И дебютантът Франция посрами волейболните националки

Добрата новина: България спечели първи гейм в новия сезон на VNL

18 Май 2024
Лоренцо Мичели се чуди как да спре психологическия срив в българския състав в третия гейм от мача срещу Франция.
FIVB

Българският национален отбор по волейбол загуби и четвъртия си мач от началото на новия сезон в Лигата на нациите (VNL) при жените. Днешното поражение с 1:3 (19, -21, -11, -27) срещу Франция може да се определи и като най-срамното за нашите състезателки в турнира от група 1 в турския курорт Анталия, тъй като съперникът е абсолютен дебютант в комерсиалния глобален турнир.

Преди срещата и двата тима нямаха спечелен гейм в изданието през 2024 г. - българките в три предишни мача, а французойките в два. Избраничките на италианския ни селекционер Лоренцо Мичели първи откриха сметката си с по-стабилна игра в откриващата част. Във втората обаче ролите бързо се размениха и "сините" изравниха резултата.

"И двата отбора могат да победят. Борим се заедно, на едно и също ниво сме - коментира в този момент треньорът на българките в ТВ интеврюто. - И двата отбора допускат еднакви грешки. Това е нормално, защото двубоят е важен и е изнервен и за двата отбора. Започнахме по правилния начин. Но във втория гейм сервисът ни отиваше по-често в мрежата. Сервисът е риск. Има ден, в който ще се получи, и ден, в който няма да се получи. Трябва да се организираме по-добре на сайдаут, да намираме подходящите моменти. Нашите привърженици са страхотни. Те винаги са с нас, подкрепят ни и ни дават голяма енергия."

Играта на отбора ни се разпадна напълно в третия гейм, в който Франция поведе с 12:2, а впоследствие отвори разлика от 16:4 и 21:6. Само разконцентрираната игра на съперника ни в края позволи на нашите да предотвратят пълен резил и да стигнат до двуцифрен актив.

В четвъртия гейм резултатът се движеше точка за точка и двата тима разменяха водачеството си, но развръзката отново беше болезнена за състава на България. Волейболистките ни отразиха три мачбола (включително два поредни при 22:24) и междувременно пропуснаха два геймбола, преди французойките да успеят да затворят двубоя при четвъртата си възможност.

Фантастичен мач изигра българският диагонал Ива Дудова, която стана топреализатор в срещата с 23 т. (2 аса). Посрещачът Мария Йорданова добави 18 т. (2 аса).

Цели четири състезателки от френския тим завършиха с повече от 10 т. Най-резултатна за победата бе Лусил Жикел с 20 (1 ас, 1 блок), капитанът Леандра Олинга Андела допринесе с 18 (9 блока), Амели Ротар заби 15 (2 блока), а Маева Шалк отбеляза 12 (1 ас).

🔴 Full Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/VNL?ytv=dWatch the women's highlights between France and Bulgaria from W...