Печално известният спортен лекар Еуфемиано Фуентес, който бе замесен в най-големия скандал за използване на забранени в спорта вещества в Испания, обвини страната в държавна подкрепа на допинга за олимпийските игри в Барселона `92. На тези игри испанският тим завърши на 6-о място в класирането по медали с 13 златни, 7 сребърни и 2 бронзови отличия.
69-годишният Фуентес твърди, че няколко години преди игрите е получил инструкции от испанското правителство, според които той е трябвало "да направи всичко олимпийският отбор да спечели медали".
Всъщност удивителните твърдения на лекаря са изречени пред международен екип от разследващи журналисти и скрита камера през 2021 г. Експлозивният материал е стигнал до редакцията на германската държавна телевизия ARD преди няколко месеца и сега тя го пуска за първи път. Журналистите са се представили като екип на известен писател, който искал мнението на Фуентес за новата си книга. Разговорите продължили няколко дни в хотел в Мадрид.
В тях Фуентес твърди, че основната заповед, дадена му от испанското правителство години преди 1992 г., е била: "Прави каквото трябва, но ние искаме медали". Единствените ограничения били: "без положителни тестове" и "без здравословни проблеми".
Той заявява, че е работил "в сянка четири години“. "Това беше стратегия, за да мога да работя свободно, без натиск, без каквото и да е. Имахме пари за обмен на информация с източногерманските, полските, руските и чешките лекари - купувахме информацията с долари", добавя той.
Фуентес е бил отговорният лекар в т.нар. Residencia Blume - националния тренировъчен център в Мадрид, през който минават най-добрите испански спортисти от много олимпийски спортове.
Според него веднага след даването на домакинство на олимпийските игри на Барселона, което става през 1986 г., е възприета стратегия да се намерят непълнолетни спортни таланти и да бъдат подготвени за 1992 г. :"Привличахме ги, подготвяхме ги технически, тренирахме ги физически и им помагахме от медицинска гледна точка да покажат своята най-добра страна."
Фуентес твърди, че държавното допингиране е включвало също така и "класически" допинг средства. В лаборатория, например, вкарвали хормон на растежа, тестостерон и анаболни стероиди на лекоатлета Кайетано Корнет - европейски шампион на закрито на 400 м от 1989 г. и двукратен бронзов световен медалист на закрито (1989 и 1991).
Според Фуентес обаче кръвният метод е по-безопасен и дава отлични резултати. "Взимахме на спортистите предварително кръв, за да им я прелеем преди началото на състезанието. В противен случай те просто не биха могли да постигнат такива добри резултати", заявява Фуентес.
ARD коментира и обезпокоителен факт: след края на спортната си кариера споменатият Кайетано Корнет направи кариера като спортен администратор и е една от водещите фигури в испанския олимпийски комитет. А още по-сериозно е, че бившият бегач ръководи испанските олимпийски отбори от зимните игри в Торино 2006 насам като т.нар. шеф на мисия. Като такъв той е лицето за контакт със спортисти, треньори и други членове на испанския отбор, но също и с организационния комитет на града домакин и МОК. Планирано е Корнет да бъде шеф на испанската мисия и в Париж 2024.
Лекоатлетическата федерация и олимпийският комитет на Испания, както и самият Корнет не са отговорили на молбата на ARD за коментар на твърденията на Фуентес.
През декември 2023 г. обаче изданието "Релево" съобщи, че антидопинговата агенция на Испания (CELAD) неколкократно е оставяла без санкции спортисти, нарушили антидопинговите правила в периода 2017-2022 г. На 5 януари пък световната антидопингова агенция (WADA) обяви начало на разследване на CELAD и в края на януари директорът на CELAD Хосе Луис Терероса бе уволнен след обвинения по скриване на факти за различни нарушения.
Кой е Еуфемиано Фуентес
Той е бивш спортист, който става лекар и се насочва към професионални колоездачни отбори. През 2005 г., когато е доктор на "Келме" вече 16 месеца, обявява, че се оттегля от колоезденето заради здравословни проблеми. На 22 май 2006 г. Фуентес и още четирима души са арестувани в рамките на операция "Пуерто", във връзка с най-големия допинг скандал в испанския спорт.
В дома на лекаря бяха открити 188 торбички с кръв на спортисти - колоездачи, тенисисти, футболисти, лекоатлети и др., маркирани с кодирани имена. Освен това са намерени и големи количества стероиди, еритропоетин (т.нар. ЕПО, кръвен допинг) и хормон на растежа.
Фуентес бе осъден на 1 г. затвор, а през късната есен на 2010-а негов съкилийник твърди, че лекарят му е казал: "Ако проговоря, испанският футболен отбор ще бъде лишен световната титла на Мондиал 2010".
През декември 2010 г. скандалният лекар отново е арестуван - при операция "Хрътка". Той и сестра му Йоланда са обвинени в престъпен заговор за забранени в спорта вещества. В ареста се озоваха и някои известни испански спортисти като двукратната световна вицешампионка в бягането на 5000 м Марта Домингес.
На делото Фуентес предлага на съдия Хулия Сантамария да назове имената на всички спортисти, ползвали услугите му, но тя му отвръща, че не е длъжен да назовава други състезатели освен замесените колоездачи.
Тъй като в Испания тогава няма антидопинтово законодателство, Фуентес е обвинен в "застрашаване на общественото здраве". Той се защитава, че преливането на кръв е ставало безопасно и че е здравословно за спортистите. Осъден е на 1.5 г. затвор и му е забранено да практикува медицина 4 години.
На 14 юни 2016 г. присъдата на Фуентес е отменена и той е оправдан по всички обвинения. Въпреки това 211 торби с кръв от неговата лаборатория бяха изпратени на WADA за по-нататъшно разследване.