Медия без
политическа реклама

Извинения и оставки след грешките на VAR в Англия

Въпреки споровете и скандалите реферската организация отчита намаляване на недоглежданията

Въпреки прегледа с VAR съдиите не отчетоха засадата на Тоуни и Норгорд и зачетоха гола на "Брентфорд" срещу "Арсенал".
Ютюб
Въпреки прегледа с VAR съдиите не отчетоха засадата на Тоуни и Норгорд и зачетоха гола на "Брентфорд" срещу "Арсенал".

Всеки уикенд в Премиър лийг изглежда носи все повече противоречия около системата видео асистент рефер (VAR), като прилагането на технологията е поставяно под съмнение или подлагано на тежки критики от футболисти, треньори и експерти.

Само "Брайтън & Хоув Албиън" досега през сезона е получил три официални извинения за съдийски грешки от управляващата структура на футболните рефери в Англия - PGMOL. Най-прясната е признанието, че тимът на мениджъра Роберто Зерби е трябвало да получи дузпа при загубата с 1:2 от "Тотнъм".

Съдията Лий Мейсън пък се принуди да напусне през февруари PGMOL, след като не успя да начертае правилно VAR-линиите за засада и това доведе до признаване на нередовен гол за "Брентфорд" срещу "Арсенал".

VAR бе определена като "сериозно сгрешена" и "неефективна" от експерти като Гари Линекер и Дани Мърфи, а капитанът на "Брайтън" Люис Дънк постави под съмнение въобще смисъла на системата, след като тимът му бе засегнат от серия погрешни решения този сезон.

PGMOL знае, че не всичко е наред и на шефа на съдиите Хауърд Уеб му се наложи в няколко случая да се свързва с клубове, за да признае грешки. Но въпреки това реферската структура не смята, че цялостната ситуация е толкова лоша и извади данни, показващи подобряване в работата на VAR след декемврийската пауза за Мондиал 2022.

Прегледът на инцидентите от независим 5-членен панел от специалисти за разглеждане на ключови моменти, сочи, че след шампионата в Катар има по-малко грешки, отколкото първоначално се смяташе.

Какво показва тази статистика?

  • След световното в Катар е имало 12 грешки в 150 изиграни мача, което е намаляване спрямо 18-те грешки в първите 16 кръга; 
  • 4 от тези грешки са след некоректна намеса на VAR, 7 са пропуснати намеси на системата и една е свързана с това, че на съдията е казано да провери на монитора ситуацията, но той не си е променил решението;
  • Статистически това показва, че неправилните решения са намалели до едно на 37.5 мача, докато в първите 16 кръга преди световното първенство е имало общо 6, т.е. веднъж на 24.3 мача;
  • Пропуснатите намеси на VAR пък са намалели от една на 21.4 мача до една на 12.2 средно.

Какви бяха ключовите противоречия?

Експертите от "Мач на деня" критикуваха VAR по няколко пункта този сезон. Йън Райт каза, че "чистото забавление от головете се изпари", а Дани Мърфи определи всичко като "пълна некомпетентност" след инцидентите с "Брайтън". Стивън Уорнък дори предложи да се отървем от VAR, докато Крис Сътън от BBC Radio 5 обяви, че "Брайтън" е бил "ограбен в мача с "Тотнъм".

"Тотнъм" - "Брайтън" 2:1 (8 април 2023 г.)

Инцидентът: Японският играч на "Брайтън" Каору Митома поема топката в наказателното поле, когато защитникът на "шпорите" Пиер-Емил Хойбйерг стъпва на обувката му и го събаря.

Решението на VAR: Съдията Стюърт Атуел отхвърли протестите и не беше помолен от VAR-помощниците да преразгледа решението си или да отиде до монитора за втори поглед на ситуацията, независимо от повторния преглед от системата.

#shorts #brightonandhovealbion #premierleague Kaoru Mitoma sees his penalty claim waved away by officials at Tottenham.

РезултатВ крайна сметка "Тотнъм" победи с късен гол на Хари Кейн, увеличавайки шансовете си да завърши в Топ 4 и да играе в Шампионската лига, докато "Брайтън" почти се раздели със своите да се класира за европейските турнири. PGMOL призна официално, че дузпа е имало, а операторът на VAR от този мач Майкъл Солсбъри бе изваден от нарядите за следващия кръг.

"Арсенал" - "Брентфорд" 1:1 (11 февруари 2023 г.)

Инцидентът: Голмайсторът на "Брентфорд" Иван Тоуни изравни срещу лидера "Арсенал" от чиста позиция, но при първоначалното центриране Тоуни и съотборникът му Норгорд бяха в засада (от 1:30 до края на клипа).

Решението на VAR: Независимо от дългото преглеждане на ситуацията VAR-помощникът Лий Мейсън така и не начерта линиите за засада. И голът на Тоуни бе зачетен.

Leandro Trossard’s first Arsenal goal was not enough to earn all three points as Brentford hit back to claim a draw at the Emirates.The Belgian winter signin...

Резултат: "Арсенал" спечели от мача само 1 точка, и загубените други две може да се окажат решаващи в битката за титлата с "Манчестър Сити". Мейсън, който бе в съдия в Премиър лийг от 15 години, подаде остамка и напусна PGMOL.

"Кристал Палас" - "Брайтън" 1:1 (11 февруари 2023 г.)

Инцидентът: Первис Еступинян откри резултата за "Брайтън", като получи пас на Паскал Грос и прати топката в мрежата от 12 метра.

Решението на VAR: Асистентът в стаичката за видеопрегледи Джон Брукс се намеси и обяви, че еквадорският защитник е бил в засада, когато е получавал топката от Грос. Но линията за засадата бе начертана погрешно - опирайки се на Джеймс Томкинс, вместо на друг защитник на "Палас" Марк Гуехи, който в ситуацията се намираше точно зад него и покриваше офсайда.

Pervis Estupinan puts Albion ahead at Crystal Palace but his goal is wrongly ruled out by VAR.

Резултат: По това време победа на "Брайтън" щеше да изведе тима на 2 т. след петия - "Тотнъм", и щеше да помогне за преследване на място в европейските турнири. Брукс пъс бе свален от наряд като VAR оператор за мачовете "Ливърпул" - "Евертън" и "Арсенал" - "Манчестър Сити" на следващата седмица.

През септември PGMOL призна също така грешни решения на VAR при отмяна на голове на "Нюкасъл" и "Уест Хям" съответно срещу "Кристал Палас" и "Челси". Независимият панел от специалисти освен това постанови, че през декември VAR реферите са имали шест неправилни намеси и в други шест случая от началото на сезона са пропуснали да се намесят.

 

Заслужават ли съдиите строгите критики?

Хауърд Уеб смята, че неговите служители не заслужават толкова много гняв срещу себе си. И допълва, че за разлика от отборите и футболистите, те получават много малко похвали, когато са се справили добре. Шефът на съдиите в Англия е наясно, че в края на сезона интересът към длъжностните лица ще става все по-голям, защото последствията от техните решения ще стават все по-тежки.

Ще има и промени. От лятото PGMOL създава пул от VAR специалисти, като технически директор на тази група ще бъде бившият пом.-съдия в Премиър лийг Адам Гейл-Уотс. Шефът на VAR в лигата Нийл Суорбрик, който въведе системата, пък се оттегля след края на сезона.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

VAR, Премиър лийг

Още по темата