Медия без
политическа реклама

Италианка става първият трансджендър на параолимпиада

До 2019 г. Валентина Петрило е била мъж и срещу нея протестират десетки италиански параолимпийци

Днес, 10:31
Валентина Петрило
Инстаграм
Валентина Петрило

Италианката Валентина Петрило ще бъде първият транссексуален спортист, който ще се състезава на параолимпийски игри, след като бе избрана в националния отбор за Париж 2024 (28 август - 8 септември). 50-годишната спринтьорка, която се състезава в категория T12 (спортисти със зрителни увреждания), претърпя операция за смяна на пола през 2019 г.

Петрило ще бяга на 200 и 400 м, дисциплини, в които миналата година спечели два бронзови медала на световното първенство по параатлетика. Тя заяви пред BBC Sport, че нейното участие в игрите ще бъде "важен символ на приобщаване".

Но Мауриция Куилери - адвокатка и спортист, представлявала редица свои колеги състезатели, противопоставящи се на участието на Петрило, обяви, че включването на трансджендъра е било предпочетено пред справедливостта и „не можем да направим много повече“.

Андрю Парсънс, президентът на Международния параолимпийски комитет (IPC), заяви, че Петрило е „добре дошла“ в Париж според настоящите политики на световната федерация по параатлетика, и че той иска да види спортния свят „обединен“ относно своите политики за транссексуални.


Какви са правилата?

Няма единна позиция в спорта по отношение на транссексуалното включване. IPC позволява на международните спортни федерации да определят свои собствени политики. Специално в атлетиката има значителни разлики между политиките на World Athletics (WA) и World Para Athletics (WPA).

Първата забрани на транссексуални да се състезават в женската категория на международни събития. Нейният президент лорд Себастиан Коу, каза, че решението е взето, "за да се запази справедливостта за жените спортисти над всички други съображения".

Съгласно правилата на World Para Athletics обаче, лице, което е законно признато като жена, има право да се състезава в категорията, за която неговото увреждане го квалифицира. Освен това е записано, че WPA ще се занимава с всички случаи, включващи транссексуални спортисти, "в съответствие с насоките за транссексуални на МОК и всички приложими разпоредби на WPA."

Андрю Парсънс заяви преди 4 дни, че приема това положение само „за момента“. „Наистина смятам, че спортното движение трябва, водено от науката, да измисли по-добри отговори за тези ситуации и за транссексуалните спортисти - добави той. - Трябва, въз основа на науката, да имаме по-добър и единен отговор за тези хора. Трябва да измислим валиден, солиден, солиден отговор".

Запитан дали е подготвен за критики към IPC, когато Петрило излезе на пистата в Париж, параолимпийският шеф заяви:

„Подготвен съм. Но трябва да уважаваме нашите правила. Понякога като личност мисля по един или друг начин, но трябва да следваме конституцията си, да следваме собствените си правила, както и правилата на международните федерации в отделните спортове. За момента правилата на WPA ѝ позволяват да се състезава, така че тя ще бъде добре дошла като всеки друг спортист.“



Коя е Валентина Петрило?

В свое интервю преди време Петрило заяви, че е осъзнала, че е жена още на 9-годишна възраст. На 14 г. е диагностицирана с болестта на Старгард - дегенеративно състояние на очите.

Като мъж Петрило спечели 11 национални титли в кат. T12 между 2015 и 2018 г. С подкрепата на съпругата си през 2018 г. заживява като жена, а през януари 2019 г. започва хормонална терапия.

"Метаболизмът ми се промени - разказа тя по онова време пред BBC. - Не съм енергичния човек, който бях. В първите месеци на прехода качих 10 кг. Не можех да се храня както преди, станах анемична, хемоглобинът ми е нисък, постоянно ми е студено. Нямам същата физическа сила, сънят ми не е това, което беше, имам промени в настроението. Постиженията ми на пистата се влошиха. Трябваше да приема, че не бягам вече толкова бързо".

След трансформацията Петрило обаче печели медали и на национално, и на световно първенство по параатлетика при жените.

Според спортния учен проф. Рос Тъкър: „Мъжкото предимство се създава чрез развитие и така то по същество се изгражда след години и години на излагане на тестостерон. Решението, което спортът се опита да измисли, е да се каже, че източникът на това предимство е тестостеронът и като го намалим спортистът ще е свободен да се състезава. Но това не работи, защото там има асиметрия, тъй като не изчезват някои от промените, които тестостеронът причинява - увеличената мускулна маса, увеличената сила, форма и размер на скелета. Всички доказателства сочат, че дори когато премахнете тестостерона, тези предимства остават. Следователно спортът трябва да осъзнае, че не може да отнеме това мъжко предимство. Да го намали леко - да, но със сигурност то не се премахва и единственото заключение е, че човекът все още има мъжко предимство, дори когато тестостеронът му е по-нисък."


Коментарът  на Петрило за предстоящото участие в Париж?

"Чаках този ден от три години и през последните три години направих всичко възможно, за да го заслужа. Заслужавам този избор и благодаря на Италианската паралимпийска федерация и на Италианския паралимпийски комитет за това, че винаги са вярвали в мен, преди всичко като човек, както и като спортист - заяви спринтьорката. - Историческата стойност да бъдеш първата транссексуална жена, която се състезава на Параолимпийски игри, е важен символ на приобщаване.“

Според Петрило „всеки ще има своите въпроси“, но само „малцина“ ще разберат нейната история.

Що се отнася до това дали е справедливо да се състезава с жени, тя твърди: „Това не е избор на начин на живот за мен, това съм аз. И като всички транссексуални, които не се чувстват принадлежащи към своя биологичен пол, не трябва да бъда дискриминирана, както не трябва да се дискриминира по признак раса, религия или политическа идеология.
Спортът е този, който трябва да намери решение. Изключването на транссексуалните спортисти очевидно не е това решение. В крайна сметка, през 7-те години, в които транссексуалните са имали възможност да се състезават при жените, случаите, в които те са изпъкнали с резултати, са много малко.“

 

Протестите срещу Петрило

През 2021 г. над 30 италиански спортистки подписаха петиция, изпратена от адвокат Мауриция Куилери до президента на Италианската федерация по лека атлетика и до министерствата на равните възможности и на спорта. С нея се оспорва правото на Петрило да се състезава при жените.

„Всяка федерация може да избира между концепциите за приобщаване и спортна справедливост. World Athletics избра принципа на олимпийския дух и остана вярна на идеята за честна конкуренция - каза Куилери. - А Италианската паралимпийска федерация избра включването. Спортистите с увредено зрение, които ще бъдат победени от Валентина Петрило, ще трябва да протестират. За съжаление начело на федерациите са онези, които позволиха това да се случи."

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?