Ивет Лалова: Не казвам "не" за още едно световно първенство

Ще си взема медала на олимпийските игри в Токио, закани се спринтьорката

Ивет Лалова не можа да възпре сълзите си, разочарована от изпуснатия шанс за медал на 200 м.

Минути след финала на 200 метра на стадион "Халифа" в Доха Ивет Лалова си остави вратичка за участие на още едно световно първенство по лека атлетика.

"Продължаваме. Към осмото световно първенство ли? Не знам, нека стигнем първо до петите олимпийски игри. Едно по едно, дай боже. Не казвам "не" за нищо...", заяви тя, запитана дали смята да се състезава и на 18-ия световен шампионат, който ще се проведе през август 2021 г. в Юджийн (САЩ).

Тогава Ивет ще бъде на 37 години и най-вероятно отново ще е най-възрастната участничка в спринтовете, както стана и в Доха. Възрастта не ѝ попречи да се класира за своя трети финал на световни първенства, не ѝ попречи и да изравни класирането си в тези финали. Оказа се, че "само" седмото място на Лалова се дължи на странични фактори като физиологията, което тя сама разкри:

"От вчера до днес може да се случат много неща - хора сме, жени сме... Всичко се случва от единия до другия ден... Не съм уморена от това, че ми беше трето бягане. Честно, чувствам се много добре. За съжаление не уцелих ден, може би сега ми беше писано седмо място."

В предните дни, особено след полуфинала, тя бе голям оптимист, че този път може да постигне нещо голямо, дори медал на световно първенство след титлата на 100 м от Евро 2012 и среброто на 100 и 200 м от Евро 2016. Освен добрата ѝ спортна форма имаше и други предпоставки, които изникваха една след друга.

Още преди стартовете стана ясно, че притежателката на най-доброто време в света за годината и бронзова медалистка от Лондон 2017 Шоуни Милър-Уибо (Бах, 21.74 сек.) ще се съсредоточи само върху 400 м. В сериите пък участие отказаха световната шампионка Дафне Схиперс (Хол) и нейната подгласничка Мари-Жозе Та Лу (Кот д`Ивоар), която в Доха взе бронз на 100 м. На полуфиналите не се яви и олимпийската шампионка на 100 и 200 м от Рио `16 Илейн Томпсън (Ям).

Така на финала Ивет се озова в компанията на напълно победими от нея състезателки. Както тя самата каза през сълзи: "Знаех, че след Дина (Ашър-Смит) медалите са свободни. Знаех, че това може би ми беше шансът..."

Статистиката сочи, че ако само си бе повторила резултата от балканиадата в Правец преди месец - 22.45 сек., Лалова щеше да е бронзова медалистка, защото Муджинга Камбунджи финишира трета и донесе първия в историята медал за Швейцария в каквато и да е спринтова дисциплина с постижение от 22.51.

"Подарих на Муджинга Камбунджи един бронз, но ще си го върна догодина на олимпийските игри в Токио", резюмира Лалова, а с вратичката, която си остави, българските фенове на леката атлетика може практически да разчитат, че тя ще участва и на осмото си световно първенство и ще опита да стигне за четвърти път във финалното бягане на най-бързите жени.