През 1977 г. сп. "Пийпъл" пуска обложка с Фара Фосет, караща скейтборд. Тогава актрисата е секссимвол, звезда в сериала "Ангелите на Чарли" и тиражът на броя е огромен. Но Питър Мур, дизайнер от Портланд, се вглежда в един друг детайл - Фосет е с маратонки Nike Senorita Cortez. И така започва всичко...
"Познавах момчетата от Nike покрай мой приятел фотограф - пише Мур в книгата си Sneakers. - Исках да работя с тях, но те нямаха пари. Тази снимка промени всичко и от Nike ми се обадиха с молба от кадъра да направя плакат за дистрибуция."
Така Мур попада във фирмата, но тя все още не е стабилна. В началото на 80-те години си има куп проблеми: в САЩ стъпва Adidas, идва и английската Reebok, а самата Nike става публична компания и акциите ѝ поевтиняват. А и упоритостта на основателя Фил Найт...
"Той си остана бегач до края - казва Мур. - Правехме обувки за бягания и няколко модела за тенис. За баскетбол и дума не ставаше."
Все пак търговският директор Роб Страсър уговаря Найт да погледне този спорт, но компанията остава неконкурентна, защото прави само един модел. Същевременно Adidas има цяла линия баскетболни кецове. Nike подписва с баскетболисти като Джордж Гервин и Боби Джонсън, а при Converse са звездите Меджик Джонсън, Лари Бърд, Айзея Томас, Джулиус Ървинг.
И през 1984 г. Nike отбелязва първото си тримесечие на загуба. Но Страсър има план: "Героите ще са спортисти, за тях ще се говори повече, отколкото за цял отбор". Компанията започва да търси нова звезда. Условията са: млад баскетболист; в топа на Драфт `84; без договор с Adidas и Converse.
"Изпълнителният директор Сони Вакаро ни предложи Майкъл Джордан. А и всички ние бяхме чували за него заради победния му кош във финала на NCAA през 1982 г. Сони разпита буквално всички в света на баскетбола и те казаха, че е играч с главно И."
Но Университетът на Северна Каролина, където играе Джордан, е под влиянието на Converse, а самият Майкъл харесва Adidas и чака оферта от германците.
И Nike действа агресивно. Страсър издейства разрешение от шефа да предложи договор до $1 млн. и кани Джордан на презентация. Това е първата презентация на фирмата за спортист, а понеже баскетболистът не иска да ходи в Портланд, Nike отива във Вашингтон при агента му Дейвид Фолк.
"Искам да асоциирам Майкъл с новата ви технология за въздушна възглавница в подметката - казва след представянето Фолк и добавя: Air Jordan."
Звучи като авиокомпания от Близкия изток, усъмнил се Мур, но Страсър харесал слогана. И още в самолета на връщане Мур нахвърля дизайна на кецовете. Рисува на салфетки, когато в салона влиза пилотът, за да поздрави пасажерите. На ризата му е емблемата с крила на "Юнайтед Еърлайнс".
"Хрумна ми да вплета в тях баскетболна топка", спомня си Мур. Така прави първото лого на модела Air Jordan, който бил революция, защото фирмата променя цветовете.
"В НБА всички играеха с бели кецове. Само "Селтикс" бяха с черни, с бели акценти. А ние направихме червено-черни - в цветовете на "Булс", разказва Мур.
НБА забранява модела още след първия мач, в който Джордан играе с него. А Nike извлича дивидент от това, като пуска реклама: "Забраняват му да играе с тях, но вие можете да си ги купите".
Самият Джордан казва в шоуто на Дейвид Летерман, че са му забранили кецовете, защото не е белокож. Истината е, че Въздушния не се вълнува от цвета, а от удобството. "Притесняваше се, че заради въздушната възглавница кецовете ще са по-високи и може да предизвикат травма. Искаше да е на по-ниско, за да чувства площадката. Затова махнахме междинния слой и голяма част от амортизациите", казва Мур.
След скандала със забраната кецовете Air Jordan започват да се продават като топъл хляб. Конкурентите също пускат червено-черни. А през 1986 г. Nike решава да пусне Air Jordan-2. Баскетболната звезда обожава "Ферари" и "Армани", затова Мур създава истински произведения на изкуството - скъпа италианска кожа, мека подметка и червена вложка на петата. Но Майкъл пропуска голяма част от сезона заради травма и моделът се проваля.
На следващата година Мур прибира за помощник нарочения за уволнение Тинкър Хетфилд. Поверява му разработването на линия подметки, а сам започва работа по Air Jordan-3. Натискът е голям, Фил Найт иска веднага успешен модел, защото Джордан ги уведомява, че като му изтече договорът през 1988 г., не смята да го продължи.
Хетфилд предлага няколко варианта за новите Air Max. И тук някъде Питър Мур се скарва с шефа на Nike и напуска, като оставя довършването и на Air Jordan-3 на Тинкър. Сред оставените от него наброски Хетфилд намира скица с молив - Джордан е скочил с топка в ръка, разтворил крака и готов да направи красива забивка. Тя толкова се харесала на Хетфилд, че без да пита никого, той я слага вместо старото лого.
Така се появява световноизвестният логотип Jumpman, чийто автор е вече напусналият дизайнер.
А Мур заедно със Страсър основава компанията Sports Inc. Разработват нови брандове, когато през 1989 г. им звънят от Adidas и ги канят в централата си в Херцогенаурах. По онова време германската фирма изостава - Nike вече е на първо място, Reebok не губи позиции, а на пазара са още Fila, Umbro.
Затова Страсър и Мур получават задача да опитат да оживят марката, като започнат от... САЩ. Двамата пренасят US централата на фирмата от Ню Джърси в Портланд, събират екип от млади дизайнери и започват работа.
"Имахме концепция - спомня си Мур. - Искахме да "съблечем" бранда и да оставим само основите. Без мода, без показност - оборудване. Затова нарекохме проекта Equipment (EQT)."
Залагат на минимализма и ограничават цветовете само до 4, премахват някои вложки и се борят с непрактичността. На този принцип са създадени EQT Bask, EQT Support и други модели. През 1990 г. Мур прави логото EQT. Използва класическите три черти, прави от тях стилизирана почетна стълбичка, разгръща ги и изрязва излишното. След още 7 г. логото става търговски знак на цялата компания, старият трилистник се използва само за серията Adidas Originals.
В средата на 90-те години Мур изготвя и други успешни концепции за Adidas - линията Streetball и футболните обувки Predator. А през 1998 г. напуска, като остава външен консултант. В момента се занимава с графика и живопис.