БФС назначи Давид Борбалан за председател на Съдийската комисия

08 Авг. 2023Обновена
Президентът на БФС Борислав Михайлов представя новия председател на Съдийската комисия Давид Борбалан (вдясно).
БФС

Популярният испански рефер от близкото минало Давид Борбалан е новият председател на Съдийската комисия към БФС. Неговият договор е за два сезона, т.е. до лятото на 2025 г. Той беше назначен около два месеца, след като унгарецът Виктор Кашай напусна поста, за да приеме същата позиция в австрийската футболна федерация.

От БФС уточниха, че Борбалан е поканен лично от президента на футболната ни централа Борислав Михайлов - така, както беше и в случая с Кашай, от когото по-късно се оплакаха редица водещи клубове.

50-годишният испанец има над 250 мача в първенството на Ла Лига между 2004 и 2018 г., а от 2010 до 2018 г. е бил и международен рефер, като често е бил назначаван за важни дербита в Гърция, Чехия и др.

Той е бил вицепрезидент на Съдийската комисия на Испания в продължение на 3 години, а през последните 5 сезона е водещ съдийски инструктор на УЕФА и ФИФА.

Борбалан има вече бегли впечатления от българското съдийство, тъй като през февруари т.г. присъства на зимния семинар на реферите ни.

"Назначението на специалист от такъв ранг е поредно доказателство за уважението, с което се ползва българският футбол в Европа. Убеден съм, че с неговия опит и експертиза българското съдийство ще се развие в положителна посока. Искрено му желая успех, защото добрите резултати в работата му ще са от полза на целия български футбол", коментира Борислав Михайлов.

Напускането на шефа на съдийската комисия Виктор Кашай на 14 юни би трябвало да свали напрежението върху реферите в професионалния ни футбол.

ПЪРВИ ПРОБЛЕМИ

Още в началото на работата си в Съдийската комисия Давид Борбалан трябва да се произнесе по две жалби на клубове от Първа лига срещу съдийството в IV кръг.  От "Левски" се оплакаха, че главният рефер Волен Чинков е дал едва три минути допълнително време при загубата с 1:2 от "Локомотив" (Пд). "Сините" дори приложиха записи, от които се вижда, че след почивката на мача в Пловдив общото загубено време от смени и прекъсвания на играта за оказване на медицинска помощ е било 12 минути.

От "Етър" пък се оплакаха след 1:2 от "Черно море", че главният съдия Никола Попов и VAR рефера Кристиян Колев не е изгонил Пабло Алварес ("Черно море") за удар без топка срещу Шано Буколда; че не са отсъдили корнер за "Етър", а при последвалата атака "Черно море" отбелязва победния гол; че не е дадена дузпа за "Етър" в 88-ата мин., а също така, че не е демонстриран еднакъв критерий при идентични ситуации за двата отбора.

И Чинков, и Попов получиха наряди за следващия кръг. Първият ще ръководи мача "Етър" - "Берое", а на Попов дори е поверено голямото дерби "Лудогорец" - "ЦСКА-София".