "Първенства и турнири" в БФС, а от февруари 2014 г. стана зам. изпълнителен директор на футболната централа.

"При Никола Попов има много сериозен конфликт на интереси. Знаем кой е баща му. Ако някой каже нещо против съдийството, той бива изхвърлен, както бях изхвърлен и аз от този човек", коментира бившият методист на съдиите ни Детелин Баялцалиев.

Друг бивш рефер - Петър Янински, също е критичен: "Щом такъв некадърник като Никола Попов е съдия №1, значи нещата наистина са извън контрол. Крайно време е да се вземат крути мерки и нещо да се промени. Всичко в българския футбол е шуробаджанащина."

Прави впечатление обаче, че подобни изказвания идват от хора, които вече са извън системата. С изключение на Венцеслав Стефанов, който обаче беше глобен с 5000 лв. за думите си срещу Попов. А на другата чиния на везната е самоотвержената защита, която оказват всички ръководства на Съдийската комисия за този рефер.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата